Flaga i godło Ukrainy

W samym sercu Europy znajduje się piękny kraj - Ukraina. Łączy ona Wschód i Zachód niczym most i odgrywa ważną rolę w życiu obu stron. Ukraina ma głębokie historyczne, wieloaspektowe pochodzenie, bogatą kulturę i tradycje.

Ukraina to kraj o wspaniałej przyrodzie i rzadkim smaku tradycji, kraj o leczniczym, łagodnym mikroklimacie, oryginalnej sztuce ludowej i głębokiej kulturze słowiańskiej.


Ukraina jest dość popularnym kierunkiem turystycznym zarówno wśród mieszkańców kraju, jak i krajów sąsiednich. Wakacje na plaży i wellness nad brzegiem Morza Czarnego i Azowskiego, ekologiczne i narciarskie wakacje w Karpatach, bogate dziedzictwo historyczne sprawiają, że wycieczki na Ukrainę są niezapomniane i niesamowite. Dzięki licznym źródłom mineralnym możliwe są wyjazdy wellness do uzdrowisk Morszina, Truskawiec i Swalyava. W ostatnim czasie, dzięki aktywnemu rozwojowi sektora turystycznego - unowocześnianiu bazy hotelowej, budowie nowych hoteli i poprawie stanu obszarów wypoczynkowych, stopniowo zwiększa się napływ gości na Ukrainę, dzięki czemu podróżowanie po naszym kraju staje się coraz bardziej komfortowe i atrakcyjne.

Klimat

Oddalenie Ukrainy od oceanów, kontynentalnej Eurazji i przeważnie płaski krajobraz określają klimat tego kraju jako umiarkowany kontynentalny, stopniowo zmieniający się z zachodu na wschód. Wraz ze wzrostem kontynentalności, lata stają się cieplejsze, zimy chłodniejsze, a opady deszczu są mniejsze. Takie komfortowe warunki klimatyczne dają ludziom możliwość spędzania wakacji na plaży nad Morzem Czarnym latem i jazdy na nartach w ośrodkach narciarskich w zaśnieżonych Karpatach zimą.

Najniższe średnie temperatury występują w styczniu i lutym: -7, -8°C w północno-wschodniej części kraju i w regionach górskich. W marcu następuje wzrost temperatury powietrza. Najwyższe średnie temperatury dzienne odnotowano w lipcu: +20, +25 stopni Celsjusza, a średnie temperatury miesięczne wynoszą +17, +19 stopni Celsjusza na północy i północnym zachodzie oraz +22, +30 stopni Celsjusza na południu Ukrainy. Rozkład opadów na terytorium Ukrainy to ich spadek z północy i północnego zachodu na południe i południowy wschód.

Wheat fields of Ukraine

Ludność

Na dzień 1 lutego 2015 r., według UKRSTAT, liczba ludności Ukrainy wynosiła 42 741 248 stałych mieszkańców i 42 910 885 osób ludności czynnej zawodowo.

Ukraińska dziewczynaObecnie większość ludności kraju'stanowią Ukraińcy. Drugim najliczniejszym narodem są Rosjanie (ich udział przekracza 17,28% populacji). Stosunkowo duże grupy etniczne ludności Ukrainy'to: Białorusini (0,57%), Mołdawianie (0,54%), Tatarzy Krymscy (0,51%), Bułgarzy (0,42%), Węgrzy (0,32%), Rumuni (0,31%), Polacy (0,30%) i inni. Średnia długość życia dla mężczyzn wynosi 65 lat, dla kobiet - 74 lata.

Religia

Główną religią na Ukrainie jest chrześcijaństwo. Większość wiernych to chrześcijanie, z których większość należy do Kościołów prawosławnych. Kościół katolicki jest reprezentowany przez Ukraiński Kościół Greckokatolicki i występuje głównie w Galicji (obwody: Tarnopolski, Lwowski i Iwano-Frankowski). Oprócz tego na Ukrainie istnieje protestantyzm, judaizm i islam.

Timezone

Czas na Ukrainie jest określony jako UTC+02:00, a w okresie letnim jako UTC+03:00. Lokalnie jest on określany jako czas kijowski (ukraiński: Київський час, Kyivskyi chas) i jest częścią czasu wschodnioeuropejskiego. Zmiana na czas letni odbywa się w ostatnim tygodniu marca o godzinie 03:00, kiedy czas zmienia się o godzinę do przodu, oraz w ostatnim tygodniu października o godzinie 04:00, kiedy czas zmienia się o godzinę do tyłu; w ten sposób zegary na Ukrainie są zawsze o godzinę do przodu w stosunku do zegarów w Europie Środkowej. Prawie 95% terytorium Ukrainy znajduje się w Strefie Czasu Wschodnioeuropejskiego z wyjątkiem jej zachodnich i wschodnich krańców. Niewielka część Obwodu Zakarpackiego znajduje się w Strefie Czasu Środkowoeuropejskiego, natomiast Obwód Ługański, większa część Obwodu Donieckiego i część Obwodu Charkowskiego znajdują się w Strefie Czasu Dalekowschodnioeuropejskiego. Jednak w całym kraju oficjalnie obowiązuje czas wschodnioeuropejski.

Co roku na Ukrainie wprowadza się czas letni: w nocy z ostatniej niedzieli marca wskazówka godzinowa jest przesuwana o godzinę do przodu. Umożliwia to pełniejsze wykorzystanie jasnej części dnia i oszczędzanie energii. W noc z ostatniej niedzieli października zegar jest cofany o godzinę, przywracając strefę czasową.

Transport

Na Ukrainie rozwinięte są prawie wszystkie rodzaje nowoczesnego transportu, takie jak kolej, autostrada, transport morski, rzeczny, lotniczy.

Sieć kolejowa kraju podzielona jest na sześć dróg (kierunków): Donieck, Lwów, Odessa, Południe, Południowy Zachód i Dniepr. Maksymalna prędkość pociągów pasażerskich wynosi 160 km/h. Całkowita długość torów wynosi 22473 km.

Z Ukrainy można łatwo dostać się do prawie każdego kraju Europy Środkowej i Zachodniej, a przez terytorium Białorusi do krajów bałtyckich.

Transport drogowy znacznie przeważa nad innymi rodzajami transportu. Przez Ukrainę przebiegają 23 drogi międzynarodowe. Łączna długość autostrad wynosi 169 491 km. Główne autostrady w kraju to Kijów – Lwów, Kijów – Charków, Kijów – Brześć, Dnipro – Nikopol, Kijów – Odessa, Odessa – Mykołaiv – Cherson, Biała Cerkiew – Winnica – Chmielnicki, Dnipro – Zaporoże.

Największa rzeka Ukrainy - Dniepr, jest żeglowna. Ukraina ma dostęp do dwóch mórz - Azowskiego i Czarnego. Transport morski przewozi ładunki i pasażerów w basenie Morze Czarne-Azow.

Transport lotniczy jest również rozwinięty, na Ukrainie znajduje się ponad 20 portów lotniczych. Niektóre miasta Ukrainy (Kijów, Odessa, Lwów, Charków) mają po dwa porty lotnicze. Główną bramą lotniczą kraju jest lotnisko w Boryspolu.
 

Ukraińska kolej

Kuchnia

Dla wielu osób kuchnia ukraińska kojarzy się z konkretnym daniem. Jakie to potrawy?

1. Dla wszystkich mieszkańców Ukrainy, a także dla wszystkich turystów, wiadomo, że główną tradycyjną potrawą, czy też “przysmakiem” Ukrainy, że tak powiem, jest słonina i jest to prawda. Produkt ten jest tu czczony i uwielbiany. Używa się go w każdej postaci: świeżego do smażenia, słonego do jedzenia, jako danie główne i jako przekąskę.

Ukraińska tradycyjna kuchnia2. Borszcz. To danie jest zupą i jest bardzo wyjątkowe. Uważa się, że jest trudna do ugotowania, ponieważ zawiera ponad 20 składników, z których główne to kapusta, buraki, ziemniaki i juszka kostna (rosół). Tylko ukraiński kucharz będzie w stanie ugotować prawdziwy barszcz ukraiński, ponieważ nie jest najważniejsze, aby znać liczbę składników i cały proces gotowania, główną umiejętnością jest "określenie na oko" bogactwa bulionu, gotowości smażonych warzyw i grubości potrawy.

3. Chleb w kuchni ukraińskiej jest bardzo ważny. Zazwyczaj bochenki wyrabiano z mieszanki mąki pszennej i żytniej. Ciasto przygotowywano na specjalnym zakwasie, a następnie pieczono w ukraińskim piecu. Bochenki stawały się różowe, pachnące, chrupiące. Wyrób z czystej mąki pszennej nazywano "palianytsia" (biały chleb) i uważano go za danie świąteczne. W inne dni pieczono chleb jęczmienny, a także potrawy z niekwaszonego ciasta, na przykład pierogi. Podaje się je jako danie główne lub jako dodatek do mięs. Mówiąc o pieczywie, nie sposób nie wspomnieć o dobrze znanych pampuszkach czosnkowych, bez których nie sposób wyobrazić sobie barszczu. Na deser podaje się kruche ciasto lub placki.

4. Ostatnie, ale nie mniej ważne na tej liście są pierogi. Zgodnie z zasadą ich wytwarzania, proces ten przypomina gotowanie kaukaskich manti i pierogów ruskich, z tą różnicą, że jako nadzienia używa się różnych warzyw i owoców jagodowych w dowolnej postaci.

Atrakcje

Ukraina to cudowna kraina, zawsze gościnna i gościnna. Każdy zakątek tej rozległej krainy z radością odkrywa przed turystami swoje piękno. W ostatnich latach wczasy na Ukrainie cieszą się coraz większą popularnością, co wcale nie dziwi - ileż cudów kryje w sobie ta wspaniała kraina! Wydaje się, że jest tu absolutnie wszystko, co może zainteresować podróżnika. I to jest prawda!

Zabytki Ukrainy można znaleźć w każdym mieście. Jeśli planujesz wakacje na Ukrainie, będziesz miał niepowtarzalną okazję, aby uzupełnić swoje żywe wrażenia z oglądania zabytków kultury i historii, poczuć historię uchwyconą w formach architektonicznych. Zabytki Ukrainy są bardzo różnorodne, każdy region ma swoje własne wartości kulturowe i niezapomniany smak.

Kraj jest bogaty w zabytki przyrody, architektury, rezerwaty.

Zamki i twierdze Ukrainy

Castles of UkraineNa Ukrainie znajduje się wiele zabytków historycznych, takich jak zamki. Każdego roku setki turystów są aktywnie zainteresowane turystyką zamkową. Znajdują się tu średniowieczne pałace i twierdze, na przykład Stary Zamek w Kamieńcu Podolskim, Twierdza Biełgorod-Dniestr, Oleskie i zniszczone zamki Newickie oraz wiele innych unikalnych zabytków architektury.

Później, po okresie średniowiecza, na Ukrainie zaczęły powstawać bardziej luksusowe budowle. Do takich budowli należą: Zamek generała-majora Popowa w obwodzie zaporoskim.

Przyrodnicze atrakcje Ukrainy

Niezwykłe atrakcje przyrodnicze Ukrainy zadziwiają wyobraźnię, czego wart jest jedynie tzw. kamienny grób w Zaporożu. Często nazywa się go “ukraińskim Stonehenge”, jest to starożytne sanktuarium na świeżym powietrzu. Ogromne kamienne bloki o wysokości do 13 m z malowidłami jaskiniowymi i starożytnymi znakami robią naprawdę urzekające wrażenie. Turyści uważają, że najbardziej popularne miejsca wypoczynku na łonie natury znajdują się w Odessie, Karpatach i nad Jeziorami Szatskimi w obwodzie wołyńskim.

Przyrodnicze zabytki Ukrainy zadziwiają swoim niebiańskim pięknem. Na przykład na Zakarpaciu znajduje się czynny wulkan, z którego jednak zamiast lawy i popiołu wydobywa się brud. Alpejskie jezioro Sinerivsky zachwyca krystalicznie czystą wodą. Na Zakarpaciu znajduje się Dolina Żonkili, a także unikalne słonowodne jezioro Kunigunda, które powstało w wyniku osiadania kopalni soli.

Cechy medycyny prywatnej

Kluczową cechą pozarządowych instytucji medycznych na Ukrainie jest komercyjne podejście do leczenia pacjentów, co oznacza, że wszystkie usługi są płatne. Jednocześnie pacjenci nie mają do czynienia z elementem korupcyjnym, co pozwala na określenie kosztów leczenia już na etapie sporządzania procedury leczenia.

Kluczowe przewagi klinik prywatnych nad państwowymi to:

  • Komfortowe warunki przyjęcia sprawiają, że pacjent nie musi stać w kolejce. Wystarczy, że umówi się na wizytę telefonicznie i przyjdzie do specjalisty o wyznaczonej godzinie. Jest to szczególnie ważne dla osób, które źle się czują;
  • Dobry układ i nowoczesny design pozwalają pacjentowi przebywać w komfortowych warunkach podczas przyjęcia, diagnozy, manipulacji, a także podczas pobytu w szpitalu;
  • Przejrzysty system płatności za usługi w prywatnych klinikach oznacza brak korupcji, gdy oprócz oficjalnych kosztów usług i leków pacjent musi “przynieść” lekarzowi prezent za lojalność i zgodę na leczenie;
  • Nowoczesny sprzęt - dzięki stabilnym inwestycjom prywatnych właścicieli w swoje kliniki, te ostatnie są wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny, który umożliwia rozpoznawanie patologii nawet we wczesnych stadiach ich rozwoju;
  • Wysokie kwalifikacje lekarzy i personelu medycznego, zapewnione dzięki starannemu doborowi kadr i wysokim wynagrodzeniom, stymulują specjalistów klinik do efektywnego wykonywania swoich obowiązków;


    Możliwość wyboru lekarza - pacjent ma prawo do wyboru lekarza lub zmiany go na innego w trakcie leczenia.

Lekarze przeprowadzają operację


Czy uważasz ten artykuł za pomocny?
0 ludzie uznają je za przydatne

Więcej:

Gruzja jest jednym z niewielu krajów w Europie, w których macierzyństwo zastępcze jest legalne i regulowane przez prawo. Zalety Zalety progr...
Macierzyństwo zastępcze w Europie jest legalne w następujących krajach: Kraj Dostęp do macierzyństwa zastępczego Udział cudzoziemc&oacute...
Od 2024 roku istnieją trzy sposoby przyjazdu na Ukrainę: pociągiem, autobusem i samochodem. Od 24 lutego 2022 roku loty na Ukrainę zostały tym...