Dziś chcielibyśmy porozmawiać o chirurgii oka, a konkretnie o blefaroplastyce lub operacji powiek, i odpowiedzieć na kilka najczęściej zadawanych pytań.

Wielu naszych pacjentów przyjeżdża na leczenie na Ukrainę i chce zaoszczędzić czas. Innymi słowy, poddanie się kilku procedurom medycznym podczas jednej wizyty.

Jednym z najbardziej popularnych zabiegów, na temat którego otrzymujemy wiele pytań, jest blefaroplastyka. Pacjenci pytają: Co to jest blefaroplastyka i jak może mi pomóc?

Blefaroplastyka jest jednym z najczęstszych zabiegów wykonywanych codziennie w ukraińskich klinikach okulistycznych.

Około 20% wszystkich zagranicznych pacjentów leczonych na Ukrainie poddaje się blefaroplastyce w połączeniu z innymi procedurami medycznymi.

Ceny za różne rodzaje blefaroplastyki na Ukrainie

Serwis Cena, EUR Szczegóły
Blefaroplastyka dolna bez znieczulenia opłata 274 (1 powieka)
Blefaroplastyka okrężna bez znieczulenia opłata 483 (powieka górna i dolna)
Laserowa blefaroplastyka górna bez kosztów znieczulenia 274  (1 powieka)
Laserowa blefaroplastyka okrężna bez znieczulenia koszt 548 (powieka górna i dolna)
Blefaroplastyka górna bez znieczulenia opłata 242 (1 powieka)
Laserowa blefaroplastyka dolnej powieki bez znieczulenia 322 (1 powieka)
Bezszwowa górna blefaroplastyka bez kosztów znieczulenia 354 (1 powieka)
Bezszwowa blefaroplastyka dolnej powieki bez znieczulenia 403 (1 powieka)
Bezszwowa blefaroplastyka okrężna bez kosztów znieczulenia 676 (powieka górna i dolna)

*Ceny obowiązujące na początku 2022 r.

CO TO JEST BLEFAROPLASTYKA?

Blepharoplastyka pochodzi od greckich słów blepha - powieka i plasty - zmiana. W dosłownym tłumaczeniu blepharoplastyka oznacza więc zmianę kształtu powiek.

Zazwyczaj, gdy mówimy o blefaroplastyce, mamy na myśli operację mającą na celu poprawę wyglądu. Może to być spowodowane starzeniem się lub połączeniem starzenia się i genetyki, czyli czymś, co odziedziczyłeś po swoich rodzicach.

Jeśli chodzi o chirurgię powiek górnych lub blefaroplastykę górną, najczęstsze zmiany lub objawy, jakie można zauważyć w obrębie powieki górnej, to zwykle połączenie luźnej i obwisłej skóry powieki górnej.

Czasami może do tego dochodzić wystająca do przodu część tkanki tłuszczowej, która normalnie otacza oko. Objawia się to jako wybrzuszenie górnej powieki w kierunku nosa. Połączenie luźnej skóry i wystającego tłuszczu często sprawia, że powieki wyglądają na bardziej zmęczone.

Jak już powiedzieliśmy, wszystkie zmiany są wynikiem połączenia procesów starzenia się organizmu i uwarunkowań genetycznych, dlatego u niektórych osób zmiany będą bardziej widoczne niezależnie od wieku, a u innych mniej.

W okolicy dolnej powieki może być nieco inaczej, zwykle znajduje się tam poduszka tłuszczowa, która chroni oczy. Jednak z wiekiem część tego tłuszczu może przemieszczać się do przodu i tworzyć wybrzuszenie w dolnej powiece, co jest często postrzegane jako worki tłuszczowe i powoduje bardziej zmęczony wygląd. Często pacjenci mówią nam, że znajomi lub współpracownicy pytają ich, czy są zmęczeni. Czy nie wysypiasz się wystarczająco? Lub inne pytania związane z pojawieniem się tych zmian.

I chociaż większość ludzi przypisuje te zmiany starzeniu się i zmęczeniu, spotkaliśmy się z wieloma pacjentami, którzy są dość młodzi, a nawet po dwudziestce, często mają worki, które zaczęły się już w wieku nastoletnim. I oczywiście u tych pacjentów nie jest to przejaw starzenia się, ale genetyki.

Omówiliśmy więc niektóre z objawów, które mogą wystąpić w przypadku zmian na powiekach.

CO MOGĘ ZROBIĆ Z WORKAMI POD OCZAMI I OBWISŁĄ GÓRNĄ POWIEKĄ?


Operacja powiek lub blepharoplastyka polega na zmianie kształtu powiek i odmłodzeniu wyglądu. Zabieg blefaroplastyki górnej polega na usunięciu warstwy luźnej skóry. A jeśli występują złogi tłuszczu, są one usuwane lub przenoszone w inne miejsce na powiece.

Ogólnie rzecz biorąc, zasadą zabiegu blefaroplastyki górnej jest wygładzenie i zmiana kształtu górnej powieki oraz nadanie jej świeższego wyglądu. Kontrastuje to z blefaroplastyką dolnej powieki, w przypadku której zmiany powiek można przeprowadzić na dwa główne sposoby.

W przeszłości zabiegi chirurgiczne były wykonywane wyłącznie przez nacięcie skóry, co w żargonie medycznym nazywa się zabiegiem przezskórnym. Chociaż zabieg ten jest skuteczny, powoduje powstawanie blizn i może zmienić kształt powiek.

Bardziej nowoczesną metodą jest zabieg chirurgiczny na wewnętrznej stronie powieki. W żargonie medycznym nazywa się to przezkoniuszkową dolną blefaroplastyką.

Oczywiście, większość doświadczonych chirurgów preferuje drugą metodę u większości pacjentów, ponieważ pozwala ona uniknąć bliznowacenia powieki dolnej i często charakteryzuje się bardzo szybkim czasem gojenia bez żadnych wad techniki bliznowacenia.

Mimo to w wielu częściach świata jest ona nadal mniej popularna niż chirurgia skóry.

Rozmawialiśmy już trochę o zmianach, jakie zachodzą z wiekiem. Omówiliśmy już nieco zmiany, które można poprawić dzięki operacji powiek. Kolejną ważną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę, jest użytkownik i jego ogólny stan zdrowia. Istnieją pewne czynniki zdrowotne, które mogą mieć wpływ na zabieg blefaroplastyki.

CZYNNIKI WPŁYWAJĄCE NA PRZEBIEG OPERACJI POWIEK

Do tych ważnych czynników należy to, czy pacjent miał już w przeszłości przeprowadzaną laserową chirurgię refrakcyjną. Czy pacjent ma suche oczy, inne czynniki, takie jak jaskra lub choroby tarczycy. Dla większości ludzi czynniki te będą mniej istotne, ale dla niektórych pacjentów są bardzo ważne.

Ważne jest, aby przy rozważaniu zabiegu blefaroplastyki każdy pacjent wziął pod uwagę te i inne kryteria medyczne.

Innym ważnym czynnikiem jest to, że powieki każdego człowieka są inne. Kiedy więc przyjrzysz się swoim przyjaciołom i członkom rodziny, zauważysz ogromne różnice w kształcie ich oczu, wielkości i jakości skóry wokół oczu. A oczy są bardzo delikatne, skóra wokół oczu ma mniej niż milimetr grubości i nie ukryje nawet najmniejszej niedoskonałości.

Dlatego przy rozważaniu zabiegu blefaroplastyki bardzo ważne jest uwzględnienie pochodzenia etnicznego, kształtu twarzy i szczególnych cech.

Podsumowując, mamy nadzieję, że te informacje były dla Ciebie pomocne. Omówiliśmy różne zmiany, które mogą wystąpić w zakresie zmian powiek wraz z wiekiem i zmianami genetycznymi.

Omówiliśmy już, czym jest blefaroplastyka i na czym polega zabieg. Rozmawialiśmy także o tym, jak wyjątkowe są niektóre z tych czynników.

Chociaż blefaroplastyka jest ogólnie postrzegana jako operacja poprawiająca wygląd górnej i dolnej powieki, istnieje wiele różnic w wyglądzie pacjentów. Dlatego, aby rzeczywiście zmienić wygląd pacjenta na lepsze, konieczne jest indywidualne podejście.

Przed poważnym rozważeniem zabiegu blefaroplastyki górnej lub dolnej powieki zalecamy konsultację ze specjalistą.

Chociaż lista przeciwwskazań do operacji powiek nie jest zbyt długa, warto zasięgnąć opinii specjalisty i upewnić się, że zabieg jest bezpieczny dla wzroku i ogólnego stanu zdrowia.

ZASTRZEŻENIA MEDYCZNE


Treści te służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie jest ona przeznaczona do udzielania porad medycznych ani do zastępowania takich porad lub leczenia przez lekarza. Wszystkim czytelnikom tego materiału zaleca się konsultację z własnym lekarzem lub wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia. UAmedTOURS nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne konsekwencje zdrowotne dla osoby lub osób czytających lub postępujących zgodnie z informacjami zawartymi w tych treściach edukacyjnych. Wszyscy czytelnicy tych treści, a zwłaszcza osoby przyjmujące leki na receptę lub bez recepty, powinni skonsultować się z lekarzem przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie, stylu życia, zażywaniem tabletek lub innych faktów, które mogą mieć wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne.


Czy uważasz ten artykuł za pomocny?
3 ludzie uznają je za przydatne

Więcej:

Prawo do rodzicielstwa - niezbywalne prawo człowieka do zostania ojcem/matką dziecka i posiadania praw oraz obowiązków związanych z jego wychowaniem. Jed...
Gruzja jest jednym z niewielu krajów w Europie, w których macierzyństwo zastępcze jest legalne i regulowane przez prawo. Zalety Zalety progr...
Macierzyństwo zastępcze w Europie jest legalne w następujących krajach: Kraj Komercyjny lub altruistyczny Udział cudzoziemców w pr...