LASIK (laser keratomileusis in situ) laserowa korekcja wzroku jest najczęściej wykonywaną laserową operacją oczu w leczeniu krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu.

Tak jak w przypadku innych rodzajów laserowej chirurgii refrakcyjnej, procedura LASIK zmienia kształt przedniej powierzchni (rogówki) oka, dzięki czemu światło wpadające do oka jest skupiane na siatkówce bez okularów lub soczewek kontaktowych.

Zabieg LASIK jest zazwyczaj bezbolesny. Leczenie obu oczu trwa tylko około 15 minut. Widzenie poprawia się natychmiast i często stabilizuje się już po 24 godzinach.

Zabieg LASIK dla obu oczu trwa tylko około 15 minut.

Dowiedz się więcej o laserowej korekcji wzroku

Zabieg LASIK

Procedura LASIK składa się z trzech głównych etapów:

 1. Za pomocą mechanicznego narzędzia chirurgicznego zwanego mikrokeratomem lub laserem femtosekundowym w rogówce tworzy się cienki, okrągły płatek. Następnie chirurg odciąga płatek do tyłu, aby uzyskać dostęp do głównej substancji rogówki (zrębu).
 2. Laser excimerowy jest używany do zmiany kształtu zrębu rogówki. Ten wysoce wyspecjalizowany laser wykorzystuje wiązkę zimnego światła UV do usunięcia ("ablacji") mikroskopijnej ilości tkanki z rogówki, aby nadać jej nowy kształt i bardziej precyzyjnie skupić światło na siatkówce, co poprawia widzenie.
 3. Laser eksimerowy jest używany do zmiany kształtu rogówki
 4. Płatek rogówki umieszcza się tak, aby przylegał do zrębu rogówki bez użycia szwów.
   


 

Czego się spodziewać

Przed operacją LASIK

Twój okulista przeprowadzi dokładne badanie wzroku, aby ustalić, czy korekcja wzroku metodą LASIK jest dla Ciebie odpowiednia.

Lekarz zbada powierzchnię oka, aby upewnić się, że nie ma ryzyka wystąpienia zespołu suchego oka po zabiegu.

Automatyczne narzędzie zwane topografem rogówki stworzy szczegółową mapę punktową kształtu Twojej rogówki. Ponadto, aby uzyskać najlepsze wyniki korekcji wzroku metodą LASIK, może zostać przeprowadzony dodatkowy pomiar, zwany analizą czoła fali rogówki.

Topograf rogówki zostanie również użyty do określenia kształtu rogówki.

Należy zaprzestać noszenia soczewek kontaktowych na czas zalecony przez optometrystę (zwykle co najmniej dwa tygodnie przed zabiegiem LASIK). Jest to ważne, ponieważ noszenie soczewek kontaktowych może zmienić naturalny kształt rogówki i wpłynąć na wynik zabiegu.

Podczas zabiegu LASIK

Bezpośrednio przed zabiegiem LASIK stosuje się znieczulające krople do oczu, aby zapobiec dyskomfortowi oka podczas zabiegu. Lekarz okulista może również podać pacjentowi leki, które pomogą mu się zrelaksować.

Oko zostanie umieszczone pod laserem, a powieki zostaną przytrzymane w pozycji otwartej za pomocą przyrządu zwanego rozwieraczem powiek.

Pierścień próżniowy jest umieszczany z przodu oka, aby zapobiec ruchom oka lub utracie kontaktu, co może wpłynąć na jakość płatka rogówki.

Po utworzeniu płatka rogówki chirurg użyje komputera do ustawienia lasera excimerowego zgodnie ze szczegółowymi instrukcjami. Zostaniesz poproszony o patrzenie przez jakiś czas na światło kierunkowe, podczas gdy lekarz będzie obserwował przez mikroskop, jak laser wysyła impulsy światła do rogówki.

Zostaniesz poproszony o patrzenie przez jakiś czas na światło kierunkowe.

Światło lasera jest bezbolesne dla rogówki, ale możesz odczuwać pewien nacisk na oko. Podczas pracy lasera słychać również ciągły dźwięk klikania. Sam zabieg laserowy trwa tylko około jednej minuty.

Wybierz klinikę do laserowej korekcji wzroku

Po zabiegu LASIK

Po zakończeniu zabiegu LASIK chirurg pozwoli pacjentowi odpocząć przez pewien czas. Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić przejściowe uczucie pieczenia lub swędzenia.

Po krótkiej kontroli pooperacyjnej pacjent może wrócić do domu. (Po zabiegu LASIK nie można prowadzić pojazdów, dopóki chirurg nie zbada Cię następnego dnia i nie potwierdzi, że Twój nieskorygowany wzrok spełnia normy prawne dotyczące prowadzenia pojazdów.)

Natychmiast po operacji należy spodziewać się nieostrości i niewyraźnego widzenia, ale u większości osób wzrok poprawia się natychmiast i stabilizuje w ciągu kilku dni.

Jest całkiem możliwe, że następnego dnia będziesz mógł wrócić do pracy, ale wielu chirurgów zaleca, aby zamiast tego odpocząć przez kilka dni.

Z reguły następnego dnia po operacji pacjent wraca do swojego okulisty lub chirurga, który przeprowadził zabieg LASIK.

Podczas tej wizyty lekarz sprawdzi Twój wzrok, aby upewnić się, że możesz prowadzić samochód bez okularów lub soczewek kontaktowych.

Przestrzegaj zaleceń chirurga i przyjmuj przepisane przez niego leki. Nie należy również pocierać oczu, ponieważ istnieje małe prawdopodobieństwo, że może to spowodować przemieszczenie płatka do czasu jego zagojenia i połączenia z rogówką główną.

W międzyczasie nie należy pocierać oczu.

Długoterminowe konsekwencje operacji LASIK

Laserowa operacja oczu ma wiele zalet i może znacząco poprawić jakość życia. Większość osób po zabiegu osiąga ostrość wzroku 20/20 lub lepszą (6/6), ale wyniki różnią się w zależności od osoby.

Po laserowej korekcji wzroku może być konieczne noszenie okularów lub soczewek kontaktowych, chociaż poziom korekcji określony w recepcie będzie zazwyczaj znacznie niższy niż przed korekcją.

Jeśli masz niewielką resztkową wadę refrakcji po korekcji wzroku LASIK i chcesz widzieć ostrzej podczas wykonywania niektórych czynności, takich jak prowadzenie samochodu w nocy, w większości przypadków pomocne będą soczewki z powłoką antyrefleksyjną.

Jeśli po zabiegu LASIK stałeś się wrażliwy na światło słoneczne, poproś swojego optometrystę o przepisanie Ci okularów z soczewkami fotochromowymi.

Pomimo że procedura LASIK ma doskonałe wyniki w zakresie bezpieczeństwa, możliwe są komplikacje, które mogą obejmować infekcje lub nocne olśnienia (gwiezdne wybuchy lub aureole, które są najbardziej zauważalne, gdy patrzysz na światło w nocy, np. podczas jazdy samochodem).

Niewielki odsetek osób wymaga "dodatkowej korekcji" za pomocą LASIK kilka miesięcy po początkowej operacji LASIK, aby osiągnąć akceptowalną ostrość wzroku.

Po ukończeniu 40. roku życia nadal będziesz potrzebować okularów do czytania ze względu na naturalną, związaną z wiekiem utratę możliwości widzenia z bliska, zwaną prezbiopią.

Struktura ludzkiego oka

Pytania do lekarzy.

Laserowa korekcja wzroku może być pewną drogą do świata bez okularów i soczewek kontaktowych. Jednak jak każdy zabieg chirurgiczny korekcja laserowa wiąże się z pewnym ryzykiem. Należy mieć zaufanie do swojego chirurga i do wyboru procedury korekcji laserowej.

Poznaj niektóre z "trudnych"pytań, które powinieneś zadać swojemu chirurgowi laserowemu, zanim zdecydujesz się na korekcję laserową.

Upewnij się, że Twój potencjalny chirurg laserowy jest szczery. Zapytaj o jego kwalifikacje i doświadczenie.

Kwalifikacje chirurga mają ogromne znaczenie dla wyników korekcji metodą LASIK. Doświadczonym chirurgiem refrakcyjnym można zostać po przepracowaniu w tej dziedzinie co najmniej 5 lat.

Dowiedz się więcej o leczeniu zaćmy

Wiesz, jakie zabiegi refrakcyjne są najczęściej wykonywane w tej klinice?

Kwalifikowany chirurg powinien wykonać około 500-800 takich zabiegów w ciągu ostatniego roku.

Pozwól nam dowiedzieć się, jakie zabiegi refrakcyjne są częściej wykonywane w tej klinice?

Proszę zapytać swojego chirurga o wskaźnik powodzenia operacji. Dowiedz się, jaki jest wskaźnik sukcesu po korekcji LASIK - 60%, a jaki 100%.

Zgodnie ze statystykami amerykańskiego Komitetu Doradczego ds. Standardów Jakości (QSAC) średnio 90% pacjentów osiąga ponad 60% widzenie, a 65% osiąga 100% lub więcej. Należy się wahać, jeśli chirurg podaje liczby znacznie wyższe od podanych, nie jest to zgodne ze statystykami światowymi, należy poprosić o dowód. Zapytaj na przykład, czy dane te zostały opublikowane i gdzie można je zobaczyć? Chirurg, którego oczom można zaufać, zwykle analizuje swoje wyniki i publikuje je w prasie międzynarodowej.

Właściwy chirurg nie tylko wykonuje operację, wysoki profesjonalizm wymaga uczciwości i krytycznej oceny wyników, dlatego Twój chirurg laserowy będzie chciał podzielić się z Tobą tymi informacjami.

Powikłania

Zapytaj o częstość występowania powikłań w ciągu następnych sześciu (6) miesięcy po zabiegu LASIK. Statystyki międzynarodowe mówią o 3%, co nie jest bardzo wysoką wartością, ale zdarza się. Jeśli przyszły lekarz twierdzi, że jego wyniki są "bez zarzutu", należy wątpić w ich obiektywność.

Zapytaj o liczbę pacjentów, którym odmówiono korekcji metodą LASIK.

Nie wszyscy pacjenci mogą bezpiecznie poddać się korekcji LASIK i uzyskać dobre wyniki. Składa się na to wiele czynników: stopień wady refrakcji, grubość i kształt rogówki, wiek oraz występowanie chorób współistniejących. Liczba pacjentów, którym odmawia się korekcji laserowej, różni się w zależności od ośrodka, ale zdecydowanie przekracza 0"0".

W klinikach okulistycznych współczynnik odrzuceń w przypadku korekcji laserowej wynosi około 10%. Pod uwagę brane jest nie tylko bezpieczeństwo korekcji, ale także oczekiwana jakość widzenia po korekcji.

Trzydzieści lat gromadzenia doświadczeń i najnowocześniejszy sprzęt umożliwiły opracowanie klinicznych kryteriów przewidywania jakości widzenia po korekcji laserowej.

Schemat oka podczas zabiegu Lasik

 

Pytaj chirurga o sprzęt.

Korekcja laserowa może być przeprowadzana tylko w klinikach o wysokiej klasie. Oznacza to, że placówka medyczna spełnia w 90-100% wymagania krajowego standardu w dziedzinie opieki zdrowotnej. Minimalne wymagania dla kliniki to co najmniej 3 lata.

Zastanów się, czy LASIK jest dla Ciebie odpowiedni?

Twój lekarz będzie mógł odpowiedzieć na to pytanie dopiero po przeprowadzeniu kompleksowego badania.

Minimalny wiek zalecany do zabiegu LASIK to 18 lat, a pacjent nie powinien mieć żadnych ogólnych przeciwwskazań zdrowotnych.

Należy zachować ostrożność, jeśli lekarz nie jest zainteresowany ogólnym stanem zdrowia pacjenta, ponieważ istnieje szereg chorób przewlekłych, które zwiększają ryzyko powikłań po korekcji laserowej, a niektóre choroby stanowią względne przeciwwskazanie do korekcji laserowej. Stan zdrowia pacjenta powinien być szczegółowo omówiony z chirurgiem laserowym.

Twój wzrok musi być stabilny przez co najmniej ostatnie 12 miesięcy.

Twój wzrok musi być stabilny.

inne czynniki, które należy wziąć pod uwagę:

 • stopień wady refrakcji,
 • Grubość rogówki przed i po korekcji (min. 500 mikronów PRZED i min. 300 mikronów PO LASIKU (bez grubości płatka))
 • Konfiguracja i krzywizna rogówki (nie mniej niż 36 dioptrii i nie więcej niż 49 dioptrii po korekcji),
 • głębokość komory przedniej,
 • szerokość źrenicy o zmierzchu (wraz z głębokością komory przedniej wpływa na ostrość obrazu i rozproszenie światła o zmierzchu)

Wszystkie te czynniki powinny zostać omówione z pacjentem podczas podejmowania decyzji o możliwości korekcji laserowej, ponieważ wszystkie one mają wpływ na bezpieczeństwo korekcji i jakość widzenia, jaką pacjent uzyska po korekcji.

Jeśli Twoje wskazania nie są odpowiednie, to nie jesteś dobrym kandydatem do korekcji laserowej i zostanie Ci zaproponowana alternatywna metoda, która może bardziej Ci odpowiadać.

Klinika powinna dysponować pełnym zakresem nowoczesnych, alternatywnych metod korekcji wzroku LASIK - wszczepianie soczewek fakijnych, refrakcyjna wymiana soczewek, astygmatyka.

Jeśli klinika nie dysponuje pełnym spektrum metod alternatywnych, oznacza to, że trafiłeś do niej nieprofesjonalnie i nie ma gwarancji, że będzie ona w stanie Ci pomóc.

Dowiedz się więcej na temat przywracania wzroku.

Korekcja metodą LASIK jest zabiegiem wykonywanym w warunkach ambulatoryjnych. Lekarz opisze proces rehabilitacji i zalecane ograniczenia w tym okresie. Większość pacjentów odczuwa minimalny dyskomfort, który ustępuje w ciągu kilku pierwszych godzin po korekcji. Następnego dnia widzenie może się poprawić nawet o 90-100%. W kolejnych dniach możliwe są jednak wahania ostrości wzroku i zwiększona wrażliwość na jasne światło.

Twój lekarz szczegółowo wyjaśni, jak należy dbać o oczy po rehabilitacji metodą LASIK. Lekarz zaleci środki ochronne i profilaktyczne, a także schemat leczenia. Proces rekonwalescencji zależy od indywidualnego organizmu pacjenta, ale większość pacjentów jest w stanie rozpocząć normalną pracę już następnego dnia po korekcji.

Wybierz klinikę, w której w razie potrzeby możesz skontaktować się z lekarzem w ciągu pierwszych 24 godzin po zabiegu i w której masz gwarancję drugiej konsultacji. Nie należy wybierać kliniki, w której chirurg nie jest dostępny dla pacjenta z powodu jego nieobecności w kraju (lekarz wizytujący), w której trudno lub nie można się dostać na konsultację z chirurgiem po korekcji laserowej i w której za drugą konsultację trzeba dodatkowo zapłacić.

Pytanie o koszt korekcji metodą LASIK

Nawet w jednym ośrodku okulistycznym koszt korekcji laserowej może być różny w zależności od jej złożoności.

Korekcja laserowa jest dość kosztowną procedurą nie tylko dla pacjenta, ale także dla klinik. Koszt zakupu lasera i utrzymania go w dobrym stanie technicznym stanowi duży wydatek dla kliniki. Jednak to właśnie ona zapewnia wysoką jakość samej korekcji. Tania korekcja jest zawsze powodem do zachowania ostrożności, ponieważ nie ma czegoś takiego jak dobra i tania korekcja laserowa w tym samym czasie.

Co jest wliczone w cenę korekty?

Czy wiesz, czy obejmuje to koszty opieki pooperacyjnej i jak długo, a jeśli wystąpią powikłania, czy płacisz za dodatkowe badania i dłuższe wizyty kontrolne?

Jeśli lekarz uzna, że dalsze monitorowanie pacjenta jest konieczne z medycznego punktu widzenia, zostanie ono przeprowadzone w ramach umowy bez dodatkowych kosztów.

Jak długo po zabiegu LASIK pacjent jest leczony w klinice? Czy pacjenci są poddawani badaniom kontrolnym rok po zabiegu? W jaki sposób monitorowane są wyniki korekty?

Miesiąc po korekcji pacjent powinien przejść kilka badań kontrolnych. Zaleca się wizytę u pacjenta po upływie 1 roku od korekcji laserowej. Klinika powinna prowadzić dokumentację i udostępniać pacjentowi dane dotyczące wyników badań.

Korekcja laserowa rzeczywiście umożliwia niemal magiczną poprawę widzenia w ciągu zaledwie kilku minut. To może zmienić Twoje życie na lepsze.


 

ZASTRZEŻENIA MEDYCZNE


Treści te służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie jest ona przeznaczona do udzielania porad medycznych ani do zastępowania takich porad lub leczenia przez lekarza. Wszystkim czytelnikom tego materiału zaleca się konsultację z własnym lekarzem lub wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia. UAmedTOURS nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne konsekwencje zdrowotne dla osoby lub osób czytających lub postępujących zgodnie z informacjami zawartymi w tych treściach edukacyjnych. Wszyscy czytelnicy tych treści, a zwłaszcza osoby przyjmujące leki na receptę lub bez recepty, powinni skonsultować się z lekarzem przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie, stylu życia, zażywaniem tabletek lub innych faktów, które mogą mieć wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne.

 


Czy uważasz ten artykuł za pomocny?
1 ludzie uznają je za przydatne

Więcej:

Prawo do rodzicielstwa - niezbywalne prawo człowieka do zostania ojcem/matką dziecka i posiadania praw oraz obowiązków związanych z jego wychowaniem. Jed...
Gruzja jest jednym z niewielu krajów w Europie, w których macierzyństwo zastępcze jest legalne i regulowane przez prawo. Zalety Zalety progr...
Macierzyństwo zastępcze w Europie jest legalne w następujących krajach: Kraj Komercyjny lub altruistyczny Udział cudzoziemców w pr...