Osteoporoza to stan, w którym dochodzi do utraty masy kostnej. Ponieważ tkanka rozpada się na poziomie mikroskopowym, kości stają się bardziej kruche i łatwo ulegają złamaniom. Niedawno odkryto, że istnieje związek między osteoporozą a stanem zębów i szczęki.


 

Objawy osteoporozy

Istnieje wiele czynników ryzyka osteoporozy, w tym niskie spożycie wapnia w diecie, poziom aktywności, wielkość ciała, czynniki hormonalne i uwarunkowania genetyczne.

Gęstość kości szczęki i żuchwy ulega zmniejszeniu, co prowadzi do różnych patologii stomatologicznych i utraty zębów. Aby przywrócić funkcjonalność i estetykę układu szczęk, konieczne jest zastosowanie protez. Implanty stomatologiczne są preferowaną opcją, ponieważ są bardziej niezawodne, wygodne i estetyczne niż inne opcje wymiany zębów.

Wielu pacjentów z osteoporozą zastanawia się, czy mogą otrzymać implanty zębowe. Na szczęście osteoporoza nie wyklucza możliwości wszczepienia implantów. Implanty stomatologiczne są często zalecane pacjentom z osteoporozą, ponieważ implant stymuluje regenerację kości i zwiększa gęstość kości w tym obszarze.

Dowiedz się więcej o implantach dentystycznych

Wskazania i przeciwwskazania

Implanty stomatologiczne są wykonane z tytanu i umieszcza się je bezpośrednio w kości szczęki, gdzie pełnią rolę sztucznych korzeni zębów. Na implancie mocuje się protezę zębową (koronę, most lub protezę). Implanty mogą być stosowane do zastąpienia pojedynczego zęba, niewielkiej części zęba lub nawet całego zęba i mogą być umieszczane w górnej lub dolnej szczęce.

Ponieważ implant stomatologiczny jest wszczepiany bezpośrednio w kość szczęki, jest on bardzo niezawodny i może być używany do codziennych czynności, takich jak żucie i mowa, tak jak naturalny ząb. Dzięki temu implanty są wygodniejsze i bardziej komfortowe niż inne opcje wymiany zębów. Ponadto implant stomatologiczny stymuluje wzrost kości wokół niego, co pomaga zachować wytrzymałość i integralność kości szczęki.

W niektórych przypadkach pacjent może nie zostać dopuszczony do zabiegu wszczepienia implantów stomatologicznych. Lekarz podejmuje decyzję, czy implantacja jest wskazana, korzystając z danych uzyskanych w badaniu tomografii komputerowej. Jest to skan trójwymiarowy, który umożliwia lekarzowi obejrzenie stanu kości szczęki pod różnymi kątami i warstwa po warstwie. W ten sposób lekarz może ocenić stopień zaawansowania choroby, zanik kości i skład mineralny, aby ustalić, czy kość szczęki pacjenta jest w stanie wytrzymać wszczepienie implantu. W przeciwnym razie można rozważyć przeszczepienie kości. Jest to procedura, która wzmacnia kość w danym obszarze, aby przygotować ją do wszczepienia implantu.

Niektóre czynniki stanowią przeciwwskazanie do wszczepiania implantów stomatologicznych, co oznacza, że implanty te nie są dobrym rozwiązaniem dla tych pacjentów. Należą do nich:

 • gruźlica;
 • zaburzenia krzepnięcia krwi lub inne zaburzenia krwi;
 • nowotwory nowotworowe;
 • bruksizm;
 • zaburzenia psychiczne;
 • ciężkie nieprawidłowości naczyniowe i sercowe;
 • choroby przenoszone drogą płciową;
 • normalny zgryz;
 • ostre zakażenia;
 • ostre zaostrzenie chorób przewlekłych
 • alkoholizm lub palenie tytoniu (jeśli nie jest w stanie zrezygnować z papierosów przez dłuższy czas)
 • ciąża lub laktacja;
 • zaostrzenie chorób przewlekłych
 • niska odporność.

Niektóre z tych schorzeń są odwracalne, a implanty stomatologiczne będzie można wszczepić tym pacjentom po przeprowadzeniu odpowiedniego leczenia. Pomagamy naszym pacjentom w uzyskaniu dostępu do opieki zdrowotnej na zasadzie kolejności zgłoszeń.

Osteoporoza a implanty zębów

Protokoły wszczepiania implantów w osteoporozie

W tradycyjnym ujęciu wszczepienie implantu stomatologicznego wymagało kilku etapów. Po wszczepieniu tytanowego korzenia pacjent musiał czekać kilka miesięcy na ukorzenienie się sztucznego zęba. Ostatnio opracowano techniki pozwalające na jednoetapową implantację, dzięki czemu pacjenci mogą natychmiast używać implantów. Metoda ta znana jest jako natychmiastowe obciążenie i zapewnia natychmiastową poprawę estetyczną i funkcjonalną.

W przypadku osób, które utraciły wszystkie zęby, nie ma potrzeby wszczepiania oddzielnych implantów dla każdego zęba. Zamiast tego protezę całkowitą można osadzić na 4-6 implantach. Jest to tzw. tryb "wszystko na 4" lub "wszystko na 6". Zazwyczaj stosuje się 4 implanty w przypadku szczęki dolnej i 6 implantów w przypadku szczęki górnej. Dzieje się tak dlatego, że kość górnej szczęki jest cieńsza ze względu na obecność zatok znajdujących się nieco powyżej. Ponieważ kość jest cieńsza, każdy implant musi być krótszy, dlatego do zamocowania protezy całkowitej potrzeba więcej implantów.

W ukraińskiej klinice dentystycznej MistoDent (Charków), dentyści są wysoko wykwalifikowani w protokołach natychmiastowego ładowania. Dla tych specjalistów od implantów stomatologicznych nie istnieje coś takiego jak niekorzystne warunki kostne. Nasi dentyści stosują specjalne techniki umieszczania tytanowych korzeni pod kątem. Pozwala to uniknąć urazów sąsiednich struktur, takich jak zatoki, i często pozwala uniknąć konieczności przeszczepu kości.

Dentyści ci są wysoko wykwalifikowani w dziedzinie implantów stomatologicznych.

Pracujemy z wieloma pacjentami, którym wcześniej powiedziano, że osteoporoza uniemożliwi im wszczepienie implantów stomatologicznych. Zastosowanie odpowiedniej techniki często umożliwia wszczepienie implantów stomatologicznych pacjentom z osteoporozą. Chociaż niektórzy pacjenci wymagają przeszczepu kości w celu umieszczenia implantów, inni mogą uniknąć tego dodatkowego kroku dzięki odpowiednim technikom chirurgicznym.

Pobierz protokoły PDF: all-on-4 lub all-on-6

Metody implantacji

Istnieją zarówno jedno-, jak i dwuetapowe protokoły implantacji. W przypadku większości pacjentów preferowany jest protokół jednoetapowy. Implanty są umieszczane pod kątem. Dzięki temu implanty mogą być dłuższe, co stwarza większą powierzchnię kontaktu implantu z tkanką kostną. Dzięki temu uzyskuje się większą stabilność i niezawodność implantów.

W starszej, dwuetapowej technice implant jest umieszczany przez nacięcie w tkance dziąsła, a następnie dziąsło jest zamykane szwami. Po okresie gojenia, który trwa średnio sześć miesięcy, dziąsła są ponownie otwierane, a na ich powierzchni umieszczana jest proteza. Ilość urazów dziąseł spowodowanych nacięciami i szwami jest znaczna. Ta metoda prawie zawsze wymaga od pacjenta poddania się najpierw zabiegowi przeszczepu kości, co wydłuża cały proces implantacji.

Z kolei protokoły leczenia jednoetapowego pozwalają na znacznie szybszą odbudowę zębów. Metoda ta jest minimalnie inwazyjna: do wprowadzenia sztucznego korzenia zęba wykorzystuje się mikronacięcia w dziąśle, a nie duże nacięcia. Dzięki temu zabieg jest bardziej komfortowy dla pacjenta, a okres rekonwalescencji łatwiejszy.

Jednoetapowe techniki implantacji:

 • Założenie implantu może być wykonane natychmiast po usunięciu zęba. Do usunięcia uszkodzonego zęba i wszczepienia implantu potrzebny jest tylko jeden zabieg chirurgiczny.
 • W przypadku grupy brakujących zębów i serii implantów.
 • Przy odbudowie grupy brakujących zębów lub całego rzędu często stosujemy implanty podstawowe. Są one zaprojektowane tak, aby sięgać głębiej niż tradycyjne implanty, dzięki czemu można je zamocować w gęstszej i mocniejszej części kości szczęki. Dzięki temu jeden implant może stanowić podporę dla kilku protez.
 • Leczenie całkowitej utraty zębów, czyli pacjenta, który nie ma wszystkich zębów. U tych pacjentów stosujemy protokoły All on 4 lub All on 6.

Umów się na implantację All on 6

Decyzję o wyborze metody implantacji podejmuje lekarz stomatolog na podstawie informacji zebranych podczas procesu diagnostycznego. Decyzje dotyczące leczenia omówimy z pacjentem, aby był on w pełni poinformowany o sposobie i celu wykonywania zabiegu.

Etapy implantacji

Jednoetapowa implantacja wymaga wykonania zaledwie kilku czynności. Podczas gdy stara dwuetapowa metoda wszczepiania implantów jest czasochłonna, metoda jednoetapowa może być wykonana w ciągu zaledwie kilku dni. Okres ten obejmuje diagnostykę, operację wszczepienia tytanowych korzeni i zamocowanie protezy.

Przygotowanie do wszczepienia implantów

Jeśli pacjent zostanie uznany za dobrego kandydata do wszczepienia implantów stomatologicznych, zostanie przeprowadzony dokładny zabieg profesjonalnego czyszczenia. Jeśli zostaną wykryte jakiekolwiek problemy z zębami (takie jak próchnica lub choroby dziąseł), zostaną one poddane leczeniu.

Jeśli pacjent zostanie uznany za dobrego kandydata do wszczepienia implantów stomatologicznych, zostanie przeprowadzone dokładne profesjonalne czyszczenie.

Następnie stomatolog przeprowadzi diagnostykę w celu wybrania metody odbudowy i systemu implantów. W przypadku pełnej adentyzacji (pacjent, który nie ma wszystkich zębów) leczenie przeprowadza się z wykorzystaniem protokołów jednoetapowych, modelowania 3D wyniku i drukowania szablonów chirurgicznych.

Procedura implantacji

Zabieg wszczepiania implantów przeprowadza się w trzech etapach:

 1. Lokalne środki znieczulające są stosowane do znieczulenia danego obszaru
 2. Obszar zostaje przygotowany do umieszczenia tytanowego korzenia.
 3. Implant jest umieszczany w kości.

Jeśli ząb musi zostać usunięty, implant można zwykle wszczepić w tym samym czasie. Obie procedury można wykonać w ramach jednej sesji chirurgicznej.

Ostatnim etapem jest protetyka

W przypadku osób, u których implant wszczepiono jednocześnie z usunięciem zęba, protezę można zazwyczaj założyć tego samego dnia.

Pacjenci, u których usunięto wszystkie zęby, otrzymują protezy natychmiastowe, które nosi się przez kilka dni. Korony tymczasowe zostaną założone w ciągu trzech dni. Mimo że są one określane jako “tymczasowe”, nie są delikatne, mają wysoką jakość i mogą służyć nawet przez kilka lat. Protezy stałe zostaną założone po upływie co najmniej sześciu miesięcy. Czas ten jest potrzebny na gojenie i adaptację tkanek, aby proteza stała była dobrze dopasowana przez wiele lat. Jeśli aparat zostanie wykonany i założony zbyt wcześnie, po zakończeniu procesu gojenia może nie być już dobrze dopasowany.

W przypadku niektórych pacjentów stosujemy opóźnione ładowanie. Oznacza to, że proteza jest wykonywana po tym, jak implant zdąży się w pełni zakorzenić i zintegrować z kością szczęki. W takim przypadku natychmiast zakładana jest korona stała.

Okres rehabilitacji po implantacji w przypadku osteoporozy

Powodzenie zabiegu wszczepienia implantów zależy od tego, jak dobrze pacjent stosuje się do zaleceń zespołu stomatologicznego dotyczących pielęgnacji. Niektórym pacjentom zostaną przepisane antybiotyki; ważne jest, aby przyjmować je zgodnie z zaleceniami i ukończyć pełny cykl leczenia. Ból i obrzęk można złagodzić lekami doustnymi i zimnymi okładami. Staranna higiena jamy ustnej (szczotkowanie i nitkowanie zębów) pomaga zapobiegać infekcjom; należy pamiętać o stosowaniu szczoteczki do zębów o miękkim włosiu, aby nie podrażniać tkanek jamy ustnej w okresie gojenia. Należy spożywać miękkie pokarmy o umiarkowanej temperaturze (nie za gorące ani za zimne), aby nie uszkodzić gojącej się tkanki. Należy unikać podwyższania temperatury ciała poprzez wizyty w saunie, gorące kąpiele lub opalanie się; może to zwiększyć obrzęk i zakłócić proces gojenia.

W czasie wszczepiania implantów niezwykle ważne jest powstrzymanie się od palenia tytoniu. Różne substancje chemiczne zawarte w dymie papierosowym zakłócają przepływ krwi i mogą uniemożliwić skuteczną integrację implantu z kością szczęki, co może prowadzić do jego obluzowania i wypadnięcia. Pacjenci muszą powstrzymać się od palenia tytoniu przez co najmniej 4-6 miesięcy po wszczepieniu implantów.

Остеопороз и зубные имплантаты

Zapobieganie osteoporozie w stomatologii

Higiena jamy ustnej jest bardzo ważna dla utrzymania zdrowych zębów i dziąseł, zwłaszcza jeśli występują u Ciebie wczesne objawy osteoporozy. Upewnij się, że myjesz zęby po każdym posiłku. Jeśli płytka nazębna (osad bakteryjny) nie zostanie usunięta z zębów w odpowiednim czasie, stwardnieje i przekształci się w kamień nazębny, który jest znacznie trudniejszy do usunięcia. Powoduje to zapalenie tkanki dziąseł, co prowadzi do choroby przyzębia (choroby dziąseł). Z czasem stan zapalny może doprowadzić do utraty kości w szczęce i uszkodzenia więzadeł utrzymujących zęby na miejscu, co może spowodować ich wypadnięcie. Dlatego tak ważna jest higiena jamy ustnej.

Jeśli cierpisz na osteoporozę, ważne jest, abyś porozmawiał z lekarzem o swoim stanie zdrowia. Otrzymasz poradę, jak leczyć chorobę i zmniejszyć szanse na jej rozwój, co może pomóc w uniknięciu poważnych konsekwencji, jakie może spowodować osteoporoza. Jeśli już utraciłeś zęby, implanty mogą być rozwiązaniem, nawet jeśli cierpisz na osteoporozę.

Koszt implantów dentystycznych na Ukrainie

Implanty zębowe są leczeniem z wyboru dla prawie każdego pacjenta, który ma brak jednego lub więcej zębów. Wielu pacjentów ze zrozumiałych względów obawia się jednak kosztów implantów stomatologicznych. W krajach takich jak Wielka Brytania, Europa i Stany Zjednoczone implanty stomatologiczne mogą być bardzo drogie. Niestety, niektórzy pacjenci nie mogą sobie pozwolić na taką formę leczenia.

Wielu pacjentów z Wielkiej Brytanii, Europy, Stanów Zjednoczonych i innych krajów przyjeżdża na Ukrainę, aby uzyskać europejską jakość leczenia stomatologicznego po dostępnych cenach. Koszt implantów stomatologicznych na Ukrainie jest znacznie niższy niż w wielu innych krajach. Nawet biorąc pod uwagę dodatkowe koszty podróży i zakwaterowania, i tak zaoszczędzisz sporo pieniędzy w porównaniu z leczeniem w kraju ojczystym.

W naszym Centrum MistoDent (Kharkov) nie stracisz nic na jakości leczenia. Ukraińscy dentyści są specjalistami z dużym doświadczeniem i wyższym wykształceniem w dziedzinie wszczepiania implantów stomatologicznych, pracują wyłącznie z wykorzystaniem najnowszych technologii i europejskich materiałów najwyższej jakości. Dzięki niższym kosztom życia na Ukrainie i korzystnym kursom wymiany walut możemy zaoferować leczenie na światowym poziomie w przystępnych cenach.

Ceny implantów zębów na Ukrainie
Producent implantów Cena all inclusive
Implant Straumann (produkcji szwajcarskiej) 800 euro
Implant In-Kone Tekka (produkcja szwajcarska) 535 euro
Mis implant (Izrael) 490 euro
Alfa Bio implant (wyprodukowany w Szwajcarii) 400 euro
Standardowy szwajcarski implant (wyprodukowany w Szwajcarii) 380 euro
Implant firmy Nobel Biocare (wyprodukowany w Szwajcarii) 800 euro

Średni wskaźnik przeżywalności implantów

producent implantów Współczynnik przeżywalności
Alpha Bio (Izrael) 99,6%
Osstem (Korea Południowa) 99,2%
Implantium (Korea Południowa) 98%
Astra (Szwecja) 98%
MIS (Izrael) 97%
Nobel Biocare (Szwajcaria) 99,7%

 

 

ZASTRZEŻENIA MEDYCZNE


Treści te służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie jest ona przeznaczona do udzielania porad medycznych ani do zastępowania takich porad lub leczenia przez lekarza. Wszystkim czytelnikom tego materiału zaleca się konsultację z własnym lekarzem lub wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia. UAmedTOURS nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne konsekwencje zdrowotne dla osoby lub osób czytających lub postępujących zgodnie z informacjami zawartymi w tych treściach edukacyjnych. Wszyscy czytelnicy tych treści, a zwłaszcza osoby przyjmujące leki na receptę lub bez recepty, powinni skonsultować się z lekarzem przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie, stylu życia, zażywaniem tabletek lub innych faktów, które mogą mieć wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne.

 

 


Czy uważasz ten artykuł za pomocny?
2 ludzie uznają je za przydatne

Więcej:

Prawo do rodzicielstwa - niezbywalne prawo człowieka do zostania ojcem/matką dziecka i posiadania praw oraz obowiązków związanych z jego wychowaniem. Jed...
Gruzja jest jednym z niewielu krajów w Europie, w których macierzyństwo zastępcze jest legalne i regulowane przez prawo. Zalety Zalety progr...
Macierzyństwo zastępcze w Europie jest legalne w następujących krajach: Kraj Komercyjny lub altruistyczny Udział cudzoziemców w pr...