Ryzyko zachorowania na raka i inne choroby przewlekłe jest złożone. Gdy pomyślimy o wszystkich czynnikach ryzyka, które się ze sobą łączą: nasze wybory żywieniowe, poziom aktywności fizycznej i inne czynniki związane ze stylem życia to tylko kilka elementów układanki. Zawsze są jeszcze inne elementy, na które nie mamy wpływu. Są to takie czynniki, jak genetyka i historia rodziny, narażenie środowiskowe, wiek i inne.

Skupmy się na tych czynnikach stylu życia, które są pod naszą kontrolą.

W przypadku osób, które przechodzą obecnie leczenie nowotworu, mogą wystąpić objawy, które są częścią terapii i utrudniają uzyskanie potrzebnego odżywiania. Jeśli masz problemy z odpowiednim odżywianiem, jest to dobry powód, aby porozmawiać z dietetykiem i upewnić się, że Twoje potrzeby żywieniowe są zaspokajane.

Skupmy się na bardziej ogólnym podejściu do zdrowego odżywiania. To najwłaściwsze rozwiązanie dla tych, którzy są w stanie zapewnić sobie wystarczającą ilość składników odżywczych i są w stanie jeść tyle, by zaspokoić potrzeby swojego organizmu.


Przeanalizujmy zalecenia Amerykańskiego Instytutu Badań nad Rakiem. Zauważysz, że wiele z tych zaleceń jest dość ogólnych i koncentruje się bardziej na grupach żywności, rodzajach żywności i tym, jak często odgrywają one rolę w naszym codziennym życiu, niż na konkretnych pokarmach i składnikach odżywczych. Na końcu znajduje się kilka konkretnych produktów, w których widzimy bardziej bezpośrednie ryzyko zachorowania na raka. Ale ogólnie rzecz biorąc, patrzymy na to, co robimy przez większość czasu.

Rzeczywistość jest taka, że jemy żywność, nie jemy składników odżywczych. To właśnie to, co robimy przez większość czasu, będzie miało największy wpływ na nasze zdrowie. Podstawą tych zaleceń jest więc dążenie do spożywania większej ilości pokarmów pochodzenia roślinnego. Dobra wiadomość jest taka, że zalecenia te są zgodne z zaleceniami American Heart Association, American Diabetes Association i innych.

Więcej pokarmów roślinnych

 Wszystkie te organizacje uznają dowody, które pokazują, że możemy odnieść korzyści ze spożywania większej ilości pokarmów roślinnych. Żywność roślinna nie oznacza, że musisz stosować dietę wegetariańską lub wegańską. W rzeczywistości korzyści zdrowotne są takie same, gdy jemy więcej roślin, z produktami pochodzenia zwierzęcego lub bez nich. Co więc oznacza pojęcie "żywność roślinna"? Żywność roślinna obejmuje takie produkty, jak pełne ziarna, produkty skrobiowe i nieskrobiowe, warzywa, owoce, fasola, orzechy i rośliny strączkowe. Wszystkie te produkty mają wspólną cechę: są bogate w błonnik i ważne witaminy oraz minerały, których potrzebujemy.

pokarmy roślinne w leczeniu raka

Gdy myślimy o stworzeniu zrównoważonego talerza podczas posiłków, celem jest, aby dwie trzecie do trzech czwartych tego miejsca było wypełnione pokarmami pochodzenia roślinnego.

Dla każdego będzie to wyglądało inaczej i nie ma w tym nic złego. Celem jest wybranie pokarmów, które lubisz i włączenie ich do swoich posiłków. W ten sposób większość składników odżywczych pochodzi z pokarmów roślinnych, a produkty zwierzęce, takie jak mięso, drób, ryby, jaja i nabiał, są włączane do posiłków z umiarem, obok pokarmów roślinnych. Tak więc oprzyj się na tym fundamencie celu, jakim jest spożywanie większej ilości pokarmów roślinnych.

Zmniejsz ilość niektórych rodzajów pokarmów

Następne zalecenie dotyczy rodzajów żywności, które należy ograniczać lub których należy unikać. Zachęcamy do ograniczania żywności o wysokiej zawartości tłuszczów, cukru i sodu. Tego typu żywność znajduje się zazwyczaj w produktach wysoko przetworzonych. Na przykład w żywności pakowanej lub w restauracjach. Powodem ich ograniczania jest składanie.

  • Po pierwsze, kiedy żywność jest pakowana lub przetwarzana, traci niektóre ze swoich korzystnych składników odżywczych.
  • Po drugie, dodatek cukru, sodu i cukru może mieć negatywny wpływ na nasz ogólny stan zdrowia.

Chociaż nie są one bezpośrednio związane z ryzykiem zachorowania na raka, spożywanie wysoko przetworzonej żywności z dodatkiem tłuszczów, cukrów i sodu może przyczynić się do zwiększenia ryzyka wystąpienia innych schorzeń, takich jak choroby serca czy cukrzyca.

 

Wędzonych produktów należy unikać podczas leczenia raka

Niestety dla większości z nas jedzenie wyłącznie pełnowartościowych lub świeżych produktów nie jest realistyczne. A dobra wiadomość jest taka, że nie musisz iść tą drogą. Minimalnie przetworzona żywność to na przykład owoce i warzywa w puszkach lub mrożone. W rzeczywistości zostały one przetworzone. Zostały zebrane, a następnie błyskawicznie zamrożone lub zapuszkowane, a proces ten pomaga zachować niektóre składniki odżywcze.

Więc wybierając mrożone owoce i warzywa bez dodatku cukru lub sosów albo owoce i warzywa w puszce bez dodatku sodu lub w puszce z sokiem lub wodą, otrzymujemy wszystkie wartości odżywcze tych owoców i warzyw, nie tracąc przy tym żadnych ważnych składników odżywczych. Badania wykazują, że mrożone i konserwowane owoce i warzywa mają dla nas tyle samo wartości odżywczych, co ich świeże odpowiedniki, i powinny być bezwzględnie włączone do zdrowego odżywiania.

Celem nie jest całkowite wyeliminowanie tych produktów, ale zwrócenie uwagi na to, gdzie te produkty znajdują się w naszym dzisiejszym dniu. Pomyślmy więc o przetworzonej żywności jako o przysmaku, a nie codziennym pożywieniu, i przejdźmy w kierunku żywności, która jest najbliższa swojej naturalnej postaci. Na przykład świeże, puszkowane lub mrożone owoce i warzywa. Pełne ziarna i chude białko. W oparciu o to zalecenie należy ograniczyć wysoko przetworzoną żywność.

Napoje słodzone cukrem

Następne zalecenie dotyczy konkretnie napojów słodzonych cukrem. Kategoria ta obejmuje takie napoje jak napoje gazowane, pociągi sportowe, a nawet niektóre koktajle owocowe. Problem jest tu taki sam, jak w przypadku żywności wysoko przetworzonej. Napoje słodzone cukrem tracą wiele ze swoich wartości odżywczych i dostarczają nam, szczerze mówiąc, tylko dodatkowego cukru.

słodycze

Zmniejszaj żywność wysoko przetworzoną (czerwone mięso, bekon, salami)

. Czerwone mięso może być spożywane z umiarem, najlepiej w ilości 18 uncji tygodniowo lub mniejszej.

Należy ograniczyć spożycie czerwonego mięsa z kilku powodów. Z punktu widzenia zdrowia serca, czerwone mięso zawiera zwykle więcej tłuszczów nasyconych lub tłuszczów stałych.

Wszystkie produkty pochodzenia zwierzęcego to raczej czerwone mięso, takie jak wołowina lub wieprzowina, lub chude, albo powiedzmy drób, taki jak kurczak lub indyk. Ważne jest, aby wybierać chudsze wersje. Jeśli więc porównujemy mieloną wołowinę i mielonego indyka i mamy 95% chudej mielonej wołowiny vs. 85% chudego mielonego indyka, należy wybrać chudszą - 95% chudą mieloną wołowinę.

Zapoznaj się z różnymi sposobami przygotowywania czerwonego mięsa w ilości 18 oz tygodniowo, tak aby nie było ono wystawione na bezpośrednie działanie ciepła, które powoduje jego zaczernienie.

Na przykład pieczeń wołową można przyrządzić w piekarniku. Jest to metoda gotowania w wilgotnym cieple. Nie wytworzy ona tych związków.
 

czerwone mięso na stek

Jeśli przygotowujesz np. hamburgera lub stek, wybieraj chudsze kawałki mięsa i ogranicz metody gotowania w wysokiej temperaturze, jeśli chodzi o przetwarzanie mięsa.

Nie chodzi o to, by być doskonałym i całkowicie wyeliminować pokarmy, ale o to, by pamiętać, jak często pojawiają się one w Twojej codziennej diecie.

Skupia się na spożyciu alkoholu

Z punktu widzenia ryzyka zachorowania na raka odważne jest maksymalne ograniczenie alkoholu. Wielu z was może być zaznajomionych z poglądem, że czerwone wino może chronić przed chorobami serca. Słyszymy to już od wielu lat.

Witamina, minerał lub suplement ziołowy

Są one popularne, około 80% populacji w USA przyjmuje co najmniej jeden suplement i istnieją dobre badania, które wykazują, że dla większości ludzi te suplementy nie przynoszą dodatkowych korzyści.

Dla większości ludzi te suplementy nie przynoszą dodatkowych korzyści.

 Jeśli stosujesz prawie zbilansowaną dietę, przez większość czasu nie musi być ona idealna. Prawdopodobnie otrzymujesz wszystkie witaminy i minerały, których potrzebuje Twój organizm.

Ale mogą być pewne wyjątki: jeśli masz chorobę, która utrudnia twojemu organizmowi trawienie lub wchłanianie składników odżywczych. Twój lekarz może przepisać Ci określone suplementy witaminowe i mineralne.
 

witaminy ant minerały

 Twój lekarz może również zalecić stosowanie określonych suplementów, jeśli przyjmujesz pewne leki, o których wiadomo, że mają skutki uboczne mogące wpływać na poziom witamin i minerałów.

Stosuj suplementy z rozwagą. Wiedz, że dla większości ludzi nie są one potrzebne. A jeśli masz wątpliwości co do konkretnych suplementów, zawsze możesz porozmawiać o nich z lekarzem i o tym, jak mogą one oddziaływać z lekami lub planem leczenia.

Aktywność fizyczna

Nie możemy mówić o zdrowym stylu życia, nie poruszając tematu aktywności fizycznej. Należy pamiętać, że to, jak czujemy się w swoim ciele, jakie wybieramy produkty spożywcze i jak się ruszamy w ciągu dnia, może bezpośrednio wpłynąć na nasze zdrowie i samopoczucie.

 Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, wybierz taki rodzaj ruchu, który sprawia Ci przyjemność.

aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla silnego zdrowia

Coś, co wydaje się bezpieczne w zależności od tego, w jakim punkcie planu leczenia się znajdujesz, i znajdź coś, co będzie dla Ciebie trwałe w dłuższej perspektywie. Pamiętaj, że każda ilość ruchu będzie korzystna dla Twojego organizmu. Nie musisz trenować do maratonu, aby czerpać korzyści z aktywności fizycznej, która może być frustrująca, przytłaczająca i naprawdę trudna do utrzymania.

Myśląc o zdrowiu, myślimy długofalowo, więc spróbujmy zacząć od małego kroku, na przykład dodając jedną dodatkową porcję warzyw każdego dnia. W ten sposób nabierzemy rozpędu, zbudujemy pozytywne nawyki i będziemy je kontynuować, dodając do nich nowe nawyki. Powiedzmy, że postawiłaś sobie dziś za cel, by każdego dnia jeść dodatkową porcję warzyw.

A w ciągu następnych dwóch tygodni uda ci się dodać dodatkową porcję warzyw w ciągu 14 dni. To świetny moment, aby rozwinąć swój cel. Być może następnym krokiem będzie zrobienie połowy talerza z warzywami i kontynuowanie pracy nad tym celem, odkrywanie nowych przepisów i próbowanie nowych warzyw.

Będziesz w stanie budować ten zdrowy nawyk, aż w końcu twoje posiłki obiadowe i kolacyjne będą w połowie pełne warzyw, a może nawet będziesz dodawać warzywa do swoich posiłków śniadaniowych. Zacznij od tego, co wydaje Ci się najbardziej naturalne. Skup się na tym, co robisz przez większość czasu, bo to będzie miało największy wpływ na Twój ogólny stan zdrowia. Najważniejsze jest to, że jesteś tu po to, aby się uczyć, jesteś gotów się uczyć i możesz się dostosowywać w zależności od swoich preferencji, harmonogramu i tego, co jest realistyczne dla Ciebie w danym dniu, że te małe kroki robią różnicę w zmniejszaniu ryzyka zachorowania na raka i osiąganiu najlepszego stanu zdrowia w dłuższej perspektywie.

ZASTRZEŻENIA MEDYCZNE


Treści te służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie jest ona przeznaczona do udzielania porad medycznych ani do zastępowania takich porad lub leczenia przez lekarza. Wszystkim czytelnikom tego materiału zaleca się konsultację z własnym lekarzem lub wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia. UAmedTOURS nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne konsekwencje zdrowotne dla osoby lub osób czytających lub postępujących zgodnie z informacjami zawartymi w tych treściach edukacyjnych. Wszyscy czytelnicy tych treści, a zwłaszcza osoby przyjmujące leki na receptę lub bez recepty, powinni skonsultować się z lekarzem przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie, stylu życia, zażywaniem tabletek lub innych faktów, które mogą mieć wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne.


Czy uważasz ten artykuł za pomocny?
0 ludzie uznają je za przydatne

Więcej:

AMH, czyli hormon antymüllerowski, jest wskaźnikiem indywidualnej rezerwy jajnikowej. Każda kobieta rodzi się z określoną ilością komórek jajowyc...
Prawo do rodzicielstwa - niezbywalne prawo człowieka do zostania ojcem/matką dziecka i posiadania praw oraz obowiązków związanych z jego wychowaniem. Jed...
Gruzja jest jednym z niewielu krajów w Europie, w których macierzyństwo zastępcze jest legalne i regulowane przez prawo. Zalety Zalety progr...