IMPLANT - CO TO JEST?

Implant antykoncepcyjny to mały, elastyczny pręcik z tworzywa sztucznego, który umieszcza się pod skórą w górnej części ramienia. Jego działanie polega na uwalnianiu do krwiobiegu hormonu progestagenu, który chroni przed zajściem w ciążę. Implant chroni przed ciążą przez trzy lata.

Implant chroni przed ciążą przez trzy lata.

JAKIE SĄ KORZYŚCI Z UZYSKANIA IMPLANTU?

Skuteczność implantu wynosi ponad 99%.  Oznacza to, że prawdopodobieństwo zajścia w ciążę z implantem jest mniejsze niż 1 na 100.  Nie będziesz musiała o tym myśleć przez trzy lata po wszczepieniu implantu.Może to być przydatne dla osób, którym trudno jest pamiętać o codziennym przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych o tej samej porze.

W każdej chwili możesz usunąć implant, a Twoja normalna płodność szybko powróci.

Jeżeli masz obfite, bolesne miesiączki, możesz zauważyć, że implant ułatwia je lub zatrzymuje.

Konsultacja z lekarzem

JAKIE SĄ MOŻLIWE SKUTKI UBOCZNE ZASTOSOWANIA IMPLANTU?

Po wszczepieniu implantów mogą wystąpić przejściowe działania niepożądane, takie jak nieregularne krwawienia, bóle głowy, bolesność piersi i trądzik. Zwykle ustępują one po kilku pierwszych miesiącach. Nie chroni ona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową (STI), dlatego konieczne może być stosowanie prezerwatyw.

Jak założyć i zdjąć implant?

Implant można wszczepić w dowolnym momencie cyklu miesiączkowego, pod warunkiem że pacjentka nie jest w ciąży. Jeśli implant zostanie założony w ciągu pierwszych pięciu dni cyklu miesiączkowego, pacjentka będzie natychmiast chroniona przed ciążą. Jeśli implant zostanie założony w jakimkolwiek innym dniu cyklu miesiączkowego, pacjentka będzie musiała stosować dodatkową antykoncepcję, np. prezerwatywy, przez siedem dni. Następnie implant jest wprowadzany pod skórę przez specjalnie wyszkolonego lekarza lub pielęgniarkę. Instalacja trwa tylko kilka minut i przypomina zastrzyk. Po umieszczeniu implantu nie ma potrzeby zakładania szwów. Implant może zostać usunięty w dowolnym momencie przez lekarza lub pielęgniarkę. Usunięcie implantu trwa tylko kilka minut i zostanie zastosowane znieczulenie miejscowe. Lekarz lub pielęgniarka wykona małe nacięcie na skórze, aby delikatnie usunąć implant. Podczas umieszczania i usuwania implantu mogą pozostać siniaki i blizny. Po usunięciu implantu nie ma już ochrony przed ciążą. Jeśli pacjentka nie chce zajść w ciążę, powinna zasięgnąć porady dotyczącej innej formy antykoncepcji.

INNE WAŻNE RZECZY DO WIEDZENIA

Niektóre leki mogą zmniejszyć skuteczność implantu.  Należą do nich leki na HIV, padaczkę i gruźlicę, niektóre leki ziołowe, takie jak dziurawiec.Zawsze można zapytać lekarza lub pielęgniarkę, czy przyjmowany lek może mieć wpływ na implant.W rzadkich przypadkach może dojść do obolałości skóry w miejscu wszczepienia implantu. W takim przypadku należy zgłosić się do lekarza ogólnego, ponieważ może być konieczne podanie antybiotyków.

  • nie czuć implantu
  • ma się wrażenie, że implant zmienił kształt
  • zauważyć zmiany na skórze lub odczuwać ból w miejscu wszczepienia implantu
  • zajście w ciążę

GDZIE MOGĘ ZASTOSOWAĆ LUB USUNĄĆ IMPLANT KONTRAKTYWNY?

 Implant antykoncepcyjny można otrzymać bezpłatnie, nawet jeśli masz mniej niż 16 lat, w lokalnej poradni zdrowia seksualnego. Niektórzy lekarze pierwszego kontaktu mogą zakładać i zdejmować implanty.

Wybór kliniki

Zapytaj swojego lekarza pierwszego kontaktu, czy oferuje taką usługę. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące implantu, skontaktuj się ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu lub z ośrodkiem zdrowia seksualnego w celu uzyskania porady.

Kiedy zrobić test ciążowy po usunięciu implantu?

To, jak szybko można zajść w ciążę po usunięciu implantu antykoncepcyjnego, zależy w dużym stopniu od stanu zdrowia pacjentki, stężenia hormonów, cyklu miesiączkowego i podejmowanych prób zajścia w ciążę. Na czas odzyskania płodności przez kobietę może również wpłynąć błąd podczas usuwania implantu ze skóry.

W takim przypadku może minąć kilka miesięcy, zanim kobieta będzie miała szansę zajść w ciążę.

W takim przypadku kobieta może zajść w ciążę dopiero po kilku miesiącach.

W świetle tych informacji warto zwrócić szczególną uwagę na ośrodek medyczny i personel, który będzie umieszczał i usuwał implant z ciała pacjenta.

Zdecydowanie zaleca się również, aby nie zaniedbywać antykoncepcji po usunięciu implantu, chyba że Ty i Twój partner planujecie wkrótce mieć dziecko.

Powinnaś wiedzieć, że usunięcie implantu spowoduje, że od pierwszego dnia nie będziesz zabezpieczona przed niezamierzoną ciążą.

Wykazano, że implanty antykoncepcyjne są bardzo skuteczne i mają niewiele skutków ubocznych, a możliwość zajścia w ciążę jak najszybciej po ich usunięciu sprawiła, że stały się one szczególnie popularne wśród kobiet, zwłaszcza w USA.

ZASTRZEŻENIA MEDYCZNE


Treści te służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie jest ona przeznaczona do udzielania porad medycznych ani do zastępowania takich porad lub leczenia przez lekarza. Wszystkim czytelnikom tego materiału zaleca się konsultację z własnym lekarzem lub wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia. UAmedTOURS nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne konsekwencje zdrowotne dla osoby lub osób czytających lub postępujących zgodnie z informacjami zawartymi w tych treściach edukacyjnych. Wszyscy czytelnicy tych treści, a zwłaszcza osoby przyjmujące leki na receptę lub bez recepty, powinni skonsultować się z lekarzem przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie, stylu życia, zażywaniem tabletek lub innych faktów, które mogą mieć wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne.


Czy uważasz ten artykuł za pomocny?
1 ludzie uznają je za przydatne

Więcej:

AMH, czyli hormon antymüllerowski, jest wskaźnikiem indywidualnej rezerwy jajnikowej. Każda kobieta rodzi się z określoną ilością komórek jajowyc...
Prawo do rodzicielstwa - niezbywalne prawo człowieka do zostania ojcem/matką dziecka i posiadania praw oraz obowiązków związanych z jego wychowaniem. Jed...
Gruzja jest jednym z niewielu krajów w Europie, w których macierzyństwo zastępcze jest legalne i regulowane przez prawo. Zalety Zalety progr...