Klinika medycyny płodności "Nadia" została założona w 2006 roku przez lekarzy, którzy mają duże doświadczenie w leczeniu niepłodności, z wykorz...
Instytut Terapii Komórkowej to placówka medyczna w Kijowie specjalizująca się w terapii komórkami macierzystymi, przechowywaniu materiału b...
"Excimer" Eye Clinic w Kijowie jest uznanym liderem w zakresie zaawansowanych technologicznie usług okulistycznych na Ukrainie. Od 1999 roku klinik...
"Nowyj Zir" to jedna z największych struktur oftalmologicznych na Ukrainie, która wchłonęła wszystkie najnowsze osiągnięcia światowej medycyny....
GOOD CELLS to firma, która od ponad 10 lat zajmuje się leczeniem komórkami macierzystymi i jest liderem w tej dziedzinie na Ukrainie. Nasz sukc...
Pragnienie posiadania dziecka jest jednym z najświętszych dla każdej rodziny, zwłaszcza dla kobiet. Szczęście, które dziecko przynosi swoim rodzicom, jeg...
Budując rodzinę, planujemy zostać nie tylko małżonkami, ale i rodzicami. Niestety, cud posiadania dzieci nie zawsze się zdarza. Według danych statystycznych jed...
"Misto Dent" to dosłownie wiodąca stomatologia w Charkowie, geograficznie położona w dogodnej części miasta. Zaledwie kilka minut od stacji metra Bota...
"Ophthalmica" to międzynarodowe centrum doskonałości w dziedzinie technologii okulistycznych. Jest to jedyny na Ukrainie ośrodek dla osób z pro...
Centrum Okulistyczne "Novy Zir" w Charkowie rozpoczęło swoją pracę w 2010 roku.   Dziś nasze centrum oftalmologiczne w Charkowie oferuje Państw...
ELITE DENTA Stomatologia to nie tylko zestaw usług dla pacjentów w różnym wieku. To komfortowa i przytulna, niemal domowa atmosfera, pełna uwagi,...
Każdy klient jest zawsze mile widziany, mamy nadzieję, że wizyta w Centrum Stomatologicznym Silk będzie zapamiętana tylko w pozytywny sposób! Staramy...

Najlepsze kliniki

System opieki zdrowotnej na Ukrainie, podobnie jak w Polsce, przeszedł długi proces transformacji. Od przestarzałych standardów, metod i sprzętu z czasów sowieckich do najnowocześniejszych europejskich technologii, standardów jakości i zasad opieki nad pacjentem.

Systemy medyczne na Ukrainie i w Polsce są podobne pod względem podziału na praktyki w sektorze prywatnym i publicznym. Jednak sektor publiczny w zakresie opieki medycznej na Ukrainie nie oferuje systemu kompleksowych ubezpieczeń podobnych do NFZ.

Kilka lat temu Ukraina przeszła dużą reformę medyczną, która miała na celu zmianę algorytmów działania państwowych klinik. Reforma wynikała z chęci zwiększenia konkurencyjności publicznego sektora medycznego, modernizacji wewnętrznych procesów biurokratycznych, stworzenia jednolitej komputerowej bazy danych wszystkich pacjentów oraz stworzenia warunków, w których lekarz jest zmotywowany do dobrego, szybkiego i skutecznego wykonywania swojej pracy. A w interesie pacjenta jest zarejestrowanie się w publicznej przychodni i posiadanie lekarza rodzinnego, co do którego kwalifikacji może być pewien.

Reforma sektora publicznego trwa i przynosi doskonałe rezultaty. Ale wciąż mówiąc o turystyce medycznej na Ukrainie mamy na myśli prywatne placówki medyczne.

Przyjrzyjmy się atrakcjom turystyki medycznej na Ukrainie dla osób mieszkających w Polsce.

PLUSY TURYSTYKI MEDYCZNEJ NA UKRAINĘ Z POLSKI

 • Bliskie sąsiedztwo.
 • Brak wiz.
 • Brak bariery językowej.
 • Niższe koszty opieki zdrowotnej.
 • Zgoda na aborcję.
 • Brak list oczekujących na wizytę u lekarza i na leczenie.
 • Połączenie leczenia i wczasów nad morzem lub w górach.
 • Różnorodność sposobów dotarcia na miejsce.
 • Podobne preferencje estetyczne w kosmetologii i chirurgii plastycznej.
 • Wspólne wartości kulturowe.
 • Dostępność gastro, zakupy i tradycyjne zwiedzanie.
 • Możliwość pobytu na turnusie rehabilitacyjnym w kwalifikowanym ośrodku zdrowia lub uzdrowisku.
 • Dostępność międzynarodowego centrum rehabilitacji i leczenia dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym z wykorzystaniem unikalnej autorskiej metodyki profesora Kozijavkina.

Wymieniliśmy już główne zalety leczenia na Ukrainie dla Polaków. Teraz przyjrzyjmy się każdemu z nich bardziej szczegółowo.

Bliskie sąsiedztwo. Polska i Ukraina to kraje sąsiadujące ze sobą, których łączna granica wynosi ponad 500 km i 13 lądowych przejść granicznych (drogowych, pieszych i kolejowych).

Podróżowanie z jednego kraju do drugiego zajmuje wiele godzin. I tak na przykład podróż z Warszawy do Lwowa samochodem zajmuje około 6 godzin, a z Przemyśla do Lwowa - nieco ponad dwie godziny.
A jeszcze więcej czasu można zaoszczędzić podróżując samolotem.

Brak wiz. Wjazd na Ukrainę nigdy nie był trudny, zwłaszcza dla Polaków. Nie trzeba mieć specjalnego pozwolenia ani dużego kompletu dokumentów. Nasze dobrosąsiedzkie stosunki pozwalają nam stosunkowo łatwo odwiedzać wzajemnie swoje kraje.

Nie ma bariery językowej. Ukraina i Polska są ściśle powiązane historyczną przeszłością i dzisiejszym silnym zapotrzebowaniem obywateli Ukrainy na pracę w Polsce. Historycznie rzecz biorąc, prawie wszyscy mieszkańcy zachodniej Ukrainy doskonale znają język polski, często odwiedzają Polskę i utrzymują kontakty ze znajomymi, krewnymi i przyjaciółmi w sąsiednim kraju.

Ponadto, wszystkie główne prywatne szpitale w kraju są zobowiązane do przestrzegania międzynarodowych standardów jakości, co oznacza, że ich lekarze i personel mówią po angielsku.

Co do reszty, ukraiński i polski są podobne, więc nie ma bariery językowej dla Polaków na Ukrainie. Mieszkańcy Polski będą czuli się na Ukrainie całkiem dobrze.

Niższe ceny usług medycznych. Ceny usług medycznych rzeczywiście są na Ukrainie niższe niż w Polsce. Porównajmy je, żeby nie być nieuzasadnionym.

Porównanie średnich cen w prywatnych klinikach w Polsce i na Ukrainie

Serwis Polska Ukraina
Konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu: lekarz ogólny / pediatra 100 zł 45 zł
Konsultacja specjalistyczna 100-300 zł 45 zł
Badanie ultrasonograficzne 80-150 zł 45-90 zł
Badanie krwi 25-50 zł od 24 zł
Wizyta domowa 200-300 zł od 57 zł
Leczenie próchnicy 100-150 zł od 70 zł
Badanie wzroku 70-100 zł od 16 zł


Pozwolenie na dokonanie aborcji. Ukraina jest jednym z krajów, które nie naruszają prawa kobiety do aborcji. Ukraińskie ustawodawstwo chroni prawo każdej kobiety do samodzielnego decydowania o przeprowadzeniu aborcji. W naszym kraju wykonywane są wszystkie legalne rodzaje aborcji:

 • Aborcja medyczna (przerwanie ciąży za pomocą tabletek) - tylko we wczesnym stadium ciąży, do 49 dnia.
 • Aborcja próżniowa - z wykorzystaniem ssania próżniowego.
 • Aborcja chirurgiczna - późniejsze przerwanie ciąży lub w przypadku konieczności medycznej.

Podróżowanie na Ukrainę na ten zabieg jest bardzo popularne wśród Polaków, ponieważ zajmuje niewiele czasu, Ukraina ma niskie ceny za aborcje i wysoki poziom medycyny.

Nie ma kolejek do lekarza i do otrzymania świadczeń medycznych. Jednym z problemów polskiej służby zdrowia jest brak zasobów ludzkich w dziedzinie medycyny i ogromne kolejki do wizyt lekarskich.

Ukraina nie ma tego problemu. Wizytę można zarezerwować z co najmniej 24-godzinnym wyprzedzeniem, a jeśli planujesz podróż z wyprzedzeniem, możesz zarezerwować wizytę u lekarza z dużym wyprzedzeniem.

Możliwość połączenia leczenia i wypoczynku nad morzem lub w górach. Na Ukrainie są dwa morza - Azowskie i Czarne, a na wybrzeżu kilka dużych miast turystycznych. Nie należy również zapominać o Karpatach, które są świetnym miejscem zarówno na letni, jak i zimowy wypoczynek.

Można więc zaoszczędzić nie tylko na leczeniu, ale także na lotach do wakacyjnych kurortów. Leczenie i wypoczynek - dwa w jednym!

Różnorodność sposobów dotarcia na miejsce. Ze względu na bliskość Ukrainy i Polski, między tymi krajami można podróżować dowolnym, dogodnym dla siebie środkiem.

 • Pociąg.  Między Warszawą, Wrocławiem, Katowicami, Krakowem, Przemyślem a Kijowem i Lwowem kursują 3 pociągi dzienne i trzy nocne.
 • Samoloty. Około 66 lotów tygodniowo.
 • Samochód prywatny. W dowolnym, dogodnym dla Ciebie czasie.
 • Autobus. Z niemal każdego miasta w Polsce na Ukrainę - cena od 45 zł.

Podobne preferencje estetyczne w kosmetologii i chirurgii plastycznej. Jest to ważne, gdy przyjeżdżamy do kraju na niektóre operacje kosmetyczne lub plastyczne.

Podobne preferencje estetyczne sugerują, że lekarze są bardziej doświadczeni w tych procedurach i Twoje życzenia nie będą dla nich problemem.

Wspólne wartości kulturowe. Ukraina to kraj o dużej tolerancji wobec innych religii i narodowości. Wspólna przeszłość historyczna sprawia, że narody ukraiński i polski są bliskie sobie duchem i zestawem wartości. Dlatego pobyt Polaków na Ukrainie jest bezpieczny i gwarantuje komfort.

Dostępne są wycieczki gastronomiczne, zakupowe i tradycyjne. Zabiegi raczej nie zajmą całego Twojego czasu na Ukrainie, dlatego ważne jest, abyś jak najlepiej wykorzystał ten czas. Na Ukrainie jest mnóstwo wycieczek krajoznawczych. Szczególnie warte uwagi będą miasta w zachodniej Ukrainie, takie jak Lwów, które nie tylko mają bogatą historię, ale same były kiedyś częścią Polski.

Możliwość spędzenia turnusu rehabilitacyjnego w wykwalifikowanym ośrodku zdrowia lub uzdrowisku. Okres rehabilitacji i powrotu do zdrowia jest niezwykle ważny po każdym zabiegu. Na Ukrainie Zachodniej można znaleźć wiele specjalistycznych ośrodków wellness z wodami mineralnymi i kompleksami regeneracyjnymi. Ośrodki spa można odwiedzić także w innych miastach Ukrainy, np. w Kijowie czy Charkowie.

Międzynarodowy ośrodek rehabilitacji i leczenia dzieci z porażeniem mózgowym, wykorzystujący unikalną autorską metodologię profesora Kozijavkina. Międzynarodowe Centrum Leczenia Kozyavkin to jedno z miejsc, które zasłynęło w dziedzinie turystyki medycznej na Ukrainie. Każdego roku tysiące dzieci poddaje się leczeniu w ośrodku. Dzięki swojemu położeniu blisko granicy z Polską jest idealnym rozwiązaniem dla konsultacji, diagnostyki i pełnego leczenia mózgowego porażenia dziecięcego. Niższe niż w Europie Zachodniej ceny oraz wysokie standardy jakościowe z unikalnymi metodami sprawiają, że ośrodek jest atrakcyjny dla wielu pacjentów z całego świata.

Turystyka medyczna na Ukrainę z Polski to popularny i obiecujący kierunek. Ukraina robi wszystko, aby przyciągnąć więcej pacjentów z Polski i stworzyć warunki, w których leczenie na Ukrainie nie będzie jednorazową praktyką, ale stałym trendem. Dzisiejsze dane pokazują, że Ukraina z roku na rok staje się coraz bardziej atrakcyjna dla zagranicznych pacjentów. Mamy nadzieję, że z czasem te liczby będą tylko rosły.