Fasada budynku ARTKLINIK we Lwowie na Ukrainie
5
Klinika rozrodczości "ARTKLINIK", Lwów
«ARTKLINIK» – to nie tylko centrum medyczne, to laboratorium badawcze zdrowia reprodukcyjnego, w którym zaawansowane technologie łączą się z wieloletnim doświadczeniem naszych specjalistów. Znajdująca się we Lwowie klinika pomaga parom z całej Ukrainy i zagranicy przezwyciężyć problemy reprodukcyjne i mieć dziecko.
  • Cennik zabiegów Wszystkie ceny
  • Dawstwo mitochondriów (MST lub PNT)
    64770 zł
  • Macierzyństwo zastępcze z już utworzonymi zarodkami (1 ET)
    198650 zł
  • Zostań surogatką
    107960 zł
  • Zostań dawczynią oocytów (komórek jajowych)
    4750 zł
  • IVF + ICSI z własnymi oocytami
    11220 zł

Jak organizujemy podróż medyczną?

1. Zostaw zgłoszenie na stronie (najlepiej ze wszystkimi testami, zdjęciami i diagnozami)
2. Spotkaj się online z lekarzem prowadzącym w celu postawienia wstępnej diagnozy
3. My pomożemy w organizacji przyjazdu, zakwaterowania, wyżywienia, pobytu i leczenia, zgodnie z Twoimi preferencjami
4. Pobierz fakturę i zarezerwuj bilety, wizyty u lekarza, pokój w hotelu itp
5. Zorganizujemy transfery do hotelu i interesujące Cię wizyty: w placówce medycznej, hotelu, restauracji itp
6. Po udanym leczeniu otrzymujesz rachunek i transfer na lotnisko

Dawstwo mitochondriów

Pronuklearny transfer jądra (dawstwo mitochondriów) to najnowocześniejsza technologia reprodukcyjna, która umożliwia parom urodzenie genetycznie spokrewnionego dziecka, któremu wcześniej można było zaoferować jedynie zapłodnienie in vitro z komórką jajową dawczyni.

Metoda ta jest czasami określana ogólnym terminem mitochondrialna terapia zastępcza. Ważne jest jednak, aby rozróżnić, która metoda terapii mitochondrialnej zostanie zastosowana.

Istotą metody transferu przedjądrowego  w procedurze dawstwa mitochondriów jest to, że po zapłodnieniu w komórce jajowej powstają dwa jądra: jedno od matki, a drugie od ojca. Genetycy usuwają te dwa jądra i przenoszą je do zdrowej komórki jajowej dawczyni, której jądra zostały wcześniej usunięte.

Wynikiem tej procedury jest "zrekonstruowana" komórka jajowa, która posiada genetyczny zestaw jądrowego DNA od matki i ojca (99,9% z około 25 000 genów) oraz mitochondrialnego DNA od dawcy (0,1% całkowitej liczby genów).

99 procent genów zostaje zachowanych od rodzeństwa podczas transferu mitochondrialnego

Mitochondria komórki jajowej dawczyni dostarczają zarodkowi jedynie energii i nie wpływają na składnik genetyczny jądra. Dziecko dziedziczy informacje genetyczne od matki i ojca.

Dawstwo mitochondriów jest wskazane w dwóch przypadkach:

  1. W przypadku wielokrotnych nieudanych prób konwencjonalnego sztucznego zapłodnienia in vitro. Embriolodzy odkryli, że u kobiet w wieku powyżej 40 lat odsetek udanych ciąż in vitro znacznie spada. Ze względu na niską jakość mitochondriów komórki jajowej kobiety, rozwój zarodków zatrzymuje się na etapie blastocysty (dzień 5).
    Mitochondria są strukturami wewnątrzkomórkowymi, które są odpowiedzialne za produkcję i utrzymanie energii na potrzeby organizmu, a zatem ich rolą jest również zapewnienie witalności dla rozwoju zarodka. Wraz z wiekiem kobiety jakość i liczba mitochondriów w komórce jajowej pogarsza się, co prowadzi do zakończenia rozwoju zarodka, ponieważ nie otrzymuje on energii niezbędnej do rozwoju.
  2. Jeśli kobieta jest nosicielką genetycznych chorób mitochondrialnych spowodowanych mutacjami w mitochondrialnym DNA. Istnieje ryzyko, że wadliwe mitochondrialne DNA z mutacjami może zostać przekazane z matki na dziecko, co może prowadzić do rozwoju ciężkiej choroby mitochondrialnej.

Porównanie technologii wspomaganego rozrodu

Kryterium Dawstwo mitochondriów Jajeczka od dawczyń Macierzyństwo zastępcze
Istota metody Zastąpienie mitochondriów w cytoplazmie komórki jajowej Korzystanie z komórki jajowej dawczyni Noszenie płodu przez matkę zastępczą
Cel Zapobiega przenoszeniu chorób mitochondrialnych Poprawia jakość komórek jajowych pacjentki, eliminuje wady komórek jajowych Zdrowa komórka jajowa dawczyni zwiększy szanse na udane zapłodnienie i ciążę

Pomoc kobietom, które z przyczyn medycznych nie mogą samodzielnie urodzić dziecka.

Zalety Umożliwia wykorzystanie materiału genetycznego obojga partnerów. Składnik genetyczny rodziców wynosi 99,9%. Możliwość urodzenia zdrowego dziecka

Zapewnia możliwość posiadania genetycznie spokrewnionego dziecka. Matka zastępcza nie ma genetycznego związku z dzieckiem.

Wady Złożona procedura medyczna. Procedura jest dostępna tylko w kilku krajach Możliwe problemy emocjonalne Możliwe kwestie rozliczeń prawnych
Koszt od 15 000 euro od 5000 euro od 45 000 euro
Dostępność Dostępna w 9 krajach Dostępne w wielu krajach Dostępne w niektórych krajach
Status prawny Dozwolona w 9 krajach świata Dozwolone w wielu krajach Dozwolone w niektórych krajach
Ryzyko Bezpieczny dla życia i zdrowia matki i dziecka Bezpieczne dla życia i zdrowia matki i dziecka Bezpieczne dla życia i zdrowia matki i dziecka

Lekarze Wszyscy lekarze

Aydyn Birol
5
Aydyn Birol, Lwów

Jest głównym embriologiem kliniki.

Biolog, embriolog kliniczny, certyfikowany członek ESHRE.

  • Cennik zabiegów Wszystkie ceny
  • Dawstwo mitochondriów (MST lub PNT)
    64770 zł
  • Konsultacje
    230 zł
  • Program "Dawstwo komórek jajowych"
    16840 zł
  • IVF + ICSI z własnymi oocytami
    11220 zł
  • Gwarantowane macierzyństwo zastępcze z dawstwem komórek jajowych
    287180 zł
Misiura Yaroslava Ostapivna
5
Misiura Yaroslava Ostapivna, Lwów

Yaroslava Misyura jest wiodącą specjalistką w dziedzinie embriologii. W ciągu swojego wieloletniego doświadczenia, dzięki dogłębnemu zrozumieniu zarodków i procesów z nimi związanych, wprowadziła wiele par na szczęśliwą ścieżkę macierzyństwa i ojcostwa.

Z jej pomocą wiele rodzin borykających się z problemem niepłodności mogło spełnić swoje marzenie o posiadaniu własnego dziecka. Misiura Yaroslava Ostapivna nieustannie się kształci, uczestnicząc w międzynarodowych konferencjach i seminariach, co pozwala jej wdrażać najnowsze techniki i podejścia w swojej praktyce.

  • Cennik zabiegów Wszystkie ceny
  • Dawstwo mitochondriów (MST lub PNT)
    64770 zł
  • Konsultacje
    230 zł
  • Program "Dawstwo komórek jajowych"
    16840 zł
  • Gwarantowane dawstwo komórek jajowych (4 zarodki do transferu)
    29790 zł
  • Kombinowane dawstwo komórek jajowych
    26340 zł

Według statystyk 1 na 5000 dzieci cierpi na poważną chorobę mitochondrialną. Obecnie nie ma skutecznych metod leczenia takich chorób, a śmiertelność jest wysoka w wieku poniżej 5 lat lub na etapie embrionalnym. Wady w funkcjonowaniu mitochondriów prowadzą do uszkodzenia OUN (ośrodkowego układu nerwowego), niewydolności mięśni, układu oddechowego, serca i wątroby. W około 50% przypadków choroby mitochondrialne są spowodowane przez problem zawarty w jednym z 37 genów mitochondrialnego DNA. Choroby genetyczne spowodowane mutacjami w mitochondrialnym DNA są dziedziczone wyłącznie od matki.

W takim przypadku zastosowanie metody transferu pronuklearnego (dawstwo mitochondriów) w programie IVF jest jedyną szansą na urodzenie genetycznie zdrowego dziecka.

infographic principle of mitochondrial transfer

Które kraje stosują metodę dawstwa mitochondriów?

Ukraina jest pierwszym krajem na świecie, który z powodzeniem zastosował transfer pronuklearny w programie zapłodnienia in vitro. W 2017 roku na Ukrainie urodziło się pierwsze na świecie dziecko, którego narodziny były możliwe dzięki zastosowaniu metody transferu pronuklearnego. O sensacyjnych osiągnięciach ukraińskich embriologów dowiedział się cały świat, a Ukrainę odwiedziły delegacje zachodnich mediów, w tym CNN, BBC i Guardian.

W ten sposób w 2017 roku ukraińscy specjaliści ds. reprodukcji uruchomili nowy obszar medycyny reprodukcyjnej. Kierunek ten ma na celu poprawę jakości komórek jajowych poprzez przeniesienie jąder komórkowych pacjentki do cytoplazmy komórki jajowej dawczyni. 

Do 2017 r. technika dawstwa cytoplazmy obejmowała następującą procedurę: cytoplazma z komórki jajowej dawczyni ze zdrowymi mitochondriami była wstrzykiwana do cytoplazmy komórki jajowej pacjentki, która miała uszkodzone mitochondria. Jest to najprostsza metoda dawstwa mitochondriów. Procedura ta poprawia jakość komórek jajowych pacjentki i pomaga wyeliminować wady komórek jajowych związane z dostarczaniem zasobów energetycznych oraz prowadzi do prawidłowego rozwoju zarodka. Jednak metoda transferu cytoplazmatycznego nie eliminuje wadliwych mitochondriów matki, co oznacza, że technologia ta nie jest wskazana dla kobiet, które są narażone na ryzyko przeniesienia chorób mitochondrialnych na swoje dziecko.

Oprócz Ukrainy, dawstwo mitochondriów jest dozwolone w Wielkiej Brytanii od 2015 r., Australii od 2022 r. oraz w niektórych stanach USA, Meksyku. Łącznie od 2024 r. dawstwo mitochondriów jest stosowane w 9 krajach.

Jaka jest cena zapłodnienia in vitro z wykorzystaniem dawstwa mitochondriów?

Uważa się, że ta metoda leczenia jest kosztowna. Kliniki prowadzące badania i leczące pacjentów metodą dawstwa mitochondriów muszą posiadać odpowiednie licencje państwowe. Na Ukrainie in vitro z wykorzystaniem dawstwa mitochondriów kosztuje średnio 15 000 euro. W Wielkiej Brytanii cena procedury medycznej wynosi od 25 000 euro.

Masz pytania?
Skontaktuj się z nami telefonicznie +48 459 567 415 lub przez e-mail inbox@uamedtours.com, Viber, Telegram, WhatsApp