Złote korony

Wiele osób uważa, że złote korony należą do przeszłości, ale w rzeczywistości są one nadal aktualne, bardzo przydatne i często stosowane w przypadku tylnych zębów. Złoto jest zbyt miękkie, aby używać go w czystej postaci. Dlatego też zwykle stosuje się stopy złota, czyli złoto zmieszane z innymi metalami, takimi jak srebro, pallad, platyna itp. A kiedy są one połączone razem, stają się mocne i odpowiednie dla tylnych zębów, gdzie występuje stałe, duże obciążenie żucia. Złoto dobrze łączy się z tkankami i jest odporne na korozję i utlenianie. Zaletą złota jest to, że jest bardzo wytrzymałe, nawet gdy jest cienkie, co jest korzystne, ponieważ jeśli projektujesz koronę protetyczną, nie będziesz musiał usuwać zbyt wiele struktury zęba, aby zamontować na nim złotą koronę. Jest ona również bardzo łagodna dla sąsiednich zębów, ponieważ nie powoduje nadmiernego zużycia zęba poddawanego naciskowi. Ostatnia uwaga, która jest raczej naukowa, ale współczynnik rozszerzalności cieplnej jest podobny do współczynnika rozszerzalności cieplnej zęba. Zobaczmy, że jeśli pijesz mrożoną kawę lub gorący napój, Twoje zęby będą się ściskać i rozszerzać w najmniejszym tempie, bardzo podobnym do tempa rozszerzania się zębów. Oznacza to, że złota korona ma większe szanse na zachowanie mocnego, dobrze uszczelnionego brzegu przez całe życie. 

złota korona protetyczna

Niektóre negatywne aspekty złotych koron zębowych.

  1. To może być bardzo kosztowne. Obecnie cena złota rośnie, a korzystanie ze złota jest coraz droższe. Wraz ze wzrostem ceny złota wzrasta także Twoja złota korona.
  2. Złoto dość łatwo przewodzi ciepło i zimno. .
  3. Kolor. Niewielu pacjentów chce widzieć złoto w swoich ustach. Woleliby mieć całkowicie białą koronę i jest to najważniejszy powód, dla którego ludzie nie decydują się na złote korony.
Umów się na konsultację stomatologiczną

Korony porcelanowe metalowe

W przeszłości był to jeden z najczęściej stosowanych materiałów. Do czasu pojawienia się cyrkonu i E-Max, które są coraz częściej stosowane w stomatologii. W tym rodzaju korony naturalna biała porcelana jest nakładana na metal i umieszczana w jamie ustnej. Zasadniczo oznacza to, że patrząc na dolną część korony, zobaczysz metalową podstawę, a następnie na górze korony zobaczysz białą porcelanę, która naśladuje kolor Twoich naturalnych zębów. Niektóre z zalet stosowania porcelany to fakt, że porcelana jest biała. Dzięki temu jest ona znacznie bardziej estetyczna niż złota korona. Porcelana wygląda jak naturalny ząb, co sprawia, że wygląda bardzo pięknie. Ostatnią zaletą jest wytrzymałość i trwałość, co jest bardzo korzystne dla tylnych zębów.

Wady koron porcelanowych pokrytych metalem

  1. Ciemny metal, o którym mówiliśmy, znajduje się u podstawy korony. W przypadku recesji dziąseł czasami można dostrzec metalową krawędź, przez którą prześwituje metal, co może nie spodobać się osobom, które nie chcą widzieć tej metalowej linii wzdłuż linii dziąseł.
  2. Jeśli porcelana zostanie złamana, ząb pozostaje chroniony, ale metalowa podstawa korony może stać się widoczna. Ponadto niektórzy pacjenci nie życzą sobie obecności metalu w swoim organizmie.
  3. Nie ma on zbyt dobrej przezierności, dlatego mogą wystąpić problemy z kolorem zęba

Korony protetyczne z cyrkonu

Pirkon jest białym, krystalicznym tlenkiem wytwarzanym z metalu cyrkonu. Ząb jest biały na całej powierzchni. Zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, jest naprawdę estetyczny i bardzo trwały. Zaletą cyrkonu jest jego niezwykła wytrzymałość, co oznacza mniejsze prawdopodobieństwo złamania niż w przypadku innych koron, a także brak ciemnej metalowej podbudowy. Dlatego jest on całkowicie biały na całym zębie. Dlatego nawet jeśli wystąpi recesja, nie będzie widać tej ciemnej linii, o której mówiliśmy wcześniej. Dentysta może łatwo naprawić koronę. A materiał ten może być tańszy niż złoto. Główną wadą cyrkonu jest to, że korona jest tak mocna, że może uszkodzić sam ząb. Należy więc upewnić się, że zgryz jest idealnie dopasowany, aby nie uszkodzić zęba.

uśmiech z koroną cyrkoniową

Cyrkon jest nieco trudniejszy do dopasowania przez dentystę. Cyrkonia jest trudniejsza do cięcia, ale musi być idealnie dopasowana. Zasadą jest, że jeśli zgryz jest nieprawidłowy, na pewno będziesz odczuwać ból po drodze. Jest to więc zdecydowanie wada, którą należy wziąć pod uwagę. Na marginesie dodam, że cyrkonia ma właściwości półprzezroczyste i może wyglądać bardzo pięknie.

Wybierz klinikę dla koron dentystycznych

Korony protetyczne Emax

Korony protetycznemax są najbardziej estetycznymi koronami na rynku i pozwalają na wykonanie ważnych uzupełnień, które wyglądają tak samo jak zęby naturalne. Emax to system pełnoceramiczny, w którym do wykonania pięknej korony wykorzystuje się szkło dwukrzemianowe litu. Zaletą aparatów Emax jest to, że można je przykleić do zębów, co pozwala dentyście na wykonanie bardziej zachowawczej preparacji lub umożliwia mu pracę na zębach, które budzą niepokój. Ich rokowanie może nie być najlepsze, a połączenie z zębem może go nieco wzmocnić. Całkowicie ceramiczne, dzięki czemu nie widać metalu. Taka korona ma doskonałe właściwości przezroczystości i odbijania światła. Wreszcie, jest to po prostu najlepsza opcja i zazwyczaj jest ona zalecana w przypadku zębów przednich, ponieważ wygląda doskonale.

uśmiech z koronami emax: przed i po

Negatywne aspekty stosowania koron Emax

  • Bardzo wysoka cena
  • Nie nadaje się dla ciemniejszych zębów, osób z przebarwieniami po tetracyklinie lub bardzo ciemnymi zębami. Ze względu na przezierność materiału Emax, czasami odbudowany ząb może być przez niego widoczny. W przypadku braku odpowiedniej grubości materiału Emax i wykonywania pełnokonturowej korony Emax, stomatolog musi przeprowadzić agresywną preparację. W celu uzyskania minimalnej grubości materiału koronki, aby była ona mocna i trwała. Cyrkon i złoto nie wymagają tak agresywnej preparacji w celu wykonania wysokiej jakości koron. Należy więc wziąć to pod uwagę.

Średni koszt korony protetycznej w 2022 r. w USA wynosi około 1000 USD za koronę.

ceny koron dentystycznych w dolarach

Dlaczego 1000 USD to dobry średni koszt na koronę?

 Rozpiętość cen koron dentystycznych jest dość duża. Koszt korony może zaczynać się od 300$ w najniższej cenie i wzrastać do 3 000$.

Dlaczego tak szeroki zakres?

Głównym czynnikiem jest położenie zęba, jego wielkość, stan zęba i rodzaj materiału, z którego wykonana jest korona.

Ile kosztuje korona porcelanowa?

Korony percelinowe są zazwyczaj droższe niż większość innych rodzajów koron. Ich cena waha się od 800 do 3000 dolarów.

Korony porcelanowe kosztują zwykle więcej niż większość innych rodzajów koron.

Ile kosztują korony metalowe?

Korony metalowe znajdują się zwykle w środku przedziału cenowego, zaczynając od 700 dolarów i dochodząc do 2500 dolarów.

Ile kosztują korony porcelanowe napalane na metal?

Nie możesz się zdecydować pomiędzy porcelaną a metalem? Niech to będą oba! Średni koszt takich koron wynosi od 500 do 1500 dolarów. Jeśli posiadasz ubezpieczenie stomatologiczne, istnieje duże prawdopodobieństwo, że pokryje ono część kosztów wykonania korony. Zależy to od tego, do czego potrzebna jest korona i jak wytrwale dążysz do jej uzyskania.

Cena koron dentystycznych na Ukrainie
Typ korony Cena, EUR
Klasyczna korona metalowo-ceramiczna, materiały Niemcy-Japonia, za koronę 70
Korona metalowo-ceramiczna o wysokiej estetyce, materiały Japonia, dla 1 korony 75
Korona odlewana ze stopu kobaltu i chromu, Niemcy, za 1 koronę 40
Korona ceramiczna z tlenku cyrkonu dla zębów szczęki, za 1 koronę 150
Korona ceramiczna z tlenku cyrkonu z warstwą ceramiczną, dla 1 korony 175
Korona ceramiczna, licówka porcelanowa lub nakładka ochronna z zastosowaniem technologii E.Max, materiały UE, za 1 koronę 175
Wkład metalowy do odtworzenia kształtu uszkodzonego zęba przed wykonaniem protezy (bez wycisku), dla 1 wkładu 35
Korona tłoczona z powłoką MZP, za 1 koronę 22
Facet w mostku, 1 korona 22
Odlew zęba w moście, 1 korona 22
Półpermanentna korona z tworzywa sztucznego, 1 25
Permanentna korona plastikowa (tylko w przypadku wykonywania u nas ceramiki), 1 korona 13

 

ZASTRZEŻENIA MEDYCZNE


Treści te służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie jest ona przeznaczona do udzielania porad medycznych ani do zastępowania takich porad lub leczenia przez lekarza. Wszystkim czytelnikom tego materiału zaleca się konsultację z własnym lekarzem lub wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia. UAmedTOURS nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne konsekwencje zdrowotne dla osoby lub osób czytających lub postępujących zgodnie z informacjami zawartymi w tych treściach edukacyjnych. Wszyscy czytelnicy tych treści, a zwłaszcza osoby przyjmujące leki na receptę lub bez recepty, powinni skonsultować się z lekarzem przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie, stylu życia, zażywaniem tabletek lub innych faktów, które mogą mieć wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne.

 


Czy uważasz ten artykuł za pomocny?
0 ludzie uznają je za przydatne

Więcej:

Prawo do rodzicielstwa - niezbywalne prawo człowieka do zostania ojcem/matką dziecka i posiadania praw oraz obowiązków związanych z jego wychowaniem. Jed...
Gruzja jest jednym z niewielu krajów w Europie, w których macierzyństwo zastępcze jest legalne i regulowane przez prawo. Zalety Zalety progr...
Macierzyństwo zastępcze w Europie jest legalne w następujących krajach: Kraj Komercyjny lub altruistyczny Udział cudzoziemców w pr...