Dlaczego obcokrajowcy wybierają Ukrainę do programów macierzyństwa zastępczego?
W ostatnich latach ukraińskie matki zastępcze urodziły ponad 6 000 dzieci dla obcokrajowców.
Głównym argumentem przemawiającym za Ukrainą jest
- legalność procedury macierzyństwa zastępczego na poziomie państwowym
- niższe ceny w porównaniu do innych krajów
Ukraińskie ustawodawstwo wyraźnie reguluje proces macierzyństwa zastępczego, gwarantuje bezpieczeństwo i przewidywalność programu dla przyszłych rodziców i matki zastępczej.
Zamierzeni rodzice są chronieni przez prawo i są uważani za prawnych rodziców dziecka od momentu poczęcia.
Jak tylko dziecko się urodzi, rodzice otrzymają akt urodzenia, w którym zostaną wpisani jako matka i ojciec. Akt urodzenia nie zawiera żadnych informacji o matce zastępczej.
Małżonkowie, którzy skorzystali z usług macierzyństwa zastępczego na Ukrainie, nie muszą przechodzić przez żadne postępowanie sądowe w celu adopcji lub uznania ich praw rodzicielskich w stosunku do urodzonego dziecka.
Matka zastępcza na Ukrainie nie ma praw rodzicielskich w stosunku do dziecka urodzonego przez genetycznie obcą matkę. W związku z tym matka zastępcza nie może odmówić przekazania dziecka rodzicom biologicznym.
Oprócz jasnego i precyzyjnego ustawodawstwa w dziedzinie macierzyństwa zastępczego, Ukraina wyróżnia się również wśród innych krajów niskimi cenami programów macierzyństwa zastępczego.
Średnia cena macierzyństwa zastępczego na Ukrainie wynosi od 35 000 do 58 000 euro. Dla porównania, na przykład w Czechach cena macierzyństwa zastępczego waha się od 65 000 do 85 000 euro.
Cena macierzyństwa zastępczego różni się w zależności od rodzaju wybranego programu:
- macierzyństwo zastępcze z utworzeniem zarodków z własnych komórek jajowych kobiety i nasienia jej męża
- macierzyństwo zastępcze z komórkami jajowymi lub nasieniem dawcy
- macierzyństwo zastępcze z własnymi, już utworzonymi i zamrożonymi zarodkami FET
Co można zrobić, aby program macierzyństwa zastępczego był wygodny i bezpieczny?
Macierzyństwo zastępcze wiąże się ze złożoną koordynacją, planowaniem i umowami prawnymi.
Właściwy wybór agencji o wysokim poziomie doświadczenia w dziedzinie macierzyństwa zastępczego zapewnia przyszłym rodzicom pozytywny i pomyślny wynik programu macierzyństwa zastępczego. Od momentu podpisania umowy pracownicy agencji są w stałym kontakcie z przyszłymi rodzicami.
UaMedTours jest ekspertem w dziedzinie macierzyństwa zastępczego na Ukrainie, więc nie musisz martwić się o kwestie organizacyjne i prawne.
Zrób pierwszy krok w kierunku swojego marzenia - zostaw prośbę o bezpłatną konsultację.
Macierzyństwo zastępcze na Ukrainie: Prawo, legalność
Ukraina jest najbardziej liberalnym krajem pod względem macierzyństwa zastępczego. Macierzyństwo zastępcze na Ukrainie jest legalne, w tym macierzyństwo zastępcze komercyjne, i jest regulowane przez następujące akty prawne: Kodeks Cywilny Ukrainy, Ustawa Ukrainy "Podstawy ustawodawstwa Ukrainy w zakresie opieki zdrowotnej", Kodeks Rodzinny Ukrainy, Rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia Ukrainy nr 787 z dnia 09.09.2013 "Procedura stosowania technologii wspomaganego rozrodu na Ukrainie".
Główne przepisy aktów prawnych w tej dziedzinie:
- Paragraf 2 artykułu 123 Kodeksu Rodzinnego Ukrainy: "W przypadku przeniesienia embrionu ludzkiego poczętego przez parę małżeńską w wyniku zastosowania technik wspomaganego rozrodu do ciała innej kobiety, rodzicami dziecka są małżonkowie"
- Paragraf 7 artykułu 281 Kodeksu Cywilnego Ukrainy: "Dorosła kobieta lub mężczyzna ma prawo, ze względów medycznych, do przeprowadzenia w stosunku do nich programów medycznych w zakresie technik wspomaganego rozrodu"
- Rozporządzenie Gabinetu Ministrów Ukrainy nr 787 "O zatwierdzeniu procedury stosowania technologii wspomaganego rozrodu na Ukrainie" z dnia 09.09.2013 r.
Uchwała nr 787 określa warunki korzystania z macierzyństwa zastępczego:
- małżonkowie, w których interesie przeprowadzana jest procedura, muszą mieć wskazania medyczne
- małżonkowie (lub przynajmniej jedno z rodziców) muszą mieć genetyczny związek z dzieckiem
- matka zastępcza nie może mieć genetycznego związku z dzieckiem.
Prawne aspekty macierzyństwa zastępczego na Ukrainie
Ukraina jest de facto krajem tak zwanego "komercyjnego macierzyństwa zastępczego". Ramy prawne zawierają minimalne ograniczenia dla tej procedury, zarówno dla obywateli Ukrainy, jak i cudzoziemców.
Przypadki odmowy udziału w programie macierzyństwa zastępczego:
- Brak wskazań medycznych do programu macierzyństwa zastępczego, tj. zdolności do zajścia w ciążę, noszenia płodu i samodzielnego porodu.
- Obecność powiązania genetycznego między matką zastępczą a płodem (macierzyństwo zastępcze z wykorzystaniem komórki jajowej matki zastępczej jest zabronione na Ukrainie).
- Uczestnictwo w programie par niepozostających w związku małżeńskim, osób samotnych
- Udział w programie w charakterze matki zastępczej kobiety, która nie spełnia określonych wymogów medycznych (wiek, stan zdrowia, obecność własnego dziecka)
Czy do macierzyństwa zastępczego potrzebne są dokumenty notarialne?
Paragraf 6.11 Rezolucji nr 787 zawiera listę dokumentów wymaganych do przeprowadzenia procedury. Lista ta obejmuje "poświadczoną notarialnie pisemną umowę między matką zastępczą a parą".
Taka umowa jest głównym aktem prawnym, na podstawie którego przeprowadza się macierzyństwo zastępcze, podczas gdy inne dokumenty z pakietu umowy mają znaczenie pomocnicze. Prawidłowo sporządzona umowa jest gwarancją minimalizacji ryzyka prawnego zarówno dla matki zastępczej, jak i rodziców biologicznych.
Oprócz poświadczonej notarialnie umowy o macierzyństwo zastępcze wymagane są następujące dokumenty:
- Wniosek pacjenta (małżonka) o zastosowanie technik wspomaganego rozrodu, tj. zastosowanie wobec niego procedury macierzyństwa zastępczego.
- Wniosek matki zastępczej o udział w programie macierzyństwa zastępczego.
- Poświadczony notarialnie wniosek (zgoda) matki zastępczej na przeniesienie zarodka rodziców biologicznych.
- Notarialnie potwierdzona zgoda męża matki zastępczej na udział jego żony w procedurze macierzyństwa zastępczego.
- Poświadczona notarialnie umowa o macierzyństwo zastępcze (umowa o macierzyństwo zastępcze), jak opisano wcześniej.
- Poświadczony notarialnie wniosek (zgoda) matki zastępczej wskazujący małżonków (rodziców biologicznych) jako rodziców dziecka.
- Zaświadczenie z akredytowanej instytucji medycznej potwierdzające zastosowanie technik wspomaganego rozrodu i genetyczne pokrewieństwo dziecka z co najmniej jednym z małżonków (rodziców biologicznych).
Oprócz ogólnie przyjętych warunków, eksperci zalecają uwzględnienie w umowie zdarzeń siły wyższej i nieprzewidzianych okoliczności:
- Poronienie, urodzenie martwego dziecka, przerwanie ciąży z przyczyn medycznych.
- Rozwód rodziców biologicznych, śmierć jednego z rodziców.
- Pogorszenie stanu zdrowia matki podczas ciąży.
- Narodziny bliźniąt/trójki dzieci.
- Narodziny dziecka z niepełnosprawnością rozwojową, której nie można było zdiagnozować w okresie prenatalnym i która nie jest związana z naruszeniem przez matkę zastępczą zalecanego stylu życia.
Z prawnego punktu widzenia taka umowa obejmuje wykonawcę (matkę zastępczą) i klientów (rodziców biologicznych). Zleceniobiorca zobowiązuje się do donoszenia, urodzenia i wydania dziecka klientom. Klienci zobowiązują się wspierać matkę zastępczą podczas ciąży, zwracać jej wydatki (pozycje wydatków są określone w umowie), a następnie wypłacać jej wynagrodzenie.
Główne wydatki matki zastępczej, które muszą być określone w umowie to
- wsparcie medyczne
- zakup żywności, witamin, leków, specjalnej odzieży dla kobiet w ciąży
- tymczasowe przeniesienie do innego miejsca zamieszkania w celu zachowania poufności (opcjonalnie)
Umowa o macierzyństwo zastępcze powinna zawierać część dotyczącą odpowiedzialności stron za niewypełnienie zobowiązań. Na przykład należy określić kary.
Treści te służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie jest ona przeznaczona do udzielania porad medycznych ani do zastępowania takich porad lub leczenia przez lekarza. Wszystkim czytelnikom tego materiału zaleca się konsultację z własnym lekarzem lub wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia. UAmedTOURS nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne konsekwencje zdrowotne dla osoby lub osób czytających lub postępujących zgodnie z informacjami zawartymi w tych treściach edukacyjnych. Wszyscy czytelnicy tych treści, a zwłaszcza osoby przyjmujące leki na receptę lub bez recepty, powinni skonsultować się z lekarzem przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie, stylu życia, zażywaniem tabletek lub innych faktów, które mogą mieć wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne.