Od 3 grudnia Ukraina wprowadzi obowiązek samoizolacji dla osób powracających z krajów, w których szybko rozprzestrzenia się nowy szczep koronawirusa Omicron. Odpowiednie zmiany zostały wprowadzone w dekrecie nr 1236 podczas posiedzenia Gabinetu Ministrów Ukrainy 1 grudnia.

Dotyczy to Republiki Południowej Afryki, Republiki Botswany, Zimbabwe, Namibii, Królestwa Lesotho, Królestwa Eswatini, Republiki Mozambiku i Republiki Malawi.

Osoby, które przebywały na terytorium tych krajów dłużej niż 7 dni w ciągu ostatnich dwóch tygodni, będą musiały poddać się samoizolacji. Czas trwania samoizolacji wynosi 14 dni.

Istotne jest, że samoizolacja dotyczy obywateli Ukrainy, cudzoziemców i bezpaństwowców, którzy na stałe lub czasowo przebywają na Ukrainie lub którzy są małżonkami lub dziećmi obywateli Ukrainy powracających na Ukrainę z wyżej wymienionych krajów.

Szczepienie, negatywny wynik testu lub zaświadczenie o rekonwalescencji nie stanowią podstawy do niepoddawania się samoizolacji lub do jej wcześniejszego zakończenia.

Cudzoziemcy i bezpaństwowcy, którzy nie mieszkają na stałe lub czasowo na Ukrainie i przebywali na terytorium tych krajów dłużej niż siedem dni w ciągu ostatnich 14 dni, nie mają w ogóle prawa wjazdu.

Wyjątkiem są cudzoziemcy i bezpaństwowcy przebywający na stałe lub czasowo na Ukrainie, którzy są małżonkami lub dziećmi obywateli Ukrainy, pracownicy zagranicznych misji dyplomatycznych i urzędów konsularnych, biur organizacji międzynarodowych akredytowanych na Ukrainie oraz członkowie ich rodzin, a także inne kategorie cudzoziemców i bezpaństwowców po uzgodnieniu z Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

Decyzja ta ma na celu zapobieżenie rozprzestrzenianiu się na terytorium Ukrainy nowego, wciąż niedostatecznie zbadanego szczepu Omicron.

Ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych wezwało już Ukraińców do powstrzymania się od podróży do krajów, w których wykryto już określony wariant koronawirusa.

Przypominamy, że Ukraińcy, którzy przebywają w niektórych krajach, powinni przestrzegać wszystkich wymogów przeciwepidemicznych i w przypadku wystąpienia objawów choroby natychmiast skontaktować się z miejscowymi placówkami medycznymi.

Więcej informacji na temat nowego szczepu koronawirusa można znaleźć tutaj.

https://moz.gov.ua/article/news/urjad-zaprovadiv-samoizoljaciju-dlja-mandrivnikiv-iz-krain-de-poshirjuetsja-shtam-omikron


Czy uważasz ten artykuł za pomocny?
0 ludzie uznają je za przydatne

Więcej:

Historia Ukrainy Podróżnicy byli tam od zawsze i oczywiście przebywanie na koniu lub w powozie przez długi czas było bardzo problematyczne. To właśnie...
Organizując od 5 lat wycieczki medyczne na Ukrainie, menedżerowie UAmedTOURS postanowili zebrać w jednym miejscu i odpowiedzieć na najczęściej zadawane przez z...
Przeszczep włosów to jeden z najpopularniejszych zabiegów w dziedzinie chirurgii plastycznej. Według ISHRS (International Society of Hair Restorat...