Na różnych etapach programu zapłodnienia in vitro stosowane są różne leki. W pierwszym etapie przygotowują one organizm kobiety do dalszej stymulacji owulacji, w drugim etapie stymulują dojrzewanie i wzrost komórek jajowych. Po przeniesieniu zarodków leki są stosowane w celu utrzymania prawidłowego stanu błony śluzowej macicy, co zwiększa szanse powodzenia programu zapłodnienia in vitro.

W pierwszym etapie przygotowują organizm kobiety do dalszej stymulacji owulacji.

Na każdym etapie zaleca się zakup dokładnie takiej ilości leków, jaka jest potrzebna do przeprowadzenia procedury zapłodnienia in vitro. Lekarze pamiętają o podaniu na recepcie wymaganej dawki i czasu stosowania leku.

Na każdym etapie zaleca się zakup dokładnie takiej ilości leku, jaka jest potrzebna do przeprowadzenia procedury zapłodnienia in vitro.
 

Co zrobić z pozostałościami po lekach stosowanych w IVF

Leki znajdują się na liście produktów, których nie można zwrócić ani wymienić w aptece, nawet jeśli opakowanie nie było otwierane i masz paragon.

Jeśli lek nie jest dla Ciebie odpowiedni (nietolerancja, alergia) lub jeśli pozostał (ale jest przeterminowany!), zapytaj lekarza, czy możesz go przekazać na rzecz szpitalnej organizacji charytatywnej.

Możesz również przekazywać leki osobom potrzebującym za pośrednictwem specjalnych zasobów lub grup w mediach społecznościowych.

Na wszelki wypadek zabronione jest przenoszenie otwartych puszek z tabletkami, chyba że można zidentyfikować ich rodzaj (nie są oznakowane); surowo zabronione jest także przenoszenie uszkodzonych lub otwartych kapsułek oraz leków w uszkodzonych blistrach. Zabronione jest przekazywanie leków, których termin ważności upłynął, jak również leków, których obrót jest ograniczony.

Zabronione jest również przekazywanie leków, których termin ważności upłynął lub które są w ograniczonym obrocie.

W zasobach tematycznych można wybrać odpowiednią kategorię (np. Leki dla dorosłych, Leki do zapłodnienia in vitro) i zamieścić ogłoszenie. Ważne jest to, że tworząc ogłoszenie w grupach, nie można prosić o pieniądze za lek, a ponadto należy określić datę ważności i warunki przechowywania.

W grupach nie można prosić o pieniądze za lek.

Możesz umieścić ogłoszenie w zasobach tematycznych.

Pamiętaj, że ręczna sprzedaż leków jest nielegalna i może zostać ukarana grzywną.

Więc dobrze się zastanów, zanim spróbujesz sprzedawać leki przez Internet.

Co zrobić z resztkami przeterminowanych leków do zapłodnienia in vitro? Czy przeterminowane leki stosowane podczas zapłodnienia in vitro można wyrzucić do kosza lub spłukać w toalecie?

Na całym świecie nie ma jednoznacznej zgody co do kwestii zbiórki domowych odpadów medycznych. Na przykład we Francji, Wielkiej Brytanii, Danii, Belgii i kilku innych krajach obowiązują przepisy, które zobowiązują apteki do zbierania odpadów medycznych pochodzących z gospodarstw domowych. W większości innych krajów nie jest to jednak konieczne, a odpady medyczne są zbierane na zasadzie "wyrzuć to" lub "spłucz w toalecie".Jeśli nie możesz pozbyć się przeterminowanych leków w wyznaczonych punktach zbiórki, specjaliści od odpadów medycznych zalecają, aby do kanalizacji trafiały tylko leki rozpuszczalne w wodzie (w instrukcji są one oznaczone jako "dispersible").

Leki rozpuszczalne w wodzie powinny być wyrzucane do kosza, odpowiednio zapakowane. W tym celu należy wyjąć wszystkie tabletki z opakowania lub blistra i rozkruszyć je na proszek.

Leki rozpuszczalne w wodzie powinny być wyrzucane do kosza. Następnie umieść proszek w nieprzezroczystej torebce lub słoiku z zakręcaną pokrywką i dodaj coś ewidentnie niejadalnego, np. zużyty żwirek dla kota. Proszek należy dokładnie wymieszać, a słoik lub torebkę zawiązać węzłem.

Chodzi o to, aby osoby (np. bezdomni) lub zwierzęta, które mogą dostać się do kosza, nie mogły łatwo otworzyć pojemnika ze zużytym lekiem. A jeśli już go otworzą, to tak, aby nie zainteresowali się jego zawartością i nie postanowili wykorzystać go jako pożywienia, gdyż mogłoby to być szkodliwe dla ich zdrowia.

Jest to zrobione po to, aby ludzie (np. bezdomni lub zwierzęta) nie mogli łatwo otworzyć kosza.

Opakowania leków (pudełka kartonowe, instrukcje) i zakręcane plastikowe wieczka można posortować do pojemnika na makulaturę i odpowiednio do pojemnika z polipropylenu do recyklingu.

Lista leków, które mogą pozostać po zapłodnieniu in vitro
 

Agoniści gonadoliberyny (a-GHRH)

Leki Differelin, Decapeptil. Leki te są stosowane w celu przygotowania jajników do stymulacji. Leki te zapobiegają również przedwczesnej owulacji - pęknięciu pęcherzyków przed zabiegiem punkcji. Są one podawane w codziennych wstrzyknięciach podskórnych lub w postaci depot.

Antagoniści gonadoliberyny (ant-GHRH)

Leki Oglutran, Cetrotide. Są one stosowane w celu zapobiegania przedwczesnej owulacji w końcowej fazie stymulacji. Podaje się je domięśniowo. Zwykle nie potrzeba więcej niż 4-5 wstrzyknięć.

Preparaty hormonalne gonadotropin

Menogon, Gonal, Puregon, Elonva, Fostimon. Preparaty te zawierają hormony przysadki mózgowej, FSH (hormon stymulujący pęcherzyki jajnikowe) i LH (hormon luteinizujący), które regulują proces dojrzewania pęcherzyków jajnikowych. Podaje się je domięśniowo lub podskórnie.

Gonadotropina kosmówkowa (hCG)

Preparaty Pregnyl, Profasi. Są one wykorzystywane do zakończenia procesu dojrzewania oocytów. Stosuje się je w postaci wstrzyknięć podskórnych i domacicznych.

Preparaty z progesteronu

Utrogestan, Dufaston, Lutein, Ingesta, Prolutex. Wpływa na błonę śluzową macicy i przygotowuje ją do transferu zarodka. Zwykle stosuje się go do 12-14 tygodnia, po czym tworzy się łożysko i zaczyna wydzielać "własny" progesteron w wymaganej ilości.

Proginova

Lek zawiera hormon estradiol - stosowany w celu przygotowania błony śluzowej macicy do przenoszenia zarodków. Jest on dostępny w postaci tabletek i przyjmuje się go przed wykonaniem testu ciążowego.

Jest on również dostępny w postaci tabletek.

Podczas realizacji programu zapłodnienia in vitro bardzo ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza zajmującego się leczeniem niepłodności oraz ścisłe przestrzeganie schematu przyjmowania leków. Często ośrodki IVF zalecają, aby zastrzyki były podawane wyłącznie przez wykwalifikowanego lekarza - pielęgniarkę. Ważne! Nieprzestrzeganie terminów, schematów i dawek leków stosowanych do stymulacji owulacji znacząco zmniejsza szanse powodzenia programu zapłodnienia in vitro.

Niepłodność w programach zapłodnienia in vitro jest bardzo ważna.

ZASTRZEŻENIA MEDYCZNE


Treści te służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie jest ona przeznaczona do udzielania porad medycznych ani do zastępowania takich porad lub leczenia przez lekarza. Wszystkim czytelnikom tego materiału zaleca się konsultację z własnym lekarzem lub wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia. UAmedTOURS nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne konsekwencje zdrowotne dla osoby lub osób czytających lub postępujących zgodnie z informacjami zawartymi w tych treściach edukacyjnych. Wszyscy czytelnicy tych treści, a zwłaszcza osoby przyjmujące leki na receptę lub bez recepty, powinni skonsultować się z lekarzem przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie, stylu życia, zażywaniem tabletek lub innych faktów, które mogą mieć wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne.


Czy uważasz ten artykuł za pomocny?
0 ludzie uznają je za przydatne

Więcej:

AMH, czyli hormon antymüllerowski, jest wskaźnikiem indywidualnej rezerwy jajnikowej. Każda kobieta rodzi się z określoną ilością komórek jajowyc...
Prawo do rodzicielstwa - niezbywalne prawo człowieka do zostania ojcem/matką dziecka i posiadania praw oraz obowiązków związanych z jego wychowaniem. Jed...
Gruzja jest jednym z niewielu krajów w Europie, w których macierzyństwo zastępcze jest legalne i regulowane przez prawo. Zalety Zalety progr...