Co to są komórki macierzyste?

Po raz pierwszy o komórkach macierzystych zaczęto mówić w 1969 roku. Początkowo stosowano je do zwalczania nowotworów krwi. Wraz z upływem czasu poszerzył się zakres stosowania terapii komórkowej. Ortopedia stała się jedną z pierwszych dziedzin medycyny, która potwierdziła skuteczność tej innowacyjnej metody.
 


Komórki macierzyste to niedojrzałe komórki, z których powstają wszystkie tkanki organizmu ludzkiego. Stanowią one swego rodzaju "materiał budowlany", który klonuje się i tworzy struktury potrzebne organizmowi. Komórki te przyspieszają naprawę tkanek i zmniejszają reakcje zapalne.

Komórki macierzyste są przetwarzane w laboratorium i wstrzykiwane bezpośrednio do zmiany chorobowej lub dożylnie. Zabieg może trwać od 30 minut do jednej godziny. W razie potrzeby jest ono powtarzane.

Liczba sesji terapii komórkowej różni się w zależności od przypadku. Im poważniejsza jest patologia, tym dłużej trwa terapia. Z reguły do osiągnięcia maksymalnych rezultatów wystarczą 1-3 zastrzyki. Po wykonaniu zastrzyków pacjenci odczuwają niewielki obrzęk w okolicy stawu. Obrzęk ustępuje w ciągu 2-3 dni. W tym czasie aktywność fizyczna jest ograniczona. Po ustąpieniu obrzęku można wrócić do normalnego trybu życia.

Więcej informacji o komórkach macierzystych

Komórki macierzyste dla stawów kolanowych i biodrowych?

Zapalenie stawów kolanowych i biodrowych to najczęstsze schorzenia w ortopedii. Powodują one ból, sztywność i ograniczenie funkcji stawów. Patologia ta stała się jedną z głównych przyczyn niepełnosprawności u osób dorosłych. Leczenie farmakologiczne choroby zwyrodnieniowej stawów ma jedynie przejściowe działanie przeciwbólowe. W rezultacie pacjenci są zmuszeni do poddania się endoprotezoplastyce stawu kolanowego lub biodrowego.

Wykazano, że komórki macierzyste mają pozytywny wpływ w walce z chorobami zwyrodnieniowymi i dystroficznymi stawów. Badania przeprowadzone przez zagraniczne ośrodki medyczne wykazały dobre wyniki w leczeniu choroby zwyrodnieniowej dużych stawów stopnia 2-4. Spośród 503 pacjentów, u których wskazana była endoprotezoplastyka, tylko 4 musiało być poddanych temu zabiegowi po zastosowaniu terapii komórkowej.

W przeszłości tylko 4 pacjentów musiało być poddanych zabiegowi terapii komórkowej.

Zapalenie stawu kolanowego

Czy komórki macierzyste działają na kolana?

Według badań przeprowadzonych w Czechach, Korei i USA (Institute of Cell Therapy and Immunotherapy, Pavlov Clinic, Phoenix Stem Cell Center, Uniwersytet Narodowy w Seulu), wewnątrzstawowe iniekcje komórek macierzystych pobranych z tkanki tłuszczowej okazały się regenerować chrząstkę stawową. Wykazano, że zastrzyki te poprawiają funkcjonowanie i zmniejszają ból w stawie bez wywoływania skutków ubocznych.

Wykazano, że zastrzyki te poprawiają funkcjonowanie i zmniejszają ból w stawie bez wywoływania skutków ubocznych.

W badaniu wzięło udział około 2 000 pacjentów w wieku od 18 do 94 lat. W tym badaniu większe stężenie komórek macierzystych przyniosło lepszy efekt. Osoby młodsze i pacjenci z II stopniem zapalenia stawów lepiej reagowali na leczenie.

Po terapii komórkowej u 67% pacjentów stwierdzono całkowite wypełnienie ubytku chrząstki w stawie. Po 3 miesiącach u 81-53% pacjentów stwierdzono poprawę w zakresie 50-75% zmian zwyrodnieniowych stawów. Po sześciu miesiącach liczby te wzrosły o 10-13%. Zostało to potwierdzone w badaniu MRI, artroskopii i badaniu histopatologicznym.

Komórki macierzyste są szeroko stosowane w medycynie sportowej. Pomagają one przyspieszyć powrót do zdrowia po zwichnięciach, złamaniach, naciągnięciach, naderwaniach i stłuczeniach. Wstrzyknięcie materiału komórkowego w uszkodzone miejsca przyspiesza proces regeneracji tkanek 3-4-krotnie.

Gojenie kości odbywa się na jeden z dwóch sposobów: komórki macierzyste przebudowują się w komórki kościotwórcze, jeśli złamanie jest niewielkie, lub w komórki chrząstki, jeśli złamanie jest większe. Później chrząstka jest zastępowana przez kość.

Kość goi się na dwa sposoby.

Komórki macierzyste zmniejszają stan zapalny i zapewniają długotrwały efekt terapii. Sprzyjają one całkowitemu wygojeniu uszkodzonych obszarów i zapobiegają powikłaniom.

Komórki macierzyste zmniejszają stan zapalny i zapewniają długotrwały efekt terapii.
 

Umów się na konsultację medyczną

Skuteczność komórek macierzystych w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego

Skutki uboczne terapii komórkami macierzystymi w chorobie zwyrodnieniowej stawu kolanowego

Leczenie stawów kolanowych komórkami macierzystymi jest nieinwazyjne, a badania wykazują, że efekty uboczne są minimalne. U niektórych osób po zabiegu może wystąpić przejściowo zwiększony ból i obrzęk. Jednak u zdecydowanej większości osób, którym wstrzykuje się komórki macierzyste, efekty uboczne są minimalne.  Istnieją jednak różne sposoby pozyskiwania i przetwarzania komórek macierzystych, co prawdopodobnie wpływa na różne wskaźniki powodzenia w opublikowanych badaniach. Przed zabiegiem najlepiej jest:

 • dowiedzieć się jak najwięcej o procedurze i jej działaniu
 • skonsultować się z lekarzem

Klasyczne leczenie choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego

Klasyczne metody leczenia choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego

Obecnie nie jest możliwe całkowite wyleczenie choroby zwyrodnieniowej stawu kolanowego. Jednak dzięki rozpoczęciu leczenia we wczesnym stadium choroby można na długi czas powstrzymać postęp niszczenia chrząstki stawowej.

 •  Stosowanie ortez stawu kolanowego w celu odciążenia przyśrodkowych części stawu;
 • Przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych w celu powstrzymania stanu zapalnego w stawie i zmniejszenia bólu;
 • Zmniejszenie nadmiernej masy ciała - niezawodnie spowalnia postęp choroby zwyrodnieniowej stawów;
 • Ćwiczenia terapeutyczne, które wykluczają obciążenie osiowe stawu, pomagają przywrócić napięcie mięśni, zapobiegają hipotrofii i przywracają zakres ruchu w stawie;
 • Niskie dawki leków zwiotczających mięśnie zmniejszają skurcz mięśni okołostawowych, co również znacznie zmniejsza ból;
 • Kursy fizjoterapii;
 • Wstrzykiwanie do stawu kwasu hialuronowego, który jest protezą płynu maziowego;
 • Przyjmowanie leków z grupy chondroprotektorów;
 • Przyjmowanie leków poprawiających reologię krwi i ukrwienie kości;
 • W niektórych przypadkach stosuje się artroskopię stawu kolanowego;
 • Wymiana stawu kolanowego - endoproteza stawu kolanowego, jeśli leczenie zachowawcze jest nieskuteczne.

Gdzie można uzyskać komórki macierzyste do leczenia stawów?

Mezenchymalne komórki macierzyste to populacja multipotencjalnych komórek zdolnych do różnicowania się w pochodne tkanki łącznej, takie jak serce, naczynia krwionośne, szkielet łącznotkankowy płuc, kości, naczynia krwionośne, chrząstki, mięśnie gładkie itp. Komórki te mogą pochodzić w szczególności z krwi pępowinowej, pępowiny i łożyska.

Откуда можно получить стволовые клетки

Mezenchymalne komórki macierzyste są silnym immunomodulatorem, uwalniają wiele przeciwzapalnych substancji bioaktywnych (cytokin), zmniejszając stan zapalny w płucach. Mezenchymalne komórki macierzyste wydzielają także liczne czynniki wzrostu, które pomagają w odbudowie nie tylko uszkodzonej tkanki płucnej, ale także innych narządów. Wiadomo, że Sars-CoV-2 oddziałuje na komórki zawierające receptor ACE-2, które znajdują się w płucach, sercu, wątrobie, nerkach i naczyniach krwionośnych.

Doświadczenia Instytutu Terapii Komórkowej

Instytut Terapii Komórkowej posiada bogate doświadczenie z mezenchymalnymi komórkami macierzystymi tkanek okołoporodowych (łożysko, pępowina, krew pępowinowa). W ramach badań klinicznych prowadzonych pod auspicjami Centrum Koordynacji Transplantacji Organów, Tkanek i Komórek Ministerstwa Zdrowia Ukrainy komórki te były z powodzeniem wykorzystywane w leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego, wątroby, narządów ruchu i innych

Jak długo trwa terapia komórkami macierzystymi w leczeniu kolan?

Po przybyciu pacjenta do kliniki należy wybrać jeden z dwóch wariantów pobytu. Trasa 2-dniowa - obejmuje przygotowanie do wstrzyknięcia i opiekę po wstrzyknięciu

5-dniowa wycieczka - wstrzykiwanie materiału komórkowego w 2 etapach, również przed każdym wstrzyknięciem wykonywane są prace przygotowujące organizm do zabiegu. W przerwach między zabiegami planowane są wycieczki po mieście i zabiegi regeneracyjne. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie link.

Inne sprawy

Jak długo trzeba czekać na efekty terapii komórkami macierzystymi?

Jak się czujesz po terapii komórkami macierzystymi?

Czego nie robić po terapii komórkami macierzystymi?

Co dzieje się po wstrzyknięciu komórek macierzystych do kolana?

W większości przypadków nie występują żadne skutki uboczne poza niewielkim obrzękiem w miejscu wkłucia. Stan Twojego organizmu nie zmieni się. Można kontynuować normalny tryb życia, tak jak przed zabiegiem. Komórki macierzyste zaczynają działać natychmiast po wstrzyknięciu ich do stawu kolanowego. Pełne działanie komórek macierzystych trwa jednak około 9 miesięcy.

Leczenie komórkami macierzystymi w leczeniu kolan ceny

Koszt jest obliczany na podstawie procedur, które mają być wykonane w konkretnej sytuacji pacjenta. Liczba wstrzyknięć. Koszt leczenia komórkami macierzystymi na Ukrainie zaczyna się od 1500 EUR za zastrzyk. Aby uzyskać więcej informacji na temat cen, należy do nas napisać lub zadzwonić.

ZASTRZEŻENIA MEDYCZNE


Treści te służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie jest ona przeznaczona do udzielania porad medycznych ani do zastępowania takich porad lub leczenia przez lekarza. Wszystkim czytelnikom tego materiału zaleca się konsultację z własnym lekarzem lub wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia. UAmedTOURS nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne konsekwencje zdrowotne dla osoby lub osób czytających lub postępujących zgodnie z informacjami zawartymi w tych treściach edukacyjnych. Wszyscy czytelnicy tych treści, a zwłaszcza osoby przyjmujące leki na receptę lub bez recepty, powinni skonsultować się z lekarzem przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie, stylu życia, zażywaniem tabletek lub innych faktów, które mogą mieć wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne.


Czy uważasz ten artykuł za pomocny?
0 ludzie uznają je za przydatne

Więcej:

AMH, czyli hormon antymüllerowski, jest wskaźnikiem indywidualnej rezerwy jajnikowej. Każda kobieta rodzi się z określoną ilością komórek jajowyc...
Prawo do rodzicielstwa - niezbywalne prawo człowieka do zostania ojcem/matką dziecka i posiadania praw oraz obowiązków związanych z jego wychowaniem. Jed...
Gruzja jest jednym z niewielu krajów w Europie, w których macierzyństwo zastępcze jest legalne i regulowane przez prawo. Zalety Zalety progr...