Duży odsetek par na całym świecie ma problemy z poczęciem dziecka. Wynika to zarówno ze stanu zdrowia przyszłych rodziców, jak i z faktu, że coraz więcej par zaczyna myśleć o ciąży po 30-35 roku życia, kiedy to funkcje rozrodcze kobiet ulegają osłabieniu.
 


Oszacowano, że 48,5 miliona, czyli 20% par na świecie nie udaje się począć dziecka w ciągu pięciu lat starań. Nawet w pełni zdrowym partnerom poniżej 30. roku życia udaje się począć dziecko w ciągu pierwszych trzech-czterech miesięcy tylko w 20-37% przypadków.

Dowiedz się więcej o dawstwie komórek jajowych

W zależności od diagnozy istnieje wiele sposobów pokonania takich trudności: różne metody leczenia problemów z płodnością, wspomagane zapłodnienie reprodukcyjne (IVF) z wykorzystaniem materiału biologicznego pary, IVF z wykorzystaniem nasienia lub jajeczek dawcy lub IVF z wykorzystaniem zarodków dawcy. Jeśli stan zdrowia nie pozwala na skorzystanie z tych metod, pozostaje możliwość macierzyństwa zastępczego, które może być także z wykorzystaniem własnego biomateriału lub biomateriału dawcy.

Jeśli stan zdrowia nie pozwala na skorzystanie z tych metod, pozostaje możliwość macierzyństwa zastępczego, które może być także z wykorzystaniem własnego biomateriału lub biomateriału dawcy.

Zapłodnienie pozaustrojowe stało się ratunkiem dla milionów par na całym świecie i jest obecnie akceptowane przez ogół społeczeństwa jako coś znanego, bezpiecznego i pozbawionego negatywnych skojarzeń. O ile zapłodnienie in vitro z wykorzystaniem biomateriału własnego pacjenta jest bardziej powszechne i nie budzi kontrowersji, o tyle zapłodnienie in vitro z wykorzystaniem zarodków dawcy jest wciąż mało znane wśród par, które chcą zostać rodzicami. W tym artykule przyjrzymy się bliżej korzyściom płynącym z adopcji zarodków.

Czy adopcja zarodka jest bardziej skuteczna niż zapłodnienie in vitro?

Adopcja embrionalna to technika wspomaganego rozrodu, która przebiega w zasadzie według tych samych protokołów, co standardowe zapłodnienie in vitro, z tą różnicą, że komórka jajowa dawcy, zapłodniona plemnikami dawcy, jest wszczepiana do macicy pacjentki. Metoda ta jest idealna, jeśli z jakiegoś powodu nie jest możliwe wykorzystanie własnej komórki jajowej i nasienia pacjentki.

Zastosowanie zapłodnienia in vitro z użyciem embrionu dawcy pozwala parze, a zwłaszcza kobiecie, poczuć się jak pełnoprawny rodzic, przechodząc przez proces ciąży, porodu, karmienia piersią i wychowywania dziecka od pierwszych dni jego życia, co znacznie łagodzi barierę psychologiczną, jaką może mieć para lub jeden z rodziców, nie będąc biologicznym rodzicem dziecka.

Wyniki tradycyjnego IVF i zarodków dawców

Tradycyjne zapłodnienie in vitro polega na zapłodnieniu komórki jajowej pacjentki w laboratorium spermą jej męża lub partnera w celu przeniesienia komórki jajowej do macicy pacjentki. Główną zaletą tej procedury jest to, że pacjenci są genetycznymi rodzicami dziecka.

Wynik procedury zapłodnienia in vitro zależy od dwóch czynników:

  • "Jakość" zarodka.80% sukcesu zależy od zarodka, który zostanie przeniesiony do macicy pacjentki. Pod uwagę brane są wiek dawcy, jakość biomateriału, sposób przeprowadzenia procedury zapłodnienia oraz ewentualne nieprawidłowości w tworzeniu się zarodka.
  • Stan zdrowia pacjentki i macicy. Pozostałe 20% pochodzi od stanu zdrowia przyszłej matki i oczywiście stanu endometrium macicy - gotowości do przyjęcia zarodka.

Dowiedz się więcej o zapłodnieniu in vitro

Dużą zaletą stosowania zarodków dawców jest to, że proces selekcji dawców komórek jajowych i plemników jest bardzo rygorystyczny, a jakość biomateriału jest bardzo wysoka. W ten sposób lekarze minimalizują liczbę embrionów o niskim wskaźniku przeżywalności i chorobach na etapie wstępnej selekcji.

Dzięki starannej selekcji zarodki dawców są zawsze wysokiej "jakości", bez wad, a prawdopodobieństwo pomyślnego porodu wynosi średnio 56% wszystkich transferów zarodków dawców.

Dla porównania, u kobiet w wieku powyżej 44 lat wskaźnik powodzenia w przypadku zapłodnienia in vitro z użyciem zarodków dawcy wynosi do 45%. Natomiast wskaźnik powodzenia tradycyjnego zapłodnienia in vitro z użyciem własnego materiału biologicznego po 44. roku życia wynosi mniej niż 5%.

W przeciwieństwie do tego wskaźnik powodzenia tradycyjnego zapłodnienia in vitro z użyciem własnego materiału biologicznego wynosi mniej niż 5%.

Dane te sugerują, że w przypadku kobiet w wieku 40 lat i starszych adopcja zarodka daje większe szanse na zajście w ciążę niż wykorzystanie własnego materiału biologicznego. Co więcej, szanse na zajście w ciążę za pierwszym razem z wykorzystaniem zarodka dawcy są również znacznie wyższe niż w przypadku tradycyjnego zapłodnienia in vitro, które najczęściej wymaga kilku prób, aby osiągnąć sukces.

Dane pokazują również, że szanse na zajście w ciążę za pierwszym razem z wykorzystaniem zarodka dawcy są znacznie wyższe niż w przypadku tradycyjnego zapłodnienia in vitro.

Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę po przeniesieniu dwóch zarodków w tradycyjnym IVF:

  •     Poniżej 35 roku życia - 46%.
  •     36-38 lat - 38%.
  •     39-40 lat - 30%
  •     40-42 lata - 22%.
  •     43-44 lata - 10%

Czy istnieje limit wieku dla adopcji zarodka?

Nie ma oficjalnego limitu wieku dla adopcji zarodka. Niektóre kliniki ustalają go dla swoich pacjentów w wieku 45-55 lat. Należy pamiętać, że nie jest to tylko kwestia wieku, ale także ogólnego stanu zdrowia psychicznego i fizycznego przyszłej matki, a zwłaszcza jej macicy. Zdrowie kobiety i jej zdolność do rodzenia dzieci jest kluczem do każdego zabiegu zapłodnienia in vitro, a w tym względzie wykorzystanie zarodka dawcy poszerza możliwości zajścia w ciążę, ponieważ rozwiązuje problem jakości i ilości własnych oocytów kobiety. To samo odnosi się do materiału biologicznego człowieka.

Jak przebiega proces adopcji zarodka?

Adopcja i selekcja zarodków odbywa się w wyspecjalizowanych klinikach leczenia niepłodności i ośrodkach dawstwa. Wielu przyszłych rodziców zwraca uwagę na wygląd dziecka, jego podobieństwo do rodziców pod względem koloru włosów, skóry, oczu i rasy.

Powinnaś wiedzieć, że przy wyborze dawcy możesz omówić wszystkie te kwestie z lekarzem. Oczywiście będziesz mogła wybrać zarodek, który jest do Ciebie jak najbardziej podobny i który spełnia Twoje życzenia.

Powinnaś wiedzieć, że możesz omówić wszystkie te kwestie ze swoim lekarzem.

Należy pamiętać, że wszystkie te kwestie można omówić z lekarzem podczas wyboru dawcy.

Czy IVF z użyciem zarodka dawcy jest niebezpieczne?

Sama procedura medyczna adopcji zarodka jest łatwiejsza i bezpieczniejsza dla przyszłej matki niż inne procedury wspomaganego rozrodu.

Potrzebne jest znacznie mniej leków. Pacjentka przechodzi jedynie procedurę przygotowania szyjki macicy do transferu zarodka - przyjmując leki doustne lub plastry estrogenowe przed transferem oraz progesteron (tabletki, czopki lub zastrzyki) przez kilka tygodni po transferze zarodka.

Procedura medyczna adopcji zarodka jest łatwiejsza i bezpieczniejsza niż inne procedury wspomaganego rozrodu.

Przeszczepienie blastocysty

Zarodek jest przenoszony dopiero w 5-6 dniu rozwoju, kiedy osiągnie fazę blastocysty. Ten moment jest niezwykle ważny, ponieważ pozwala lekarzom na dalsze badanie zarodka, zdiagnozowanie nieprawidłowości i wad oraz zwiększa szanse na pomyślne przyłączenie się zarodka i narodziny.

Zarodek można przenieść do embrionu w dowolnym momencie.

Jaka jest procedura transferu zarodka dawcy podczas zapłodnienia in vitro?

Cała procedura trwa nie więcej niż 5-10 minut i w zależności od samopoczucia pacjentki może ona opuścić klinikę od 30 minut do godziny po zabiegu.

  • Implantacja zarodków odbywa się na fotelu ginekologicznym, przy pełnej kontroli na monitorze ultrasonograficznym i jest praktycznie bezbolesna.
  • Do macicy pacjentki wprowadza się cienką rurkę z cewnikiem, do którego podłącza się strzykawkę z embrionami w roztworze odżywczym. Następnie lekarz delikatnie i powoli wprowadza zawartość strzykawki do jamy macicy.
  • Następnie prowadnik i cewnik są usuwane z jamy macicy.
  • Sprawdzana jest zawartość przewodnika. Wewnątrz nie należy pozostawiać zarodków/embrionów.
  • Pacjentka jest przenoszona do sali, w której może odpocząć, przeprowadzane są wstępne badania lekarskie, a następnie kobieta może zostać odesłana do domu i czekać na wyniki badań.

Czy mogę wybrać płeć przy adopcji zarodka?

Tak, nawet wybór płci nienarodzonego dziecka jest dziś możliwy. Przed zabiegiem inseminacji można wykonać badanie zarodków PGT-A w celu określenia ich płci, a następnie do implantacji wykorzystać tylko te zarodki, których płeć jest preferowana.

Jaki jest średni koszt adopcji zarodka?

Kolejną zaletą korzystania z embrionów dawców jest koszt. Ze względu na brak stymulacji i długotrwałe przygotowanie kobiety do zabiegu, jego koszt jest znacznie niższy niż koszt tradycyjnego zapłodnienia in vitro.

W zależności od kraju i kliniki, koszt zapłodnienia in vitro z użyciem zarodka dawcy może wynosić od 3 000 do 6 000 dolarów.

Cena ta obejmuje konsultację w klinice, pomoc w wyborze zarodka dawcy, jego transport, jeśli to konieczne, przeniesienie zarodka do macicy oraz badanie ultrasonograficzne. Dla porównania, średni koszt pojedynczego cyklu zapłodnienia in vitro wynosi 14 000 dolarów.

Czy ubezpieczenie obejmuje adopcję embrionu?

Najlepszym sposobem sprawdzenia, czy ubezpieczenie obejmuje adopcję płodu, jest rozmowa z kierownikiem firmy ubezpieczeniowej.

Oto kilka pytań, które należy zadać podczas rozmowy:

  • Czy moja obecna polisa ubezpieczeniowa obejmuje leczenie niepłodności? Jeśli tak, to jakie?
  • Czy moja polisa ubezpieczeniowa pokrywa koszty leków na niepłodność? Jeśli tak, to jakie?
  • Czy są jakieś ograniczenia związane z pokryciem kosztów? Czy mój wiek jest czynnikiem wpływającym na odmowę? Czy będę potrzebować skierowania od lekarza?
  • Czy istnieje ograniczenie co do liczby cykli, które można wykonać?

Należy pamiętać, że w każdym przypadku tylko medyczna część kosztów adopcji zarodka może być potencjalnie pokryta przez kasę chorych, a nie dodatkowe koszty, takie jak honorarium adwokata czy opłaty na rzecz agencji adopcyjnej.

Jeśli nadal masz pytania, skontaktuj się z nami, aby uzyskać więcej informacji. Jesteśmy tu, aby Ci pomóc: https://uamedtours.com/

ZASTRZEŻENIA MEDYCZNE


Treści te służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie jest ona przeznaczona do udzielania porad medycznych ani do zastępowania takich porad lub leczenia przez lekarza. Wszystkim czytelnikom tego materiału zaleca się konsultację z własnym lekarzem lub wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia. UAmedTOURS nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne konsekwencje zdrowotne dla osoby lub osób czytających lub postępujących zgodnie z informacjami zawartymi w tych treściach edukacyjnych. Wszyscy czytelnicy tych treści, a zwłaszcza osoby przyjmujące leki na receptę lub bez recepty, powinni skonsultować się z lekarzem przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie, stylu życia, zażywaniem tabletek lub innych faktów, które mogą mieć wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne.


Czy uważasz ten artykuł za pomocny?
0 ludzie uznają je za przydatne

Więcej:

Macierzyństwo zastępcze w Europie jest legalne w następujących krajach: Kraj Dostęp do macierzyństwa zastępczego Udział cudzoziemc&oacute...
Od 2024 roku istnieją trzy sposoby przyjazdu na Ukrainę: pociągiem, autobusem i samochodem. Od 24 lutego 2022 roku loty na Ukrainę zostały tym...
Dawstwo komórek jajowych, czasami określane również jako dawstwo komórek jajowych, to świetna okazja, aby pomóc parom, które...