Po raz pierwszy od 2012 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opracowała i uruchomiła nowe kompendium wytycznych dotyczących zabiegów aborcyjnych i ich dostępności. Publikacja tak obszernego arkusza informacyjnego mówi o zaniepokojeniu lekarzy i naukowców sytuacją wokół aborcji na świecie.
Podczas gdy w większości krajów świata aborcja jest do pewnego stopnia legalna, pozostaje około 20 krajów, w których jest ona całkowicie zakazana - wszystkie rodzaje aborcji:
- Aborcja medyczna.
- Aborcja próżniowa.
- Aborcja chirurgiczna.
Co więcej, w większości tych krajów aborcja, jej wykonanie lub pomoc w wykonaniu jest karalna prawnie i grozi za nią grzywna lub areszt. W wielu krajach, takich jak Polska, Izrael, Brazylia, Meksyk itp. aby dokonać zabiegu trzeba przejść przez komisję i uzyskać licencję na aborcję.
Wszystko to prowadzi do wzrostu praktyki nielegalnych aborcji. Według WHO z powodu źle przeprowadzonej aborcji umiera co roku 39 tys. kobiet, a miliony kobiet trafiają do szpitala z powikłaniami.
Organ ds. zdrowia jest zaniepokojony wysokim wskaźnikiem powikłań wynikających z nielegalnych i źle przeprowadzonych aborcji, a nowe wytyczne mają na celu poprawę sytuacji i pomoc kobietom.
WHO opracowała 50 zaleceń, które dotyczą różnych aspektów i powinny, ogólnie rzecz biorąc, pomóc w legalizacji i poprawie jakości aborcji na całym świecie.
Wytyczne WHO z 2022 roku dotyczące aborcji odnoszą się do tematów:
- Bariery polityczne i legislacyjne, które uniemożliwiają kobietom podejmowanie w porę samodzielnych decyzji o aborcji;
- Poprawa edukacji młodzieży i kobiet w zakresie antykoncepcji i planowania rodziny;
- Zapewnienie większego dostępu do środków do aborcji medycznej;
- Rozpowszechnianie rzetelnych informacji o metodach aborcji;
- Zmiana podejścia do aborcji w klinikach;
- Niedopuszczalność stygmatyzowania decyzji kobiety o dokonaniu aborcji;
- Korzyści i szkody wynikające z korzystania z telemedycyny.
Ogólnie rzecz biorąc, wszystkie rekomendacje mają na celu komunikację z ośrodkami zdrowia na całym świecie i pomoc w zmianie regulacji medycznych i prawnych, które uniemożliwiają kobietom przerwanie ciąży i nadal wykonywanie zabiegu zgodnie z najwyższymi standardami jakości. Może to zagwarantować kobietom zdrowie i możliwość posiadania dzieci w przyszłości.