Czy technik mammograficzny może zobaczyć raka?

Rak piersi jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u kobiet na świecie. Pomimo jego powszechności, wiele kobiet nadal nie wie, jakie objawy powinny wzbudzać niepokój, jakie badania należy wykonać, aby wykryć raka lub do jakiego lekarza należy się zgłosić.
Dziś porozmawiamy o badaniu piersi.

Aby Twoje piersi były zdrowe, musisz regularnie się badać. Każda kobieta powinna co miesiąc samodzielnie badać palpacyjnie swoje piersi, sprawdzając, czy nie ma w nich guzków. Ponadto, kluczem do zdrowych piersi są regularne wizyty u mammologa.

Jak często i w jakim wieku należy zgłaszać się do mammologa?

Należy stwierdzić, że w ostatnich dziesięcioleciach zachorowalność na raka piersi stale wzrasta, a także zwiększa się liczba młodych kobiet cierpiących na tę chorobę. Dlatego obecnie uważa się, że już od około 30 roku życia należy udać się do lekarza na konsultację i badanie, nawet w przypadku braku pewnych dolegliwości. Niestety, rak piersi występuje także w młodszym wieku, ale główną grupę ryzyka stanowią kobiety starsze. Szczególną cechą raka piersi jest to, że we wczesnym stadium może nie powodować żadnych dolegliwości, nie mieć żadnych obiektywnych i subiektywnych objawów zewnętrznych. Jednak odpowiednio wcześnie przeprowadzone badanie pozwala wykryć ten rodzaj nowotworu złośliwego.

Badanie powinno rozpocząć się od podstawowego przeglądu, każda kobieta powinna wiedzieć, jak prawidłowo badać swoje piersi. Podczas badań na wizytach i konsultacjach mammolodzy zawsze mówią i pokazują, jak prawidłowo badać i czuć piersi, aby nie przeoczyć żadnego podejrzanego momentu.

Badanie mające na celu wczesne wykrycie raka piersi zaczyna się od badania. Pierwszą rzeczą, która powinna wzbudzić niepokój, jest:

 • Obecność wyczuwalnego palpacyjnie, tj. wyczuwalnego przez palpację, gęstego, wolnostojącego guzka w piersi.
 • Zaczerwienienie jakiejkolwiek części skóry na piersi
 • Obecność obrzęku skóry
 • Wszelkie deformacje piersi. Bardzo ważnym punktem jest wciągnięcie brodawki sutkowej, które może być oznaką obecności nowotworu złośliwego.
 • Wydzielina z sutka. Szczególnie typu krwawego, kiedy z sutka wypływa prawie czysta krew.

Obecność tych objawów nie zawsze oznacza, że mamy do czynienia z procesem złośliwym i rakiem. Jednak w takich przypadkach zdecydowanie konieczna jest bardziej szczegółowa kontrola i badanie kobiecej piersi.

Wszystkie te objawy mogą być groźne i powinny być zbadane przez lekarza, ale pierwszą rzeczą, z którą kobiety zwracają się do mammaloga onkologa, jest obecność wyczuwalnego palpacyjnie, dającego się określić przez omacywanie, oddzielnie leżącego guzka.
W przypadku stwierdzenia takich dolegliwości, po szczegółowym badaniu, lekarz wysyła pacjentkę na badanie.

Główne metody badania gruczołów sutkowych to:

 • Mammografia
 • Badanie ultrasonograficzne gruczołów sutkowych i regionalnych węzłów chłonnych
 • Rezonans magnetyczny piersi (umożliwia wykrycie małych guzów, ale nie jest metodą uniwersalną).

Mammogramy są najczęstszym sposobem wykrywania raka piersi. Wykazuje wysoką skuteczność w wykrywaniu raka, dlatego lekarze zalecają wykonywanie go raz w roku, nawet jeśli nie występują objawy raka piersi, kobietom w wieku 35-40 lat.

 

Dlaczego ważne jest wykonywanie badań mammograficznych? Czy specjalista od mammografii może zobaczyć raka?

Powód jest taki, że małe guzy, które znajdują się gdzieś głęboko w tkance piersi, nie są na początku wyczuwalne, to znaczy - ani sama kobieta, ani mammolog nie są w stanie wyczuć palpacyjnie tej masy. Dane mammograficzne pozwalają lekarzowi podejrzewać, a nawet wykrywać guzy gruczołu sutkowego we wczesnym stadium. Po wykryciu masy decyduje się o potwierdzeniu diagnozy morfologicznie, wykonując biopsję punkcyjną lub trepanacyjną guza piersi.

Jak dokładna jest mammografia piersi?

Mammografia gruczołów piersiowych może wykazać obecność guza o wielkości od 0,5 do 1 cm, w zależności od gęstości i lokalizacji guzka.

Czy mammografia jest bolesna? Czy mammografia jest niebezpieczna?

Wskazania do wykonania mammografii, jeżeli jest ona konieczna i lekarz ją zaleci, przewyższają niebezpieczeństwo i bolesność tej procedury. Nowoczesne urządzenia sprawiają, że mammografia jest prawie bezbolesna. Warto też zauważyć, że mammografia nie jest niebezpieczna, ponieważ jest to krótkotrwałe zdjęcie rentgenowskie. Dawka promieniowania jest niewielka, a wykonywanie mammografii raz na rok lub półtora roku jest całkiem bezpieczne. Co więcej, technika ta pozwala wykryć raka piersi we wczesnym stadium, a tym samym zatrzymać nowotwór, gdy jest on najmniej groźny.

Kiedy lepiej zrobić mammografię?

 Uważa się, że najlepszym momentem jest 6-12 dzień cyklu miesięcznego. W tym okresie stymulacja estrogenowa tkanki piersi jest najmniej wyrażona, jest mniejszy obrzęk, nabrzmienie, a w konsekwencji tkanka piersi jest lepiej zlokalizowana.

Jak odbywa się badanie mammograficzne?

Sam zabieg trwa nie dłużej niż 20 minut. Mammografia nie wymaga specjalnego przygotowania, nie zaleca się stosowania pudru i antyperspirantów, ponieważ mogą one zniekształcić obraz.

 •     Zdjęcie wykonuje się bez ubrania i biżuterii.
 •     Piersi układa się na specjalnej powierzchni i dociska płytą. Bardziej płaski kształt jest niezbędny dla dokładności badania.
 •     Mammograf wykonuje zdjęcie w kilku projekcjach.
 •     Procedura jest powtarzana w przypadku drugiej piersi.
 •     Po zrobieniu zdjęcia wyciąga się wnioski.
   

Czy ogólne badania kliniczne krwi pozwalają wykryć raka piersi?

Ogólne kliniczne badania krwi mogą w bardzo dużym przybliżeniu podejrzewać obecność procesu złośliwego w organizmie. Jednak dane te nie wskazują na żaden konkretny typ nowotworu, nie mogą go zdefiniować ani rozpoznać. Badania wykażą takie wskaźniki, jak wskaźnik sedymentacji erytrocytów, które są podwyższone, przy jednoczesnym normalnym samopoczuciu i braku gorączki. Może to sugerować, że pacjent ten powinien zostać poddany bardziej szczegółowym badaniom. Obecność anemii, czyli obniżenie poziomu hemoglobiny, czerwonych krwinek i płytek krwi, może sugerować, że mamy do czynienia z nowotworem złośliwym.

Istnieją pewne rodzaje markerów nowotworowych, które pozwalają stwierdzić, czy mamy do czynienia z procesem złośliwym, czy też nie, niejako bez oglądania guza pierwotnego. Należy zaznaczyć, że markery nowotworowe nie mają znaczenia diagnostycznego w wykrywaniu pierwotnych guzów piersi. Markery nowotworowe mogą być podwyższone, ale nie ma guza. Mogą one być prawidłowe w obecności guza piersi.

Markery te mogą mieć duże znaczenie informacyjne w wykrywaniu progresji choroby. Oznacza to, że gdy guz pierwotny został wyleczony, a pacjent pozostaje pod obserwacją, a także w przypadku przerzutów odległych lub nawrotu choroby. W tym przypadku markery wskazują, że coś jest nie tak, a ich wzrost sugeruje, że powinniśmy szukać postępu choroby.

Co to jest badanie genetyczne w kierunku raka?

Badanie genetyczne ma na celu wykrycie mutacji w genach odpowiedzialnych za rozwój różnych rodzajów nowotworów. Lekarze identyfikują mutacje w dwóch najczęściej występujących genach, BRCA1 i BRCA2. Jeśli występują mutacje, oznacza to, że u danej kobiety ryzyko zachorowania jest wyższe niż u kobiet, które nie mają mutacji. Badanie to jest szczególnie ważne, jeśli w rodzinie występuje historia zachorowań na raka. Oznacza to, że jeśli bliscy krewni chorowali na raka piersi, a w jednym z tych genów występuje mutacja, to ryzyko zachorowania jest wyższe i pacjentka powinna częściej poddawać się badaniom przesiewowym. Jeśli kobieta zazwyczaj badana jest raz w roku (mammografia, USG, badania kontrolne), to kobieta, u której w rodzinie występują mutacje w tych genach, powinna być badana przynajmniej raz na pół roku.

Obecność mutacji nie oznacza, że kobieta jest w stu procentach narażona na zachorowanie na raka piersi, ale po przekroczeniu pewnego wieku, około 50-60 lat, prawdopodobieństwo to znacznie wzrasta.

Obecnie badanie w kierunku mutacji genetycznej jest obowiązkowe w przypadku występowania jej w rodzinie. Analiza jest również ważna dla tych kobiet, u których już zdiagnozowano nowotwór piersi, ponieważ uważa się, że w przypadku obecności mutacji BRCA1 ryzyko wystąpienia raka w zdrowej piersi jest wyższe niż w przypadku braku tej mutacji. W takich przypadkach często rozważa się profilaktyczną rekonstrukcję zdrowej piersi w tym samym czasie, co piersi chorej.

Czy muszę się badać, jeśli moje piersi mi nie przeszkadzają?

Odpowiedź jest jednoznaczna - TAK! Pisaliśmy już i powtórzymy, że wczesne guzy zazwyczaj nie powodują żadnych dolegliwości, a wykryć je można tylko dzięki dodatkowym metodom badania, takim jak mammografia.

Należy rozumieć, że obecnie wczesny rak, i nie tylko wczesny, nawet bardziej zaawansowane wersje raka piersi, to nie wyrok. W przypadku kobiet, które zachorowały, konieczne jest przeprowadzenie pełnego badania, postawienie rozpoznania morfologicznego, określenie podtypu histochemicznego nowotworu i przeprowadzenie odpowiedniego leczenia. Jeśli te warunki zostaną spełnione, to rokowanie przy takim rozpoznaniu staje się korzystne, a szanse na wyleczenie kobiet, które zachorowały na raka piersi, są dość wysokie.

Dlatego nie należy obawiać się wizyty u lekarza, w przypadku stwierdzenia guzka lub innych niepokojących objawów, należy udać się do lekarza i opowiedzieć swoją historię, a wykwalifikowany onkolog-mammolog przepisze dodatkowe badania i leczenie.

Mammografia może wykryć raka w jego wczesnym stadium i uratować Ci życie. Nie lekceważ corocznych badań, badaj się, monitoruj swój stan zdrowia i bądź zdrowa.

Jeśli nadal masz pytania lub chciałabyś poddać się badaniu mammograficznemu lub leczeniu raka piersi na Ukrainie, możesz skontaktować się z kierownikiem UAmedTOURS.
 

ZASTRZEŻENIA MEDYCZNE


Treści te służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie jest ona przeznaczona do udzielania porad medycznych ani do zastępowania takich porad lub leczenia przez lekarza. Wszystkim czytelnikom tego materiału zaleca się konsultację z własnym lekarzem lub wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia. UAmedTOURS nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne konsekwencje zdrowotne dla osoby lub osób czytających lub postępujących zgodnie z informacjami zawartymi w tych treściach edukacyjnych. Wszyscy czytelnicy tych treści, a zwłaszcza osoby przyjmujące leki na receptę lub bez recepty, powinni skonsultować się z lekarzem przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie, stylu życia, zażywaniem tabletek lub innych faktów, które mogą mieć wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne.


Czy uważasz ten artykuł za pomocny?
0 ludzie uznają je za przydatne

Więcej:

AMH, czyli hormon antymüllerowski, jest wskaźnikiem indywidualnej rezerwy jajnikowej. Każda kobieta rodzi się z określoną ilością komórek jajowyc...
Prawo do rodzicielstwa - niezbywalne prawo człowieka do zostania ojcem/matką dziecka i posiadania praw oraz obowiązków związanych z jego wychowaniem. Jed...
Gruzja jest jednym z niewielu krajów w Europie, w których macierzyństwo zastępcze jest legalne i regulowane przez prawo. Zalety Zalety progr...