Na każdym etapie zapalenia trzustki lekarze zabraniają spożywania cytryny, wody cytrynowej w jakiejkolwiek postaci ze względu na wysokie stężenie kwasów, które pobudzają czynność wydzielniczą gruczołów trawiennych, niebezpieczną w zapaleniu trzustki. Cytryna ma również silne działanie żółciopędne, co jest uważane za niebezpieczne w ostrym zapaleniu pęcherzyka żółciowego. Specjaliści zalecają zastępowanie tych owoców innymi produktami o podobnym składzie.

Cytryna jest jednym z najbardziej rozpowszechnionych owoców cytrusowych, który ma silne działanie antyseptyczne i immunostymulujące organizm.

Flawonoidy i inne korzystne substancje zawarte w jego składzie mają działanie przeciwutleniające, przeciwstarzeniowe i wspomagają usuwanie z organizmu toksyn, produktów przemiany materii, soli kwasu moczowego i metali ciężkich.

Lemon, skórka i sok z cytryny oraz woda są szeroko stosowane w kuchni, kosmetologii, a także w medycynie tradycyjnej i alternatywnej.

Rodzaje zapalenia trzustki

Ostre zapalenie trzustki

Dieta zalecana w ostrym okresie choroby polega na wprowadzeniu do diety soków owocowych, uprzednio rozcieńczonych przegotowaną wodą, kilka dni (zwykle trzy) po ataku zapalenia trzustki. Sok z cytryny jest niedozwolony - przy równej ilości wody i soku, a nawet jeśli przeważa woda, to nie zaszkodzi.

Czy cytryna jest dobra na ostre zapalenie trzustki?

Lemon w ostrym zapaleniu trzustki jest surowo zabroniony. Owoc ten zawiera 8% kwasu cytrynowego, którego trawienie jest zabronione przez przeciążoną trzustkę. Liczba ta jest zbyt wysoka. Ze względu na wspomnianą substancję chemiczną cytryna ma wyjątkowo kwaśny smak. Kiedy kwas cytrynowy dostaje się do przewodu pokarmowego, trzustka wytwarza nadmierną ilość enzymów trawiennych. Gruczoł potrzebuje odpoczynku i relaksu, tak wytężona praca jest niedopuszczalnym luksusem.

Nawet po zakończeniu ataku spożywanie cytryny w jakiejkolwiek postaci nie jest dobrym pomysłem.

Przewlekłe zapalenie trzustki

Postać przewlekła uniemożliwia korzystanie z owoców cytrusowych. Jeśli jest to bardzo pożądane, można, z zastrzeżeniami, spróbować potraw zawierających cytrynę w niewielkich ilościach. Samo spożywanie owoców cytryny jest niedozwolone.

Jednymi z typowych potraw z cytryną są:

 •   Herbata z cytryną. Po pierwsze, napój nie powinien być mocno zaparzony, a po drugie, mały plasterek cytryny może być poważnym obciążeniem dla trzustki. Cukier najlepiej odstawić.
 •     Potrawy z ryb. Wiele gospodyń domowych nie zapomina o użyciu cytryny do nadania smaku podczas gotowania ryb. Pacjenci z zapaleniem trzustki nie powinni spożywać takich potraw. Dozwolone jest gotowanie ryb - smak może być inny, ale trzustka będzie ci wdzięczna. To samo dotyczy mięsa. Ryba bez cytryny.
 •     Wyroby cukiernicze. Jeśli produkt jest kupowany w cukierni, warto zapytać sprzedawcę, czy do jego przygotowania użyto kwasu cytrynowego. W sklepie należy dokładnie zapoznać się z zawartością podaną na etykiecie. Kwas cytrynowy nie jest jedną z zakazanych substancji, które producenci celowo chcą ukryć przed wzrokiem konsumenta, a jego obecność łatwo znaleźć, sprawdzając etykietę.
 •     Marynaty. W marynatach często wykorzystuje się produkty (przyprawy), które są niepożądane w zapaleniu trzustki. Lepiej jest przejść obojętnie, nie pytając o skład, w stuprocentowej pewności, że kiszone produkty są szkodliwe.
 •     Sosy. Stosuje się je z dwóch powodów: aby osłodzić lub, przeciwnie, aby nadać im ostrość. Obie opcje oznaczają obecność substancji szkodliwych w produkcie.

W przepisie zabronione jest stosowanie napojów z dodatkiem cytryny.

robienie lemoniady z miodem i cytryną

Podczas wizyty u gościa lub w restauracji, patrząc na podejrzaną potrawę, w której skład wchodzi cytryna lub części tego owocu, nie bój się powiedzieć prawdy o zakazie spożywania cytryny. Pamiętaj, że nawet kropla wody lub soku z cytryny może wywołać kolejny atak!

Lekarze nie zalecają spożywania cytryny w małych ilościach. Jeśli pacjent uważa, że trzustka może je przyjąć, należy je wypróbować. Jeśli wynik jest negatywny, nie należy podejmować kolejnych prób.

Aby eksperymentować z wprowadzaniem nowych pokarmów, warto poczekać na stabilny okres remisji - znane właściwości lecznicze cytryny w zapaleniu trzustki nie pomogą. Jeżeli trzustka jest spokojna i funkcjonuje normalnie, pozwala się jej na podjęcie próby.

Jak zastąpić cytrynę przy zapaleniu trzustki?

Lekarze zalecają stosowanie diety, która zawiera:

 •     bułka tarta;
 •     jogurt naturalny (preferuj jogurt domowej roboty);
 •     oliwa z oliwek (doskonały zamiennik soku z cytryny i majonezu, gdy chcemy przygotować sałatkę);
 •     duszone warzywa.

pain from pancreatitis

Na co jest dobra cytryna, a na co nie jest dobra w zapaleniu trzustki?

Owoce cytrusowe zawierają wiele substancji, które są niezbędne dla procesów metabolicznych zachodzących w organizmie. Ich przydatność wynika z następujących elementów:

 •     witaminy A, E, C, PP;
 •     fitoncydy i olejki eteryczne;
 •     Pierwiastki śladowe - wapń, żelazo, magnez;
 •     Pektyny - oczyszczają wątrobę i organizm z substancji toksycznych;
 •     węglowodany złożone;
 •     cukry strawne - fruktozę i glukozę.

Ze względu na swój unikalny skład, owoce cytrusowe mają szereg korzystnych właściwości. Wzmacniają one układ odpornościowy, zmniejszają stany zapalne i działają przeciwutleniająco. Składniki te mogą jednak również powodować uszkodzenia uszkodzonych narządów:

Kwasy te działają stymulująco na nabłonek narządów trawiennych. W rezultacie zwiększa się synteza żółci i soku trzustkowego. U zdrowych ludzi procesy te poprawiają trawienie. Natomiast w zapaleniu trzustki wywołują pankreonekrozę. Chorobie towarzyszy niszczenie tkanki gruczołowej przez enzymy proteolityczne. Wynika to z utrudnionego odpływu wydzieliny do dwunastnicy.

Cukier zwiększa obciążenie endokrynnej części trzustki, wysepek Langerhansa. Syntetyzują one hormony insulinę i glukagon. W zmianach zapalnych wzrost zawartości cukru jest niebezpieczny dla funkcji endokrynnej trzustki. W konsekwencji wzrasta ryzyko rozwoju cukrzycy.

Alergeny wywołują reakcje niepożądane w postaci wysypki skórnej. W przypadku zapalenia trzustki stan narządów pogarsza się. W przypadku uszkodzenia trzustki obrzęk zwiększa się, co jeszcze bardziej upośledza funkcjonowanie tego narządu.

Błonnik roślinny pobudza perystaltykę narządów trawiennych. Objawia się to działaniem choleretycznym, które jest niebezpieczne w nawracającym zapaleniu pęcherzyka żółciowego lub kamicy żółciowej. Ponadto zwiększa się ruchliwość narządów trawiennych. Powoduje to wzdęcia, ból, biegunkę i wymioty.

Owoce zawierają 8% kwasu cytrynowego, który nie może być trawiony przez obciążoną trzustkę.

Jak stosować wodę z cytryną na zapalenie trzustki?

Po uzyskaniu stabilnej remisji można stopniowo wprowadzać do diety owoce cytrusowe. Należy to jednak zrobić prawidłowo, stosując się do poniższych zaleceń:

 •     Wybieraj tylko świeże i dojrzałe owoce - nie powinny być pokryte pleśnią ani zgnilizną;
 •     W przypadku infekcji narządów trawiennych miąższ owoców należy oczyścić ze skórek, nasion i błonek - fragmenty te zawierają duże ilości fitoncydów, olejków eterycznych i innych składników, które powodują nawrót choroby;
 •     Owoce cytrusowe należy jeść tylko po jedzeniu - spożywanie cytryn na pusty żołądek powoduje podrażnienie błon śluzowych;
 •     Przed zastosowaniem leku należy sprawdzić, czy pacjent nie jest na niego uczulony.

Jakie substancje mogą sprawić, że chorzy na zapalenie trzustki będą unikać jedzenia cytryn?

Cytryny zawierają specjalne substancje, które nadają owocom charakterystyczny smak i aromat. Należą do nich:

 •     limonen;
 •     octan geranylu;
 •     cytral.

Substancje te zwiększają obciążenie narządów trawiennych. Ponadto cytryny mają działanie sokotwórcze, co jest szczególnie niebezpieczne w przypadku zapalenia trzustki.

ZASTRZEŻENIA MEDYCZNE


Treści te służą wyłącznie celom informacyjnym i edukacyjnym. Nie jest ona przeznaczona do udzielania porad medycznych ani do zastępowania takich porad lub leczenia przez lekarza. Wszystkim czytelnikom tego materiału zaleca się konsultację z własnym lekarzem lub wykwalifikowanym pracownikiem służby zdrowia. UAmedTOURS nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne konsekwencje zdrowotne dla osoby lub osób czytających lub postępujących zgodnie z informacjami zawartymi w tych treściach edukacyjnych. Wszyscy czytelnicy tych treści, a zwłaszcza osoby przyjmujące leki na receptę lub bez recepty, powinni skonsultować się z lekarzem przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w diecie, stylu życia, zażywaniem tabletek lub innych faktów, które mogą mieć wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne.

 


Czy uważasz ten artykuł za pomocny?
60 ludzie uznają je za przydatne

Więcej:

AMH, czyli hormon antymüllerowski, jest wskaźnikiem indywidualnej rezerwy jajnikowej. Każda kobieta rodzi się z określoną ilością komórek jajowyc...
Prawo do rodzicielstwa - niezbywalne prawo człowieka do zostania ojcem/matką dziecka i posiadania praw oraz obowiązków związanych z jego wychowaniem. Jed...
Gruzja jest jednym z niewielu krajów w Europie, w których macierzyństwo zastępcze jest legalne i regulowane przez prawo. Zalety Zalety progr...