Jakie problemy mogą spotkać cudzoziemców na Ukrainie?

W ciągu ostatnich pięciu lat ukraińskie matki zastępcze urodziły cudzoziemcom ponad 4000 dzieci. Głównym argumentem przemawiającym za Ukrainą jako krajem, w którym można mieć dziecko przez matkę zastępczą, jest względna taniość procedury.

Najbardziej bolesnym oszustwem dla rodziców jest brak więzi genetycznej między nimi a dzieckiem urodzonym przez matkę zastępczą. W 2019 roku chińska para Li Wei i Dai Qixu znalazła się w podobnej sytuacji. Dziewczynka urodzona przez surogatkę okazała się być jej własną córką. A prawo chińskie wymaga dowodu w postaci badania DNA, aby potwierdzić narodziny. Co roku zdarza się co najmniej kilkanaście takich przypadków.

Jednym z częstych problemów jest także nieprzestrzeganie przez surogatkę zdrowego trybu życia w czasie ciąży. W rezultacie dziecko rodzi się z niepełnosprawnością fizyczną i/lub umysłową. Co więcej, matka zastępcza czasami nie z własnej winy znajduje się w nieodpowiednich warunkach. Wiele agencji wymaga, aby matka zastępcza mieszkała przez ostatnie miesiące ciąży w pobliżu kliniki. Nie zawsze mieszkania są wynajmowane na odpowiednich warunkach.

mapa świata przepisów dotyczących macierzyństwa zastępczego

Jak można chronić się przed oszustwem?

Jeśli problem już wystąpił, należy zastanowić się, jaką rekompensatę można uzyskać. Decyzję w tej sprawie podejmuje się w porozumieniu z prawnikiem.

Optymalnie jest, gdy jeden prawnik towarzyszy całej procedurze macierzyństwa zastępczego od momentu podpisania umowy. Wówczas może on natychmiast znaleźć w warunkach konieczny zapis o odpowiedzialności strony za nieprzestrzeganie warunków.

Z reguły w umowie określa się odpowiedzialność za nieprzestrzeganie przepisów.

Na przykład jedna z par zapłaciła za kosztowne badania lekarskie przyszłej surogatki przed wszczepieniem embrionów. Jednak po badaniu kobieta wróciła do domu i odmówiła kontynuowania zabiegu. Zgodnie z postanowieniami umowy przedwstępnej sąd mógł uzyskać odszkodowanie za koszty poniesione przez rodziców biologicznych.

Podobny algorytm można wykorzystać do zabezpieczenia się na wypadek innych nadużyć ze strony surogata. Na przykład - jeśli matka zastępcza "znika" z pola widzenia po otrzymaniu pierwszej wpłaty od swoich klientów. Najważniejsze jest, aby nie wnosić takiej opłaty "w kopercie", aby przelew mógł być udowodniony w sądzie.

Matka zastępcza może również bronić się przed różnymi nieuczciwymi praktykami stosowanymi przez jej klientów lub nieprzestrzeganiem warunków przez klinikę/agencję. Są to sprawy sądowe, w których głównym argumentem jest istnienie odpowiednich zobowiązań w umowie.

Aspekty prawne macierzyństwa zastępczego opierają się na przepisach prawnych naszego kraju oraz na umowie zawartej między stronami przed rozpoczęciem procedury. Problemy i skandale związane z macierzyństwem zastępczym wynikają z luk prawnych i braku mechanizmów umożliwiających pociągnięcie sprawców do odpowiedzialności.

Macierzyństwo zastępcze na Ukrainie: prawo

Nie ma odrębnej ustawy o macierzyństwie zastępczym. Próbę jej uchwalenia podjęła Rada Najwyższa w 2012 roku. Ustawa została jednak zawetowana przez prezydenta Wiktora Janukowycza. Nie podejmowano dalszych takich prób.

Biorąc pod uwagę gałęzie prawa, macierzyństwo zastępcze należy do prawa rodzinnego. Główne przepisy prawa w tej dziedzinie to:

W uchwale nr 787 określono warunki ubiegania się o macierzyństwo zastępcze:

  • istnienie stanu chorobowego u osoby (osób), u której (których) wykonywana jest procedura;
  • małżonek (lub jeden z przyszłych rodziców) musi mieć genetyczne powiązanie z dzieckiem;
  • matka zastępcza nie może mieć bezpośredniego związku genetycznego z dzieckiem. Na Ukrainie dozwolone jest tylko macierzyństwo zastępcze (matka zastępcza jest uważana za "kuriera ciążowego")

Prawne aspekty macierzyństwa zastępczego na Ukrainie

Ukraina jest de facto krajem tak zwanego "komercyjnego macierzyństwa zastępczego". Ramy prawne zawierają minimalne ograniczenia dotyczące procedury, zarówno dla obywateli Ukrainy, jak i dla cudzoziemców.

Ograniczenia są następujące:

  • Brak stanu zdrowia matki biologicznej, tj. zdolności do zajścia w ciążę, urodzenia płodu i samodzielnego porodu.
  • Zastępstwo genetyczne (częściowe) - istnienie więzi genetycznej między kobietą a noszonym płodem (z wykorzystaniem komórki jajowej surogatki).
  •  Uczestnictwo jako rodzice genetyczni par niezamężnych i osób samotnych.
  • Uczestniczenie w programie jako matka zastępcza dla kobiety, która nie spełnia określonych wymagań medycznych (wiek, stan zdrowia, posiadanie dziecka)

Przyglądając się prawnym uregulowaniom macierzyństwa zastępczego na świecie, można zauważyć różne podejścia do tego zagadnienia.

Prawne uregulowanie macierzyństwa zastępczego nie jest tożsame z prawnym uregulowaniem macierzyństwa zastępczego.

Nie można powiedzieć, że brak odrębnej ustawy lub zbyt liberalne podejście do prawnych aspektów macierzyństwa zastępczego są głównymi przyczynami problemów i głośnych skandali. Według ekspertów, pomocne mogą być następujące kroki:

  • wprowadzenie odpowiedzialności administracyjnej i karnej za nadużycia w dziedzinie ART;
  • uregulowanie wszystkich aspektów leczenia niepłodności w naszym kraju nie tylko dla obywateli Ukrainy, ale także dla cudzoziemców;
  • wprowadzenie pojęć "macierzyństwo zastępcze" i "niepłodność".

Wymagania dotyczące surogatek na Ukrainie

Czy do macierzyństwa zastępczego potrzebne są dokumenty notarialne?

Punkt 6.11 zarządzenia nr 787 zawiera listę dokumentów wymaganych w procedurze. Lista ta obejmuje "poświadczoną notarialnie kopię pisemnej umowy między matką zastępczą a kobietą (mężczyzną) lub jej małżonkiem;

Oprócz umowy o macierzyństwo zastępcze wymagane są następujące dokumenty:

  • złożenie wniosku przez pacjenta (małżonków) o zastosowanie technik wspomaganego rozrodu, tj. zastosowanie wobec niego procedury macierzyństwa zastępczego
  • Zgłoszenie matki zastępczej do udziału w programie macierzyństwa zastępczego i surogacji
  • Potwierdzone oświadczenie (zgoda) surogatki na noszenie zarodka rodziców biologicznych
  • Poświadczona za zgodność z oryginałem zgoda małżonka matki zastępczej na jej udział w procedurze macierzyństwa zastępczego
  • Poświadczona za zgodność z oryginałem zgoda małżonka matki zastępczej
  •  Notarialnie potwierdzona umowa o macierzyństwo zastępcze (umowa o macierzyństwo zastępcze), jak wspomniano powyżej
  •  Notarialnie potwierdzona zgoda matki zastępczej na wskazanie małżonków (rodziców biologicznych) jako rodziców dziecka
  •  Zaświadczenie z akredytowanej instytucji medycznej potwierdzające zastosowanie technik wspomaganego rozrodu oraz genetyczne pokrewieństwo dziecka z jednym z małżonków (rodziców biologicznych)

Kontrakt jest głównym aktem prawnym, na podstawie którego realizowane jest macierzyństwo zastępcze; dokumenty z pakietu kontraktu mają znaczenie pomocnicze. Prawidłowo sporządzona umowa jest gwarancją zminimalizowania ryzyka prawnego zarówno dla matki zastępczej, jak i jej rodziców biologicznych. Taka umowa powinna być sporządzona/ przeanalizowana przez doświadczonego prawnika!

Oprócz powszechnie stosowanych terminów, eksperci zalecają uwzględnienie w umowie zdarzeń siły wyższej i zdarzeń nieprzewidzianych:

  1. Poronienie, urodzenie martwego dziecka, przerwanie ciąży z przyczyn medycznych.
  2. Rozwód rodziców biologicznych, śmierć jednego z rodziców.
  3. Pogorszenie stanu zdrowia matki w czasie ciąży.
  4. Narodziny bliźniąt / trojaczków.
  5. Urodzenie dziecka z wadą rozwojową, której nie można było zdiagnozować w okresie prenatalnym i która nie jest związana z naruszeniem przez surogatkę zalecanego trybu życia.
  6.  Z prawnego punktu widzenia w takiej umowie uczestniczą wykonawcy (matka zastępcza) i klienci (rodzice biologiczni). Wykonawca zobowiązuje się do noszenia, urodzenia i dostarczenia dziecka klientom. Klienci zobowiązują się wspierać matkę zastępczą w czasie ciąży, zwracać jej koszty (wydatki są określone w umowie), a następnie wypłacać jej wynagrodzenie.

Główne pozycje wydatków surogatki, które muszą być zapisane w umowie, to:

  • wsparcie medyczne;
  • zakup żywności, witamin, leków, specjalnej odzieży dla kobiet w ciąży;
  • czasowe przeniesienie do innego miejsca zamieszkania w celu zachowania poufności (opcjonalnie)

Umowa o macierzyństwo zastępcze musi zawierać część dotyczącą odpowiedzialności stron za niewywiązanie się ze swoich zobowiązań. Określone są na przykład kary.

Umowa o macierzyństwo zastępcze musi zawierać część dotyczącą odpowiedzialności stron za niewywiązanie się ze swoich zobowiązań.

ZASTRZEŻENIA MEDYCZNE


Treści te służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie jest ona przeznaczona do udzielania porad medycznych ani do zastępowania takich porad lub leczenia przez lekarza. Wszystkim czytelnikom tego materiału zaleca się konsultację z własnym lekarzem lub wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia. UAmedTOURS nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne konsekwencje zdrowotne dla osoby lub osób czytających lub postępujących zgodnie z informacjami zawartymi w tych treściach edukacyjnych. Wszyscy czytelnicy tych treści, a zwłaszcza osoby przyjmujące leki na receptę lub bez recepty, powinni skonsultować się z lekarzem przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie, stylu życia, zażywaniem tabletek lub innych faktów, które mogą mieć wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne.


Czy uważasz ten artykuł za pomocny?
0 ludzie uznają je za przydatne

Więcej:

Macierzyństwo zastępcze w Europie jest legalne w następujących krajach: Kraj Dostęp do macierzyństwa zastępczego Udział cudzoziemc&oacute...
Od 2024 roku istnieją trzy sposoby przyjazdu na Ukrainę: pociągiem, autobusem i samochodem. Od 24 lutego 2022 roku loty na Ukrainę zostały tym...
Dawstwo komórek jajowych, czasami określane również jako dawstwo komórek jajowych, to świetna okazja, aby pomóc parom, które...