Historia Ukrainy

Podróżnicy byli tam od zawsze i oczywiście przebywanie na koniu lub w powozie przez długi czas było bardzo problematyczne. To właśnie w celu zapewnienia zwierzętom i podróżnym odpoczynku wymyślono pierwsze karczmy.

Oczywiście miały one inną nazwę, a mianowicie karczmy i znajdowały się w dużych osadach lub przy drogach, które często przemierzali podróżni. Pierwsze karczmy znane są już od czasów starożytnych (Babilon, starożytna Grecja, starożytny Egipt). Słowo "hotel" pierwotnie oznaczało gospodę. Ale słowo "hotel" pochodzi od francuskiego hôtel, które pochodzi od hôte — "gospodarz". Kiedyś był to zwykły dom, w którym często zatrzymywała się szlachta podczas swoich podróży.

Nowoczesny typ hotelu, do którego oglądania jesteśmy przyzwyczajeni, pojawił się dopiero w XIX wieku, wraz z początkiem rewolucji przemysłowej, rozwojem stosunków handlowych i skokowym wzrostem migracji ludności.

Rozwój hotelarstwa na Ukrainie był taki sam jak na całej Rusi Kijowskiej. Powstawały małe karczmy i gospody. Budynki tych ostatnich były podzielone na dwa piętra, gdzie na pierwszym znajdowała się jadalnia i część rozrywkowa, a na drugim - pokoje dla gości.

Historia branży hotelarskiej na UkrainieTak jak w reszcie Europy, XIX wiek był punktem zwrotnym w rozwoju hotelarstwa na Ukrainie. Budowa wielkich linii kolejowych umożliwiła podróżowanie wielu grupom ludności. Ogromny napływ turystów do głównych miast takich jak Kijów, Charków i Odessa stymulował powstawanie nowych hoteli w tych miastach i w całym kraju.

Dzisiaj Ukraina jest jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych ze względu na zróżnicowaną przyrodę, atrakcje historyczne i niskie koszty utrzymania. Segment hotelowy na Ukrainie jest na tyle zróżnicowany, że może zaspokoić potrzeby zarówno turystów budżetowych, jak i podróżnych o luksusowych potrzebach.

Wybór hotelu i jego poziom na Ukrainie

W rzeczywistości wybór hotelu to dziś kwestia kilku kliknięć na telefonie lub tablecie. W Internecie jest wiele stron zarówno hotelowych jak i usługowych oferujących całą listę hoteli o różnej polityce cenowej i klasie.

Oprócz wyboru miasta, w którym zamierzamy wypoczywać, warto zwrócić uwagę na ocenę gwiazdkową znalezionego hotelu.

Co oznaczają przysłowiowe gwiazdki?

Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na hotele w XX wieku wzrosły wymagania dotyczące wyglądu pokoi, poziomu obsługi i ogólnych usług świadczonych przez hotele. Dlatego postanowiono stworzyć klasyfikację gwiazdkową, według której każdemu hotelowi przypisuje się określoną liczbę gwiazdek od jednej do pięciu, gdzie jedna oznacza najniższą ocenę.

Podobny system stosowany jest niemal wszędzie na świecie, więc jeśli choć raz wspomnisz o tej gwiezdnej zasadzie, bez trudu znajdziesz hotel o odpowiednim poziomie niemal wszędzie.

Przyjrzyjrzyjmy się bliżej temu, co oznaczają poszczególne gwiazdki:System oceny hoteli

 • Jedna gwiazdka to niedrogi hotel z minimum usług, które nie zawsze obejmują nawet codzienne sprzątanie pokoju. W większości przypadków wszystkie pokoje są tego samego typu i mogą pomieścić od jednej do czterech osób.
 • Hotel dwugwiazdkowy to hotel budżetowy z nieco większym wyborem usług. Cena pokoju może obejmować codzienne sprzątanie, a hotel oferuje zarówno pokoje jednoosobowe, jak i rodzinne.
 • Hotel trzygwiazdkowy to hotel średniej klasy ze standardowym zestawem usług: codzienna obsługa, łazienka, telewizor, a czasem minibar lub lodówka. Dobre opcje obejmują również pralnie dla gości, baseny i siłownie oraz sale konferencyjne. Ale najważniejsze jest to, że zaczynając od trzech gwiazdek, można naprawdę wybrać swój pokój. Często hotele te oferują szeroką gamę pokoi z możliwością wyboru liczby gości i innych przyjemnych szczegółów.
 • Hotele czterogwiazdkowe to hotele z wyższej półki, które oprócz usług oferowanych przez hotele trzygwiazdkowe oferują spa, masaże, bar lub restaurację, zaplecze konferencyjne. Jednak koszty utrzymania w takich hotelach rzadko należą do segmentu ekonomicznego.
 • Pięciogwiazdkowy hotel to luksusowy hotel, który oferuje szeroki zakres usług, w tym ekskluzywne usługi, takie jak kluby golfowe, wielopokojowe apartamenty z pokojówką lub lokajem, prywatne baseny i wille.

Tutaj trzeba zrozumieć dwie rzeczy. Pamiętaj, że wysoka jakość usług jest kosztowna. I pamiętaj też o tym, że pięć gwiazdek w hotelach w Turcji i Egipcie to nie te same pięć gwiazdek co w hotelach w Paryżu.

Teraz sześć lub siedem gwiazdek to bardziej chwyt marketingowy niż rzeczywista ocena. Ale oczywiście otrzymują je nie zwykłe hotele, ale legendarne Burj Al Arab i Atlantis The Palm w Dubaju oraz Town House Galleria w Mediolanie.

Jak pisaliśmy wyżej, system gwiazdkowy jest bardzo popularny, ale są wyjątki, kraje, które stosują własną klasyfikację:

Niemcy. Podział na pięć gwiazdek, ale według innej zasady.

 • Jedna to klasa turystyczna.
 • Dwa - klasa standardowa.
 • Trzy - klasa komfortu.
 • Cztery - pierwsza klasa.
 • Piątka to kategoria luksusowa.

Grecja. System alfabetyczny.

 • A - cztery gwiazdki.
 • B - trzy gwiazdki.
 • C - dwie gwiazdki.
 • D - gospodarka.
 • De luxe to najwyższa kategoria.

Od niedawna Grecja stosuje zarówno swój własny system, jak i system pięciogwiazdkowy, co oznacza mniejsze prawdopodobieństwo popełnienia błędu.

UK. System pięciogwiazdkowy.

 • Jedna gwiazdka - hotele ekonomiczne, które znajdują się w centralnej części miasta, ale posiadają minimum udogodnień.
 • Dwie gwiazdki to hotele klasy turystycznej z restauracją i barem.
 • Trzy gwiazdki - klasa średnia, ale z dość wysokim poziomem usług.
 • Cztery gwiazdki - pierwsza klasa, bardzo wysoka jakość zakwaterowania i obsługi.
 • Pięć gwiazdek to najwyższa kategoria, klasa luksusowa.

Kanada i USA. Nie mają one jednoznacznej klasyfikacji, ale można je z grubsza zorientować w następujący sposób:

 • T (Tourist Class) - najbardziej budżetowa opcja, odpowiadająca około jednej, czasem dwóch gwiazdek.
 • Moderate First Class (M) - hotel trzygwiazdkowy.
 • F (First Class) - skrzyżowanie hoteli trzygwiazdkowych z trzema gwiazdkami z lepszymi warunkami.
 • S (Superior) - średnie hotele czterogwiazdkowe.
 • D (Superior Deluxe i Deluxe) - zasłużone pięć gwiazdek.

Jeśli teraz wszystko jest jasne w kwestii klasyfikacji hoteli, zobaczmy czego można się spodziewać pod tym szerokim słowem "hotel". Nie zawsze oczekując typowego hotelu, dostajemy to, co chcemy. Bo hotele też dzielą się na rodzaje.Rest in a hostel

 • Pensjonat to obiekt, który w momencie budowy nie był planowany jako hotel, jest własnością osoby prywatnej i jest przeznaczony do zakwaterowania 10-20 osób. Pobyt w pensjonacie bardziej przypomina zwiedzanie niż wakacje w prawdziwym hotelu. Jest tu więcej przytulności, domowej atmosfery, własnych standardów i zakresu usług. A co najważniejsze, rzadko stosuje się do nich system gwiazdkowy.
 • Half-board jest najlepszym rozwiązaniem, jeśli chcesz poczuć lokalny smak i zrozumieć osobliwości lokalnego życia. Half board to wynajęcie pokoju w małym domku od właściciela, w tym śniadanie. Ceny pokoi mogą być bardzo różne w zależności od kraju, a nawet regionu i oczywiście w zależności od poziomu komfortu w pokojach i całym domu.Rooms in the hostel
 • Motel to jedno z najwygodniejszych miejsc noclegowych dla turystów poruszających się samochodem. W większości przypadków motele są zlokalizowane wzdłuż autostrad, posiadają odpowiednią liczbę pokoi i nie pobierają wysokich stawek za nocleg. Główną wadą moteli jest niski poziom usług i jednorodność pokoi. Odpoczynek w schronisku
 • Mini-hotel to jedno z największych skupisk mini-hoteli znajdujących się w Petersburgu w Rosji. Historycznie miasto ma ogromną liczbę mieszkań o powierzchni od 120 do 600 metrów kwadratowych, i to z nich powstają mini-hotele, dzielące terytorium na kilka pokoi, z jedną kuchnią i małą recepcją. A główną wadą takich lokali może być ich bardzo mały rozmiar. W przeciwnym razie, używają również systemu gwiazdkowego, i można łatwo określić poziom komfortu, którego potrzebujesz.
 • Hostel to najbardziej budżetowy rodzaj hotelu, który staje się coraz bardziej popularny na całym świecie. W hostelu wynajmuje się raczej łóżko niż pokój i dzieli pokój z jedną lub kilkoma obcymi osobami. Łazienka często znajduje się gdzieś na korytarzu, a na lekkie śniadanie można liczyć tylko na to, że będzie się w niej znajdować. Ale jeśli nie przeszkadzają Ci obcy ludzie, to jest to idealna opcja na ekonomiczne wakacje i nocleg.

W zależności od klasy i rodzaju wybranego hotelu, różny jest również zakres świadczonych przez nie usług. Hotele średniej klasy i wyższej oferują swoim klientom standardowe usługi: serwis pokojowy, basen, sale konferencyjne, pralnię dla gości, siłownie. Ponadto świadczone są liczne usługi zewnętrzne: transport do/z dworca kolejowego lub lotniska dla gości przylatujących samolotem lub pociągiem, tzw. shuttle service.

Dotyczy to również cateringu, który może być realizowany indywidualnie:

 • Bufet - duża ilość dań do wyboru. Samoobsługa.
 • A la carte - Mają Państwo możliwość wyboru 2-3 dań z menu. Z reguły można wybrać przystawkę, menu główne i deser.
 • Śniadanie kontynentalne - Lekkie śniadanie składające się z napoju, bułek, masła i dżemu. Najczęściej oferowana jest w europejskich hotelach miejskich.
 • Śniadanie angielskie to pełne śniadanie, które zazwyczaj zawiera sok owocowy, jajka i szynkę, tosty, masło, dżem i kawę lub herbatę.

Płatność za zakwaterowanie na Ukrainie

Płatność za noclegi w hotelach na Ukrainie, jak i w pozostałych krajach świata, odbywa się na dwa sposoby: gotówką lub kartą kredytową. W zależności od preferencji klienta.

Sposoby rezerwacji na Ukrainie

Pokój można zarezerwować telefonicznie lub online. Przy rezerwacji pokoju należy podać dokładną liczbę osób, jakie łóżka są zainstalowane w pokoju, czy jest to np. pokój dwuosobowy, gdzie łóżko może być jedno dla dwóch osób. Konieczne jest poinformowanie o obecności dzieci i ich wieku, wiele hoteli zapewnia łóżeczka i dostawki. To zresztą też warto wcześniej sprawdzić. I oczywiście trzeba omówić możliwość pobytu ze zwierzętami domowymi.

Życzymy Państwu wspaniałych wakacji i niezapomnianych wrażeń z podróży na Ukrainę!

Wypoczynek w hotelach na Ukrainie


Czy uważasz ten artykuł za pomocny?
0 ludzie uznają je za przydatne

Więcej:

Prawo do rodzicielstwa - niezbywalne prawo człowieka do zostania ojcem/matką dziecka i posiadania praw oraz obowiązków związanych z jego wychowaniem. Jed...
Gruzja jest jednym z niewielu krajów w Europie, w których macierzyństwo zastępcze jest legalne i regulowane przez prawo. Zalety Zalety progr...
Macierzyństwo zastępcze w Europie jest legalne w następujących krajach: Kraj Komercyjny lub altruistyczny Udział cudzoziemców w pr...