Sala Kliniki Medycyny Stemowej GOOD CELLS
5
Klinika komórek macierzystych GOOD CELLS, Kijów
GOOD CELLS to firma, która od ponad 10 lat zajmuje się leczeniem komórkami macierzystymi i jest liderem w tej dziedzinie na Ukrainie. Nasz sukces zawdzięczamy nie tylko wieloletniemu doświadczeniu i wysoko wykwalifikowanym lekarzom. Dobór indywidualnego planu leczenia dla każdego pacjenta. Realne doświadczenie w przechowywaniu i produkcji komórek macierzystych. Własne nowoczesne laboratorium biotechniczne...
Fasada budynku instytutu terapii komórkowej w Kijowie
5
Instytut Terapii Komórkowych, Kijów
Instytut Terapii Komórkowej to placówka medyczna w Kijowie specjalizująca się w terapii komórkami macierzystymi, przechowywaniu materiału biologicznego i zabiegach odmładzających. Posiada dwie kliniki terapii komórkowej, kriobank oraz jednostkę badawczą. Specjaliści instytutu mają ponad 40-letnie doświadczenie w przechowywaniu i stosowaniu komórek macierzystych.

Jak wybrać najlepsze leczenie?

1. Zostaw zgłoszenie na stronie (najlepiej ze wszystkimi testami, zdjęciami i diagnozami)
2. Spotkaj się online z lekarzem prowadzącym w celu postawienia wstępnej diagnozy
3. My pomożemy w organizacji przyjazdu, zakwaterowania, wyżywienia, pobytu i leczenia, zgodnie z Twoimi preferencjami
4. Pobierz fakturę i zarezerwuj bilety, wizyty u lekarza, pokój w hotelu itp
5. Zorganizujemy transfery do hotelu i interesujące Cię wizyty: w placówce medycznej, hotelu, restauracji itp
6. Po udanym leczeniu otrzymujesz rachunek i transfer na lotnisko

Komórki macierzyste

Historia badań i zastosowań komórek macierzystych w medycynie sięga ponad stu lat. W tym czasie nauka poczyniła ogromne postępy, począwszy od identyfikacji tych unikalnych komórek do leczenia pozornie nieuleczalnych chorób, terapii sportowej oraz regeneracji tkanek i całych narządów.

Choroby, w których komórki macierzyste są już wykorzystywane lub planuje się ich wykorzystanie:

 • Chłoniak
 • Regeneracja tkanek (tkanki skórne, które są tworzone z komórek macierzystych w celu leczenia oparzeń i urazów skóry; tworzenie tkanki chrzęstnej, a nawet poszczególnych organów)
 • Terapia chorób układu krążenia
 • Leczenie chorób układu krążenia (w 2013 r. grupa badaczy z Massachusetts General Hospital przeprowadziła udane eksperymenty polegające na tworzeniu naczyń krwionośnych u myszy laboratoryjnych)
 • Leczenie chorób mózgu (np. choroby Alzheimera'i Parkinsona')
 • Terapia niedoboru komórek (naukowcy oczekują, że laboratoria będą w stanie stworzyć zdrowe komórki serca, które będzie można przeszczepiać osobom z chorobami serca)
 • Leczenie cukrzycy I (komórki macierzyste będą wykorzystywane do zastąpienia komórek produkujących insulinę).
 • Leczenie chorób krwi (komórki macierzyste są już aktywnie wykorzystywane w leczeniu takich chorób, jak białaczka, niedokrwistość sierpowata i inne zaburzenia odporności).
 • Leczenie urazów sportowych.
 • Terapia zapobiegająca starzeniu
 • Leczenie rehabilitacyjne po zastosowaniu COVID-19

Lekarze Wszyscy lekarze

Gazda Maria Witaliewna
5
Gazda Maria Witaliewna, Kijów
Terapeuta medyczny
Instytut Terapii Komórkowych

Maria Vitalievna Gazda jest lekarzem ogólnym, certyfikowanym lekarzem dietetyki, medycyny przeciwstarzeniowej, medycyny prewencyjnej.

Bukreeva Tatiana Vasilyevna
5
Bukreeva Tatiana Vasilyevna, Kijów
Kierownik Pracowni Kultury Komórkowej Instytutu Terapii Komórkowej
Instytut Terapii Komórkowych

Tatyana Bukreeva - Kierownik Laboratorium Kultury Komórkowej Instytutu Terapii Komórkowej, Pracownik naukowy w Laboratorium Komórek Macierzystych Placenta.

Sapozhak Inna Nikolaevna
5
Sapozhak Inna Nikolaevna, Kijów
Lekarz reproduktolog, ginekolog-endokrynolog
Klinika komórek macierzystych GOOD CELLS

Specjalności: Ginekolog-endokrynolog, położnik-ginekolog, reproduktolog. Lekarz najwyższej kategorii kwalifikacyjnej, Kandydat nauk medycznych.

Dyrektor banku krwi pępowinowej

Kwalifikacje: Najwyższa kategoria

Gladkikh Yuri
5
Gladkikh Yuri, Kijów
Pierwszy naczelny lekarz i doradca naukowy Instytutu Terapii Klinicznej.
Instytut Terapii Komórkowych

Yury Gladkikh - Prezes Związku Banków. Pierwszy główny lekarz i doradca naukowy Instytutu Terapii Klinicznej.

Spivak Zhanna Vladimirovna
5
Spivak Zhanna Vladimirovna, Kijów
Kierownik Działu Terapii, Poradnia Terapii Klinicznej
Instytut Terapii Komórkowych

Zhanna Vladimirovna Spivak jest terapeutą pierwszej kategorii, kierownikiem działu terapeutycznego Terapii Klinicznej.

Komórki macierzyste to specjalny rodzaj komórek, które mogą przekształcać się w różne typy komórek i w ten sposób pomagać organizmowi w samonaprawie.

Komórki macierzyste różnią się od innych komórek w organizmie na trzy sposoby:

 • Mogą się dzielić i odnawiać przez długi okres czasu.
 • Są nieokreślone.
 • Nie są wyspecjalizowane, więc nie mogą pełnić pewnych funkcji w organizmie
 • Mogą potencjalnie stać się komórkami wyspecjalizowanymi. Na przykład: komórki mięśni, krwi lub mózgu.
 • Nie są wyspecjalizowane.
 • Żadna inna komórka w organizmie nie ma naturalnej zdolności do generowania nowych typów komórek.

Komórki macierzyste mają ogromny potencjał do badań i zastosowania w medycynie. Przewiduje się, że dalsze badania nad komórkami macierzystymi umożliwią naukowcom nie tylko lepsze radzenie sobie z chorobami, ale także badanie przyczyn i rozwoju niektórych chorób. Praca z komórkami macierzystymi stwarza również możliwości testowania szerokiej gamy leków bez narażania życia ludzkiego.

Temat komórek macierzystych jest bardzo szeroki, ale postaramy się odpowiedzieć na kilka najczęściej zadawanych pytań.

Skąd się biorą komórki macierzyste?

W zależności od źródła pochodzenia, komórki macierzyste dzielą się na:

 • Embrionalne komórki macierzyste
 • Dorosłe komórki macierzyste

EMBRYONICZNE KOMÓRKI MACIERZYSTE

Nazwa tych komórek mówi sama za siebie. Rzeczywiście, ten typ komórek jest uważany za najbardziej obiecujący, ale budzi wiele kontrowersji etycznych, ponieważ komórki te pobiera się z embrionów. W 3-5 dniu po udanym zapłodnieniu komórki jajowej w laboratorium powstaje blastocysta, która służy jako dawca embrionalnych komórek macierzystych.

Blastocysta składa się z dwóch części:

 • Zewnętrzna masa komórkowa.
 • Wewnętrzna masa komórkowa.

Wewnętrzna masa komórkowa jest źródłem embrionalnych komórek macierzystych (około 150 komórek). Komórki te, odpowiednio stymulowane, mogą stać się komórkami krwi, skóry i wszystkimi innymi typami komórek potrzebnymi organizmowi. Dzięki tej wszechstronności zarodkowe komórki macierzyste mogą być wykorzystywane do regeneracji lub naprawy chorych tkanek i narządów.

Skąd pochodzą zarodki do pozyskiwania zarodkowych komórek macierzystych?

Ważne jest, aby zrozumieć, że embriony są przekazywane nauce przez dawców i nigdy nie są wszczepiane do macicy kobiety w celu dalszego rozwoju. Komórki macierzyste są oddawane za świadomą zgodą dawców. Komórki macierzyste mogą żyć i rozwijać się w specjalnych roztworach w probówkach lub na płytkach Petriego w laboratoriach.

Dlaczego wykorzystywanie zarodkowych komórek macierzystych jest kontrowersyjne?

Embryoniczne komórki macierzyste budzą wiele kontrowersji z kilku powodów jednocześnie:

 • Embryo. Nadal nie ma pewności, na jakim etapie zapłodnioną komórkę jajową można uznać za dziecko. Ponadto w niektórych krajach potępia się wykorzystywanie blastocysty do pozyskiwania komórek macierzystych.
 • IVF. Zarodek, który pełni rolę dawcy komórek, powstaje w laboratorium w wyniku zapłodnienia in vitro. Pomimo wysokiej skuteczności tej procedury, nadal istnieje ogromna liczba osób na świecie, które sprzeciwiają się sztucznemu zapłodnieniu.

Aby uregulować proces pozyskiwania i wykorzystywania embrionalnych komórek macierzystych, w 2009 roku National Institutes of Health opracował wytyczne dotyczące badań nad ludzkimi komórkami macierzystymi. Przewodnik definiuje embrionalne komórki macierzyste i ich wykorzystanie w badaniach oraz zawiera zalecenia dotyczące oddawania embrionalnych komórek macierzystych. Ponadto w podręczniku stwierdzono, że zarodkowe komórki macierzyste pochodzące z embrionów powstałych w wyniku zapłodnienia in vitro mogą być wykorzystywane tylko wtedy, gdy embrion nie jest już potrzebny.

DOROSŁE KOMÓRKI MACIERZYSTE

Większość dorosłych tkanek zawiera komórki macierzyste; mogą one jednak być nieaktywne i trudno je wykryć. Pomimo pozornie korzystnej pozycji dorosłych komórek macierzystych, ponieważ ich pobieranie jest pozbawione większości konfliktów etycznych, trudność polega na tym, że są one mniej wydajne niż zarodkowe komórki macierzyste. Dorosłe komórki mają bardziej ograniczoną zdolność do dawania początek różnym komórkom w organizmie.

Stosunkowo niedawno naukowcom udało się obalić mit, że dorosłe komórki macierzyste mogą tworzyć tylko podobne typy komórek. Przez długi czas sądzono na przykład, że komórki macierzyste żyjące w szpiku kostnym mogą dać początek jedynie komórkom krwi.

Obecnie wykorzystanie dorosłych komórek macierzystych jest bardzo szerokie i obejmuje takie dziedziny, jak neurologia i kardiologia.

W 2006 r. nastąpił punkt zwrotny w badaniach nad komórkami macierzystymi - ogłoszono możliwość genetycznego programowania dorosłych komórek.

Indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste (iPS). Są to dorosłe komórki macierzyste, które zostały zmienione w laboratorium, aby upodobnić się do embrionalnych komórek macierzystych. Nie różnią się one wyglądem od embrionalnych komórek macierzystych, ale naukowcy nie znaleźli jeszcze takich, które potrafią rozwijać wszystkie typy komórek i tkanek.

Źródła dorosłych komórek macierzystych

 •     mózg
 •     szpik kostny
 •     krew i naczynia krwionośne
 •     mięśnie szkieletowe
 •     skóra
 •     wątroba

Dorosłe komórki macierzyste mogą dzielić się lub samoodnawiać w nieskończoność. Oznacza to, że mogą wytwarzać różne typy komórek z pierwotnego narządu, a nawet całkowicie go regenerować.

Dzięki takim podziałom i regeneracji rana skóry zostaje zagojona, a narząd, taki jak wątroba, naprawiony po urazie.

Mezenchymalne komórki macierzyste (MSC)

Inny rodzaj komórek macierzystych, które pochodzą z tkanki łącznej lub zrębu otaczającego narządy i inne tkanki ciała.

Naukowcy wykorzystują je do tworzenia nowych tkanek organizmu: kości, chrząstek i komórek tłuszczowych. Być może pewnego dnia odegrają one rolę w rozwiązywaniu wielu problemów zdrowotnych.

Okołoporodowe komórki macierzyste

Ponadto naukowcy odkryli i wykorzystują w badaniach komórki macierzyste z płynu owodniowego i krwi pępowinowej. Te komórki macierzyste mają zdolność do przekształcania się w wyspecjalizowane komórki.

Płyn owodniowy wypełnia worek, który otacza i chroni rozwijający się płód in utero. Naukowcy znaleźli komórki macierzyste w próbkach płynu owodniowego pobranych od kobiet w ciąży w celu przeprowadzenia badań lub leczenia, co jest procedurą zwaną amniopunkcją.

Dlaczego badacze nie mogą wykorzystywać wyłącznie dorosłych komórek macierzystych zamiast komórek embrionalnych?

Można wskazać dwa główne powody:

Po pierwsze, możliwości manipulowania dorosłymi komórkami są ograniczone, ponieważ nie są one w stanie odtworzyć wszystkich typów komórek. Ponadto nie są one tak trwałe.

Po drugie, prawdopodobieństwo wystąpienia nieprawidłowości w takich komórkach, spowodowanych wpływem środowiska, złymi nawykami, przebytymi chorobami i innymi czynnikami, jest znacznie większe.

Jakie są inne rodzaje komórek macierzystych?  

Pełna klasyfikacja obejmuje:

 •   Totipotencjalne: Te komórki macierzyste mogą różnicować się we wszystkie możliwe typy komórek. Pierwsze kilka komórek, które pojawiają się, gdy zygota zaczyna się dzielić, to komórki totipotencjalne.
 • Pluripotencjalne: Komórki te mogą przekształcić się w niemal każdą komórkę. Komórki z wczesnego embrionu są pluripotencjalne.
 • Multipotencjalne: Komórki te mogą różnicować się w blisko spokrewnione rodziny komórek. Na przykład dorosłe krwiotwórcze komórki macierzyste mogą przekształcić się w czerwone i białe krwinki lub płytki krwi.
 • Oligopotencjalne: Mogą różnicować się w kilka różnych typów komórek. Mogą to robić dorosłe limfoidalne lub mieloidalne komórki macierzyste.
 • Jednopotencjalne: Mogą wytwarzać tylko jeden typ komórek, tzn. swój własny typ. Są to jednak nadal komórki macierzyste, ponieważ mogą się samoodnawiać. Przykładem tego są dorosłe komórki macierzyste mięśni.

Czy terapia komórkami macierzystymi jest skuteczna?

 

 

Najpopularniejszym i najbardziej znanym zastosowaniem komórek macierzystych jest przeszczep szpiku kostnego. Podczas przeszczepu komórki macierzyste zastępują komórki uszkodzone w wyniku chemioterapii lub choroby, lub też stanowią dla układu odpornościowego dawcy środek do walki z niektórymi nowotworami i chorobami krwiopochodnymi, takimi jak białaczka, chłoniak, neuroblastoma i szpiczak mnogi. Do tych przeszczepów wykorzystuje się dorosłe komórki macierzyste lub krew pępowinową.

Dorosłe komórki macierzyste okazały się bardzo skuteczne w leczeniu innych chorób, w tym wielu chorób zwyrodnieniowych, takich jak niewydolność serca.

Jak pobiera się dorosłe komórki macierzyste?

Możesz zostać dawcą dla bliskiej osoby lub dla siebie w przyszłości. Możesz też skorzystać z komórek udostępnionych w klinice.

Dorosłe komórki macierzyste można pozyskać z następujących źródeł:

Szpiku kostnego:
Komórki te pobiera się w znieczuleniu ogólnym, zwykle z kości biodrowej lub miednicznej. Następnie specjaliści izolują komórki macierzyste ze szpiku kostnego w celu ich przechowywania lub oddania.

Obwodowe komórki macierzyste: Osoba otrzymuje kilka zastrzyków, które powodują, że szpik kostny uwalnia komórki macierzyste do krwi. Krew jest następnie pobierana z organizmu, maszyna oddziela komórki macierzyste, a lekarze zwracają krew do organizmu.

Krew pępowinowa: Komórki macierzyste można pobrać z pępowiny po porodzie bez szkody dla dziecka. Niektórzy ludzie oddają krew pępowinową, a inni ją przechowują.

Komórki macierzyste są przyszłością współczesnej medycyny. Już dziś wykazują one imponujące wyniki leczenia i terapii. Możemy tylko spekulować, jak zmieni się medycyna, gdy wszystkie możliwości wykorzystania komórek macierzystych zostaną w pełni poznane.

Więcej o komórkach macierzystych można dowiedzieć się w jednej z naszych klinik lub u menedżera UAmedTOURS.

FAQ więcej

Kliniki znajdujące się w naszym katalogu zostały wybrane na podstawie najwyższego możliwego poziomu usług, najnowocześniejszego wyposażenia oraz opinii niezależnych lekarzy.

Staraliśmy się wybierać hotele w dogodnych lokalizacjach, tak aby łatwo było dostać się na lotnisko lub do kliniki. Jednak najważniejszym czynnikiem był oczywiście komfort i najwyższy poziom obsługi.

Na Ukrainie znajduje się wiele ośrodków leczenia chorób przewlekłych, w których można się leczyć. Okres leczenia wynosi od dwóch do czterech tygodni. Dziedziny leczenia obejmują osteopatię, gastroenterologię, choroby ogólnoustrojowe (w tym u dzieci), kardiologię i wiele innych.

 

Artykuły

Ciało ludzkie zawiera takie narządy, jak kości, mózg, serce i narządy rozrodcze. Podstawowe komórki, które dają początek wszystkim r&oacute...
Osteoarthritis to bardzo powszechna choroba stawów, która dotyka około 80% naszej populacji w wieku 50-60 lat, ale czasami pojawia się wcześniej,...
Instytut Terapii Komórkowej jest jednym z najlepszych ośrodków leczenia komórkami macierzystymi na Ukrainie. Specjaliści z tego centrum med...
Co to są komórki macierzyste? Po raz pierwszy o komórkach macierzystych zaczęto mówić w 1969 roku. Początkowo stosowano je do zwalczani...