IVF z podwiązaniem jajowodów

Podwiązanie jajowodów  to zabieg chirurgiczny wykonywany w celu zapobiegania ciąży, który zasadniczo staje się kompletną metodą antykoncepcji. Najczęściej przeprowadza się ją z własnej inicjatywy, gdy pacjentka lub jej partner zdecydują, że nie chcą mieć więcej dzieci.

Podwiązanie jajowodów jest zabiegiem chirurgicznym wykonywanym w celu zapobiegania ciąży, co zasadniczo czyni z niego kompletną metodę antykoncepcji.

Jajowody łączą jajnik z macicą. To właśnie w jajowodzie dojrzała komórka jajowa spotyka się z plemnikiem i tam rozpoczyna się zapłodnienie. Po pierwszym zapłodnieniu jajo wędruje do macicy, gdzie następuje dalszy rozwój zarodka.


 Z powyższego jasno wynika, jak ważną rolę w tym procesie odgrywają jajowody. Jeśli nie działają one prawidłowo, komórka jajowa nie może spotkać się z plemnikiem, nie może dojść do zapłodnienia i nie dochodzi do ciąży. Dlatego zablokowanie jajowodów, ich "podwiązanie" z bardzo dużym prawdopodobieństwem (około 99%) gwarantuje, że kobieta nie może zajść w ciążę.

Aby zajść w ciążę, kobieta musi być w stanie zajść w ciążę.
 

Czy ciąża naturalna jest możliwa po operacji?

 Aby odpowiedzieć na to pytanie, przypomnijmy sobie fizjologię poczęcia. Dojrzałe w jajniku jajeczko w odpowiednim momencie pęka w skorupce i wędruje do jednego z jajowodów. W tym miejscu łączy się z plemnikami, które już na nią czekają. Zapłodniony płód przemieszcza się przez jajowód do macicy, gdzie przyczepia się do jej błony wewnętrznej, endometrium, i rozpoczyna swój rozwój przed porodem.

 Gdy jajowody są wyłączone z tego płodnego łańcucha, zarodek nigdy nie może powstać. Ponieważ jajeczko, nie mogąc odnaleźć swojej normalnej drogi, umrze, nie spotkawszy plemnika.

Umów się na konsultację

Zarodek nigdy nie będzie mógł się uformować.

 Tak więc odpowiedź na pytanie, czy można zajść w ciążę po podwiązaniu jajowodów, jest oczywiście oczywista - jednoznacznie nie.

Przypadki naturalnego poczęcia

Jest tylko kilka wyjątkowych przypadków, w których poczęcie jest możliwe:

  • w wyniku nieudanej lub wadliwej operacji;
  • jeśli zamknęły się jajowody, tworząc nowe, nieprzewidziane przejście dla plemników;
  • byłaś już w ciąży w momencie wykonywania zabiegu podwiązania jajowodów

Po takiej operacji należy wiedzieć, że ryzyko ciąży pozamacicznej wzrasta wielokrotnie, ponieważ swobodne przejście dla komórki jajowej jest ograniczone. Warto wykonać badanie ultrasonograficzne, aby sprawdzić, czy operacja została przeprowadzona prawidłowo i czy występują ewentualne wady. Podczas tego badania lekarz określi występujące nieprawidłowości i stopień drożności kanalików.

Czy możliwe jest zajście w ciążę po zabiegu podwiązania jajowodów?

Co się stanie, jeśli po zabiegu podwiązania jajowodów zmienisz zdanie i postanowisz mieć kolejne dziecko? Czy masz jakieś opcje? Absolutnie. Aby zajść w ciążę, można skorzystać z zapłodnienia in vitro lub odwrócenia jajowodów.

Po zabiegu podwiązania jajowodów można zajść w ciążę.

infografika dotycząca szans zajścia w ciążę po podwiązaniu jajowodów

Proces IVF

 Proces ECO może wydawać się niezwykle skomplikowany, ale w rzeczywistości jest całkiem prosty. Zapłodnienie in vitro polega na stymulacji jajników poprzez wstrzykiwanie leków. Po stymulacji jajeczka zostaną pobrane z jajników. Po pobraniu komórek jajowych lekarz zabierze je do laboratorium kliniki i spróbuje je zapłodnić spermą partnera. Jeśli żywe zarodki rozwijają się przez okres do 5 dni (tylko około 1/3 zapłodnionych jajeczek osiąga ten etap rozwoju), lekarz przeniesie jeden z nich z powrotem do macicy. Jedną z największych zalet zapłodnienia in vitro jest uniknięcie poważnych zabiegów chirurgicznych związanych z przywróceniem drożności kanalików.

Dowiedz się więcej o zapłodnieniu in vitro

Alternatywą dla zapłodnienia in vitro jest odwrócenie jajowodów

 Istnieje 5 ważnych kwestii dotyczących operacji odwrócenia jajowodów, które należy rozważyć i przedyskutować.

 Jakość nasienia

Męska partnerka powinna wykonać badanie nasienia przed podjęciem decyzji o zapłodnieniu in vitro po podwiązaniu jajowodów. Jeśli jakość nasienia jest dobra, para może rozważyć obie opcje. Jeśli jednak jakość nasienia jest niska, najlepszym rozwiązaniem jest zapłodnienie in vitro. Dzieje się tak dlatego, że jeśli jakość nasienia jest niska (niska liczba lub ruchliwość plemników), wskaźnik ciąż bez zapłodnienia in vitro jest niski. W przypadku IVF z ICSI słabą jakość plemników można łatwo przezwyciężyć.

Stan rur

Długość kikutów pozostałych po podwiązaniu jajowodów (lub kauteryzacji, jeśli jajowody zostały spalone, a nie podwiązane) jest bardzo ważna. Im dłuższe są dwa pozostałe kikuty po każdej stronie, tym większe są szanse na udane odwrócenie ciąży i zajście w ciążę. Im krótszy kikut, tym mniejsze szanse na zajście w ciążę.

Stan zaawansowania innych chorób narządów miednicy mniejszej

Endometrioza miednicy lub tkanka bliznowata wokół jajników lub jajników zmniejsza szanse powodzenia operacji odwrócenia jajników. Schorzenia te nie mają jednak zwykle wpływu na powodzenie zapłodnienia in vitro. Dlatego też kobiety ze znaczną endometriozą lub tkanką bliznowatą miednicy prawdopodobnie lepiej wybrać zapłodnienie in vitro.

Zapłodnienie in vitro może być lepszym rozwiązaniem dla kobiet ze znaczną endometriozą lub tkanką bliznowatą miednicy.

 Wiek kobiety

Szanse na zajście w ciążę w wyniku zabiegu udrożnienia jajowodów lub zapłodnienia in vitro maleją w wieku 35-37 lat, a następnie gwałtownie rosną mniej więcej od 38. roku życia. W wieku 43-44 lat bardzo niewiele kobiet będzie w stanie zajść w ciążę przy użyciu którejkolwiek z tych metod. Z tego powodu dla kobiet w wieku 35-43 lat bardzo ważne jest uważne i uczciwe doradztwo.

 Nie radzimy kobietom w wieku 43 lat i starszym uciekać się do którejkolwiek z tych metod, ponieważ wskaźniki powodzenia w tym wieku i później są rozczarowujące. W tym wieku dawstwo komórek jajowych jest bardziej realną opcją.

 Ilość i jakość jaj

W przypadku niektórych kobiet liczba lub jakość jajeczek zmniejsza się wcześniej niż oczekiwano. Dlatego przed podjęciem decyzji o usunięciu jajników lub zabiegu zapłodnienia in vitro należy sprawdzić rezerwę jajnikową kobiety. Rezerwę jajnikową ocenia się zwykle na podstawie liczby pęcherzyków antralnych w jajnikach, objętości jajników oraz stężenia FSH w 3. dniu ciąży.
 

USG ciąży

Zalety zapłodnienia in vitro a odwrócenie ciąży

Kobiety mogą poddać się operacji odwrócenia jajowodów lub zapłodnieniu in vitro, jeśli zdecydują, że chcą spróbować zajść w ciążę. W wielu przypadkach zapłodnienie in vitro ma wiele zalet w porównaniu z operacją odwrócenia jajowodów, w tym:

Masz większe szanse na zajście w ciążę: Kobiety, które miały już dzieci i nadal są w wieku rozrodczym, mają duże szanse na zajście w ciążę dzięki zapłodnieniu in vitro.

Możesz zajść w ciążę w krótszym czasie: Zapłodnienie in vitro trwa około dwóch miesięcy. Przygotowanie do zapłodnienia in vitro trwa jeden cykl miesiączkowy, a następnie pacjentki mogą poddać się zapłodnieniu in vitro podczas kolejnego cyklu miesiączkowego. Po operacji usunięcia jajowodów pacjentki muszą przejść trzymiesięczny okres rekonwalescencji, po którym mogą poddać się badaniom, aby upewnić się, że zabieg zakończył się sukcesem.

Zabieg trwa około trzech miesięcy.

Możesz uniknąć bardziej inwazyjnego zabiegu chirurgicznego: Operacja podwiązania jajowodów polega na ich rozdzieleniu. Aby cofnąć zabieg, należy chirurgicznie połączyć oba końce jajowodów.

Aby cofnąć zabieg

Ryzyko ciąży pozamacicznej:  Kobiety, które przeszły operację podwiązania jajowodów, mają zwiększone ryzyko ciąży pozamacicznej, w której zarodek zagnieżdża się w jajowodach.

Wskaźnik powodzenia zapłodnienia in vitro

 Według badania przeprowadzonego przez National Perinatal Epidemiology and Statistics Unit (NPESU) młodsze kobiety, które poddały się IVF, zdefiniowane jako kobiety poniżej 30 roku życia, miały wyższy wskaźnik żywych urodzeń. 27,2% na cykl świeży i 27,8% na cykl niemrożony. Kobiety w wieku powyżej 44 lat, które poddały się zapłodnieniu in vitro, miały niski odsetek żywych urodzeń. 1,2% na cykl świeży i 5,4% na cykl niemrożony.

 Największą wadą zapłodnienia in vitro jest konieczność przyjmowania zastrzyków w celu stymulacji rozwoju wielu jajeczek. Stosowanie tych zastrzyków może wiązać się z ryzykiem wystąpienia zespołu hiperstymulacji jajników (OHSS), który jest poważnym działaniem niepożądanym zapłodnienia in vitro, ale ryzyko jego wystąpienia w ciężkiej postaci wynosi około 1-2%, a cykl jest starannie monitorowany w celu zmniejszenia ryzyka jego wystąpienia.

Ryzyko jego wystąpienia w ciężkiej postaci wynosi około 1-2%.

 Najważniejsze jest to, że IVF lub zapłodnienie in vitro jest najlepszym rozwiązaniem dla kobiet, które przeszły podwiązanie jajowodów, blizny na jajowodach lub blokadę jajowodów. Proces zapłodnienia in vitro jest znacznie szybszy niż zabieg chirurgiczny, a dla niektórych jest uważany za mniej inwazyjny.

Podwiązanie jajowodów nie jest wyrokiem, a Ty masz realną szansę na urodzenie dziecka, mimo wieku operacji i niemożności przywrócenia normalnej płodności.

Tubal ligation IVF cost

Nazwa usługi Koszt, euro
Zapłodnienie in vitro (z ICSI, bez leków) 1090 euro
Program leczenia niepłodności metodą IVF "Optimal 2345 EUR
Badanie przed IVF 350 EUR
Fertiloskopia diagnostyczna 320 EUR


 

ZASTRZEŻENIA MEDYCZNE


Treści te służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie jest ona przeznaczona do udzielania porad medycznych ani do zastępowania takich porad lub leczenia przez lekarza. Wszystkim czytelnikom tego materiału zaleca się konsultację z własnym lekarzem lub wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia. UAmedTOURS nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne konsekwencje zdrowotne dla osoby lub osób czytających lub postępujących zgodnie z informacjami zawartymi w tych treściach edukacyjnych. Wszyscy czytelnicy tych treści, a zwłaszcza osoby przyjmujące leki na receptę lub bez recepty, powinni skonsultować się z lekarzem przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie, stylu życia, zażywaniem tabletek lub innych faktów, które mogą mieć wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne.


Czy uważasz ten artykuł za pomocny?
0 ludzie uznają je za przydatne

Więcej:

AMH, czyli hormon antymüllerowski, jest wskaźnikiem indywidualnej rezerwy jajnikowej. Każda kobieta rodzi się z określoną ilością komórek jajowyc...
Prawo do rodzicielstwa - niezbywalne prawo człowieka do zostania ojcem/matką dziecka i posiadania praw oraz obowiązków związanych z jego wychowaniem. Jed...
Gruzja jest jednym z niewielu krajów w Europie, w których macierzyństwo zastępcze jest legalne i regulowane przez prawo. Zalety Zalety progr...