Aborcja medyczna jest jedną z opcji zakończenia ciąży, którą można wybrać w zależności od osobistych okoliczności i decyzji.

Rozumiemy, że podjęcie tej decyzji może być trudne. Ale zawsze możesz mieć pewność, że nasi doświadczeni ginekolodzy są gotowi udzielić Ci wsparcia, stworzyć wokół Ciebie bezpieczne środowisko, zapewnić Ci maksimum informacji na temat zabiegu i odpowiedzieć na Twoje pytania.

Wskazania do aborcji medycznej

Wskazania społeczne

W tym przypadku procedura jest wykonywana, jeśli decyzja o przerwaniu ciąży jest podejmowana przez kobietę, kierującą się motywami osobistymi, społecznymi lub innymi.

Umów się na spotkanie

Wskazania medyczne

Aborcja medyczna może być najbezpieczniejszą i najbardziej bezbolesną taktyką, jeśli kobieta ma medyczne wskazania do przerwania ciąży, na przykład w następujących przypadkach:

 • wykrycie nieprawidłowości genetycznych zarodka;
 • ostrej infekcji niebezpiecznej dla płodu (toksoplazmoza, różyczka, ospa wietrzna itp.)
 • niezamierzone spożycie leków o działaniu teratogennym lub wysoka dawka promieniowania (tomografia komputerowa, prześwietlenie rentgenowskie lub radioterapia we wczesnej ciąży).

W tej sytuacji lekarz jest niezależnym konsultantem, który powinien wspierać każdą decyzję pacjentki i zapewnić kobiecie pełną i prawidłową informację o konsekwencjach jej wyboru.

Przygotowanie do zabiegu: jakie badania wykonuje się podczas aborcji

Przed aborcją medyczną lekarz może zalecić wykonanie pewnych badań w celu oceny ogólnego stanu zdrowia i zminimalizowania ryzyka powikłań. Niezbędne badania obejmują:

 • Pełną morfologię krwi w celu wykluczenia anemii i stanu zapalnego;
 • Oznaczenie poziomu progesteronu i ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej (hCG);
 • USG miednicy w celu oceny stanu macicy, wieku ciążowego i położenia komórki jajowej;
 • Testy na obecność chorób przenoszonych drogą płciową (rzeżączka, chlamydia, kiła, zapalenie wątroby, HIV) w celu oceny ryzyka powikłań.

Badania przed aborcją medyczną na Ukrainie

Etapy zabiegu

 1. Po potwierdzeniu faktu ciąży i podjęciu decyzji o wykonaniu zabiegu następują przygotowania do aborcji medycznej (diagnostyka laboratoryjna i kontrolne badanie specjalistyczne).
 2. Kobieta umawia się na wizytę u ginekologa. Lekarz przeprowadza konsultację kontrolną, informuje o sposobie przyjmowania pigułki aborcyjnej i udziela innych zaleceń.
 3. Pacjentka otrzymuje 2 tabletki do zażycia w ciągu następnego dnia. W obecności lekarza pacjentka przyjmuje pierwszą tabletkę i pozostaje pod nadzorem specjalisty przez co najmniej 40 minut.
 4.  Aby przyjąć drugą tabletkę, pacjent może zostać odesłany do domu i być zdalnie monitorowany przez specjalistę lub pozostać w szpitalu.
 5. Po upływie zalecanego czasu kobieta przyjmuje drugą pigułkę. Mniej więcej w tym samym czasie rozpoczyna się proces odrzucania komórki jajowej, który objawia się krwawieniem, ciągnącymi bólami w podbrzuszu, osłabieniem i innymi objawami przypominającymi miesiączkę.
 6. W okresie aktywnego krwawienia kobieta powinna monitorować ilość wydzieliny i zwracać uwagę na to, ile dni trwa jej miesiączka po aborcji medycznej.
 7. W ciągu kilku następnych dni po zażyciu drugiej pigułki, która kończy protokół aborcji medycznej, należy udać się do ginekologa na kontrolne USG miednicy. Lekarz szczegółowo zbada jamę macicy, potwierdzi brak płodnego jajeczka i wykluczy obecność patologii. W zaleceniach lekarz poinformuje, jakie środki przeciwbólowe można stosować podczas aborcji medycznej i w razie potrzeby opracuje harmonogram badań kontrolnych.
 8. Ostatnim etapem procedury jest konsultacja ze specjalistą w celu omówienia dalszych planów reprodukcyjnych, wyboru metody antykoncepcji (jeśli to konieczne) i rozwiązania powiązanych kwestii.

Dowiedz się więcej o aborcji medycznej

Ważne!

Jeśli podczas procesu aborcji doszło do niepełnego odrzucenia jaja płodowego lub wiek ciążowy przekroczył zalecane limity dla aborcji medycznej, lekarz może podjąć decyzję o wykonaniu próżniowego wydobycia płodu. Stan zdrowia po aborcji próżniowej jest podobny do tego po aborcji medycznej. Szczegóły zabiegu można omówić z lekarzem podczas konsultacji.

Symptomy po aborcji

Objawy po aborcji: norma i patologia

Ważne!

Należy pamiętać, że każda kobieta indywidualnie reaguje na zabieg. Ogólny stan po aborcji medycznej może również zależeć od obecności chorób przewlekłych, współistniejących patologii, a nawet poziomu stresu.

Normalne objawy po zabiegu to

 • krwawe upławy z dróg rodnych, które pod względem objętości, koloru i innych parametrów przypominają obfite miesiączki;
 • osłabienie;
 • utrzymujący się ból w podbrzuszu, który zmniejsza się po zażyciu środków przeciwbólowych.

Należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, jeśli w ciągu pierwszych 10 godzin po zabiegu wystąpią następujące objawy

 • gorączka;
 • nieczystości i/lub zgniły zapach wydzieliny;
 • narastający kłujący ból w podbrzuszu, który nie zmniejsza się po zażyciu środków przeciwbólowych;
 • epizody utraty przytomności;
 • dreszcze, obfite pocenie się, duszność, pragnienie;
 • obfite krwawienie z dróg rodnych, wymagające wymiany produktu higienicznego (podpaski, tamponu, miseczki itp.) częściej niż raz na 50-60 minut.

Recovery after the procedure

W pierwszych tygodniach po zabiegu zaleca się powstrzymanie od wizyt w saunach i na basenach, aktywnego życia seksualnego i aktywności fizycznej. Eksperci zalecają lekkie zajęcia jogi, spacery na świeżym powietrzu i unormowany harmonogram snu.

Jeśli masz aktywne plany reprodukcyjne, zaleca się, abyś wraz ze swoim partnerem odwiedził specjalistę ds. płodności i omówił dalszą taktykę planowania ciąży.

Warto również zauważyć, że czas wystąpienia miesiączki po aborcji medycznej jest indywidualny dla każdej kobiety. Jeśli zauważysz nieprawidłowości w miesiączkowaniu (opóźnienie miesiączki lub, przeciwnie, regularne krwawe upławy), skonsultuj się z ginekologiem w celu zbadania i taktyki leczenia.

Na zakończenie

Każda kobieta ma prawo do aborcji. Jesteśmy gotowi wesprzeć Cię w podjęciu każdej decyzji, zapewnić Ci maksimum informacji na temat Twojego stanu zdrowia i zaoferować kompleksowe wsparcie medyczne.

Możesz poddać się aborcji medycznej lub aborcji próżniowej w wykwalifikowanej placówce medycznej przy minimalnym ryzyku dla Twojego zdrowia;Aborcję próżniową można wykonać w Charkowie, Kijowie i Lwowie.

Proszę zostawić zapytanie w formularzu opinii lub zadzwonić pod numer +48459567415!

Jesteśmy tutaj, aby Ci pomóc!

Aborcja medyczna na Ukrainie

 

Zrzeczenie się odpowiedzialności medycznej
Treść ta służy wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie mają one na celu udzielania porad medycznych ani zastępowania takich porad lub leczenia przez lekarza. Wszyscy czytelnicy tego materiału powinni skonsultować się z własnymi lekarzami lub wykwalifikowanymi pracownikami służby zdrowia. UAmedTOURS nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne konsekwencje zdrowotne jakiejkolwiek osoby lub osób czytających informacje zawarte w tych treściach edukacyjnych.

Czy uważasz ten artykuł za pomocny?
0 ludzie uznają je za przydatne

Więcej:

AMH, czyli hormon antymüllerowski, jest wskaźnikiem indywidualnej rezerwy jajnikowej. Każda kobieta rodzi się z określoną ilością komórek jajowyc...
Prawo do rodzicielstwa - niezbywalne prawo człowieka do zostania ojcem/matką dziecka i posiadania praw oraz obowiązków związanych z jego wychowaniem. Jed...
Gruzja jest jednym z niewielu krajów w Europie, w których macierzyństwo zastępcze jest legalne i regulowane przez prawo. Zalety Zalety progr...