Dziś chcemy porozmawiać o problemie, z którym boryka się wielu z nas, a mianowicie o konieczności usunięcia zębów mądrości.

A także udzielić kilku przydatnych wskazówek, jak sprawić, by zabieg był mniej bolesny.

WSKAZÓWKA NUMER JEDEN

Przygotuj się psychicznie

Jeśli czytasz ten artykuł, istnieje duże prawdopodobieństwo, że niedawno przeszedłeś operację usunięcia zęba mądrości lub przygotowujesz się do niej. I najprawdopodobniej, jak większość ludzi, przeżywasz ekscytację. Niezależnie od poziomu podekscytowania, przed wizytą u dentysty należy się przygotować psychicznie. Trzeba mieć plan, aby być przygotowanym.

Dowiedz się więcej o usługach stomatologicznych

Operacja może być dość przerażająca, ale jeśli poświęcisz trochę czasu na przemyślenie całego scenariusza, poczujesz się znacznie lepiej. Podsumowując, najważniejsze, co powinieneś sobie powiedzieć, to że nic Ci nie będzie, przejdzie Ci, bo codziennie ludzie mają chirurgicznie usuwane zęby mądrości.

WSKAZÓWKA NUMER DWA

Nie sięgaj po gaz rozweselający z morfiną, tylko po Strefę mroku.

Nie chcemy Cię straszyć, ale usuwanie zęba mądrości jest dość bolesnym procesem; dentysta nacina dziąsło, a następnie usuwa ząb, który się pod nim znajduje. Potrzebujesz więc środka uspokajającego, aby przez to przejść.

Jednym z nich jest gaz rozweselający / morfina. To właśnie ten rodzaj leków sprawia, że ludzie nagrywają te niezręczne filmy, na których nie wiedzą, co się dzieje po operacji. Wszystko jest w porządku, jeśli chcesz być niezręczny, mówić dziwne rzeczy i być może stać się sławny na YouTube, ale jeśli chcesz bardziej normalnego i łatwego doświadczenia, wybierz się do Strefy mroku.

"Strefa mroku" to sytuacja, w której do ramienia wkłada się kroplówkę, a do niej wstrzykuje się środek uspokajający, który delikatnie usypia, ale nie powoduje całkowitej utraty przytomności - jest się w strefie mroku. W tym momencie pacjent jest jeszcze w pełni władz umysłowych i jeśli lekarz zapyta: "Andrzeju, czy mógłbyś jeszcze trochę otworzyć usta?", możesz to zrobić. Ale jesteś w strefie zmierzchu, więc nic nie czujesz ani nie pamiętasz.

Jest to droga, którą zalecamy większości pacjentów.  Po zanurzeniu się w "strefie mroku" będziesz miał bardzo słabe wspomnienie, że dentysta wkłada Ci coś do ust, a potem jakbyś zemdlał.

Nic nie poczujesz, a po zabiegu, leżąc na krześle, oprzytomniejesz i będziesz gotowy do powrotu do domu.

WSKAZÓWKA NUMER TRZY

Przed zabiegiem usunięcia zęba mądrości należy zadać lekarzowi wszystkie pytania, jakie tylko przyjdą Ci do głowy.

W trakcie spotkania z lekarzem, który będzie przeprowadzał zabieg, należy omówić poszczególne etapy, a w trakcie spotkania z lekarzem zadać mu wszystkie pytania, jakie przyjdą nam do głowy lub jakie nas interesują. Z chęcią udzielą Ci odpowiedzi, a dodatkowo poczujesz się lepiej, wiedząc, że zadałeś wszystkie nurtujące Cię pytania.

Można zapytać:

  •     Czy będziesz odczuwać ból?
  •     Proces ten przypomina przyjmowanie środków uspokajających?
  •     Ile czasu zajmie mi zaśnięcie lub wejście w strefę zmierzchu?
  •     Jak długo trwa operacja?
  •     Czy operacja naprawdę może trwać tylko 25 minut?

Zadaj lekarzowi wszystkie te pytania podczas pierwszej wizyty, dzięki temu poczujesz się pewniej i swobodniej.

WSKAZÓWKA NUMER CZTERY

Zaufaj swojemu lekarzowi

Twój lekarz przeprowadził już wiele operacji zębów mądrości, a wcześniej uzyskał dyplom lekarza. Przez lata studiował i ćwiczył, aby procedura ta przebiegała automatycznie i zawsze kończyła się sukcesem.

Zaufaj więc swojemu lekarzowi, wiedz, że jesteś w dobrych rękach i że zaopiekuje się Tobą podczas całej operacji.

Oczywiście, te rady są istotne tylko wtedy, gdy wybrałeś dobrą klinikę i doświadczonego lekarza.

Umów się na konsultację stomatologiczną

WSKAZÓWKA PIĄTA

Jest ważna po pomyślnym zakończeniu operacji zębów mądrości i po powrocie do zdrowia

Na początku procesu rekonwalescencji należy jak najwięcej odpoczywać, wziąć kilka dni wolnego od pracy lub szkoły, aby odpocząć i zregenerować siły, ponieważ w tylnej części jamy ustnej znajdują się teraz duże otwory, które muszą się zregenerować i zarosnąć. Aby nie wdały się żadne infekcje ani nic dziwnego, odpoczynek pomoże szybko zregenerować uraz i otwory w jamie ustnej.

WSKAZÓWKA NUMER SZÓSTY

Weź środek przeciwbólowy

Weź Motrin na ból i opuchliznę. Po tym, jak Twoje ciało nie jest już odrętwiałe od leków, które zażyłeś podczas operacji, będziesz odczuwał ból i opuchliznę. Motrin jest dobry, ponieważ jest sprzedawany bez recepty. Lekarz może jednak zalecić lub przepisać większą dawkę leku, która pomoże szybko zmniejszyć obrzęk i uśmierzyć ból.

Niektórzy lekarze przepisują także leki z wyższej półki. Na przykład Vicodin, ale należy pamiętać, że jest on silnie uzależniający, dlatego lepiej jest poprzestać na Motrinie. Wielu pacjentów przyjmuje Motrin tylko przez kilka dni po operacji, ponieważ obrzęk i ból szybko ustępują i nie ma potrzeby dalszego przyjmowania tabletek.

WSKAZÓWKA NUMER SIEDEM

Naucz się kochać tłuczone ziemniaki, galaretki i smoothie

Po operacji zęba mądrości nie będziesz w stanie jeść i pić wielu różnych rzeczy, zwłaszcza twardych pokarmów. Dlatego tłuczone ziemniaki, galaretki i smoothie to trzy rzeczy, które lekarze zalecają jeść przez prawie trzy dni, więc lepiej zacznij je kochać i szybko się do nich przyzwyczajać. To cała wskazówka numer siedem, więc miejmy nadzieję, że już polubiłeś te trzy potrawy.

WSKAZÓWKA NUMER ÓSMY

Postępuj zgodnie z instrukcjami otrzymanymi od lekarza

Po operacji otrzymasz od lekarza dokument zawierający wiele różnych instrukcji, których powinieneś przestrzegać, aby jak najskuteczniej wrócić do zdrowia.

Na przykład, niektóre z tych instrukcji mogą brzmieć następująco

  •     Przez 30-45 minut nie należy żuć gazika, który znajduje się w ustach.
  •     Przez resztę dnia trzymaj głowę powyżej serca. Utrzymuj wysoki poziom płynów w organizmie, pijąc dużo wody.
  •     Nie pal dzisiaj papierosów.
  •     Przez dwa tygodnie po operacji nie pij przez słomkę. Nie jedz popcornu ani orzechów przez trzy tygodnie, gdy miejsce wgłobienia będzie się goić.

WSKAZÓWKA NUMER DZIEWIĘĆ

Kontynuuj mycie zębów, ale rób to bardzo ostrożnie

Właśnie przeszedłeś operację w tylnej części jamy ustnej, gdzie przecięto Ci dziąsła, a Twoja szczoteczka do zębów jest dość twardym przedmiotem, więc upewnij się, że bardzo ostrożnie szczotkujesz zęby w tylnej części jamy ustnej.

To było dziewięć prostych rad, jak bezboleśnie przejść przez ekstrakcję zębów mądrości i szybko wrócić do zdrowia.

Mamy nadzieję, że ten materiał był dla Ciebie pomocny i że teraz pójdziesz na ekstrakcję zęba mądrości z większym spokojem i wiarą w pomyślny wynik.

ZASTRZEŻENIA MEDYCZNE


Treści te służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie jest ona przeznaczona do udzielania porad medycznych ani do zastępowania takich porad lub leczenia przez lekarza. Wszystkim czytelnikom tego materiału zaleca się konsultację z własnym lekarzem lub wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia. UAmedTOURS nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne konsekwencje zdrowotne dla osoby lub osób czytających lub postępujących zgodnie z informacjami zawartymi w tych treściach edukacyjnych. Wszyscy czytelnicy tych treści, a zwłaszcza osoby przyjmujące leki na receptę lub bez recepty, powinni skonsultować się z lekarzem przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie, stylu życia, zażywaniem tabletek lub innych faktów, które mogą mieć wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne.

 


Czy uważasz ten artykuł za pomocny?
1 ludzie uznają je za przydatne

Więcej:

AMH, czyli hormon antymüllerowski, jest wskaźnikiem indywidualnej rezerwy jajnikowej. Każda kobieta rodzi się z określoną ilością komórek jajowyc...
Prawo do rodzicielstwa - niezbywalne prawo człowieka do zostania ojcem/matką dziecka i posiadania praw oraz obowiązków związanych z jego wychowaniem. Jed...
Gruzja jest jednym z niewielu krajów w Europie, w których macierzyństwo zastępcze jest legalne i regulowane przez prawo. Zalety Zalety progr...