Jednym z najbardziej malowniczych i kolorowych miast na Ukrainie jest słusznie uważany za stolicę Ukrainy Zachodniej – miasto Lwów. Podróżnicy kochają w tym mieście wszystko: od przytulnych uliczek z pięknymi domami po gościnnych mieszczan i przyjaznych kelnerów w nie mniej oryginalnych kawiarniach.

Proponujemy Ci jedną z najciekawszych i najbardziej malowniczych tras we Lwowie, abyś mógł zobaczyć choć część jego niesamowitych zabytków.

Informacje o mieście

Stacja kolejowa

Trasa rozpoczyna się na dworcu kolejowym. Została zbudowana w 1861 r. i łączyła kolejowo Lwów z Wiedniem, Przemyślem i Krakowem. Kiedy liczba pasażerów wzrosła i zaczęło przybywać pociągów, podjęto decyzję o budowie nowego, bardziej przestronnego dworca.

Nowy budynek dworca wzniesiono w 1904 r., a w 2003 r. został on gruntownie wyremontowany. Fasadę dworca zdobią symboliczne rzeźby: kobieta po lewej stronie symbolizuje drogę i handel, a mężczyzna po prawej - Lwów i przemysł.

Z dworca kolejowego można udać się prosto do historycznego centrum miasta. Można też skorzystać z tramwaju nr 1, 9 lub 10, albo przejść się pieszo i podziwiać piękno i zabytki kulturalnej stolicy Ukrainy.

Jeśli zdecydujesz się na spacer, po wyjściu z głównego wyjścia z dworca kolejowego skieruj się ulicą Czarnowiecką w stronę ronda, tu skręć w lewo w ulicę Horadecką i po przejściu jednej przecznicy wzdłuż jej prawej strony zobaczysz pierwsze zabytki.

Kościół św. Elisabety

Jest to najwyższa katedra we Lwowie - ma 85 metrów wysokości. Kościół został zbudowany na początku XX wieku na cześć żony cesarza Franciszka Józefa I, Elżbiety. Jego wygląd zewnętrzny i wnętrze wykorzystują klasyczne elementy architektury gotyckiej: portal z dużą różą w centrum, szpiczaste iglice, pionowe przestrzenie wewnątrz. W jego budowie wykorzystano elementy północnoniemieckiej i francuskiej architektury gotyckiej. Od 1991 r. jest własnością Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego i nosi nazwę kościoła św. Olgi i św. Elżbiety.

Katedra św. Jura

Kontynuuj spacer ulicą i idź w kierunku katedry św.

 Aby go nie przegapić, należy udać się w kierunku cyrku, skręcić w prawo z ulicy Gorodeckiej i wejść na Wzgórze Świętego Jurskiego. Zespół architektoniczny katedry św. Jura jest głównym greckokatolickim kościołem we Lwowie. Jest efektownym przedstawicielem epoki baroku i uderza swoim pięknem. Katedra, tak jak ją widzą współcześni turyści, jest ostatnią budowlą z XVIII w., chociaż pierwsza cerkiew w tym miejscu pojawiła się w 1280 r. za czasów księcia Leona Daniłowicza i była prawosławna.  Katedra św. Jerzego, wraz z częścią architektury historycznego centrum Lwowa, została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Park Iwana Franki

Zejdź ze Wzgórza Świtojurskiego wzdłuż ulicy Łańcuchowej Listopadowej do parku Iwana Franki.

Park znajduje się naprzeciwko głównego gmachu Uniwersytetu Lwowskiego i jest uważany za najstarszy park miejski we Lwowie i na całej Ukrainie.

Uniwersytet Lwowski

Uniwersytet Lwowski, położony naprzeciwko parku, jest jednym z najstarszych uniwersytetów w Europie Wschodniej i najstarszym uniwersytetem na Ukrainie.

Głównym gmachem uczelni jest monumentalny budynek, w którym niegdyś mieścił się Sejm Prowincjonalny - sejm Galicji i Lodomerii.  Przed nastaniem władzy radzieckiej Uniwersytet Lwowski nosił imię polskiego króla Jana Kazimierza, potem nazwę uczelni zmieniono na cześć ukraińskiego poety i pisarza Iwana Franki, który w latach 70. XIX w. studiował tu na Wydziale Filozoficznym.

Pałac Potockich

Gdy staniemy przed głównym wejściem do Uniwersytetu, należy skręcić w prawo i przejść przez park w kierunku ulicy Słowackiego, a następnie po dwóch przecznicach skręcić w lewo w kierunku ulicy Kopernika; po kilkudziesięciu metrach ulica ta doprowadzi nas do francuskiego klasycystycznego pałacu, należącego niegdyś do polskiej szlachty - rodziny Potockich.  Obecnie mieści się tu Lwowska Galeria Sztuki - największe muzeum sztuki na Ukrainie.

Lwowski Pałac Sztuki

Po prawej stronie Pałacu Potockich znajduje się nowoczesny budynek Lwowskiego Pałacu Sztuki, a przed pałacem - teren, na którym często odbywają się różne imprezy artystyczne.

Pomnik Adama Mickiewicza

Idąc dalej w tym samym kierunku ulicą Kopernika, można wyjść na Aleję Swobody w kierunku Placu Adama Mickiewicza. W 1904 r. postawiono tu pomnik wielkiego polskiego poety Adama Mickiewicza, od którego nazwiska plac otrzymał swoją obecną nazwę.

Pomnik Daniela z Galicji

 Następnie, skręcając z placu w prawo, dojdziemy do Placu Galicyjskiego, na którym znajduje się Pomnik Daniela z Galicji. Pomnik o łącznej wadze 69 ton, 6 ton granitu i 9 ton brązu, przedstawia wizerunek króla Daniela w stroju wojennym, siedzącego na kruczym koniu w zbroi marszowej.

Zgodnie z koncepcją rzeźbiarzy palec wskazujący księcia galicyjsko-wołyńskiego skierowany jest do potomnych i zawiera przesłanie, zgodnie z którym król pragnie zachować i ochronić pozostawione przez siebie dziedzictwo przed wszelkimi zakusami ciemiężycieli wolności i wiary.

Kościół i klasztor Bernardynów

Idź dalej w tym samym kierunku, aż dojdziesz do Placu Katedralnego. Po prawej stronie znajduje się Lwowska Giełda Kwiatowa, a po lewej monumentalny kościół i klasztor Bernardynów, który wygląda raczej jak twierdza.

 Klasztor ten rzeczywiście stanowił część systemu obronnego Lwowa; wiąże się z nim wiele miejskich legend. Według jednej z nich klasztor bernardynów był połączony podziemnym przejściem z pobliskim klasztorem klarysek.

Na tym obszarze rzeczywiście odkryto pozostałości starożytnego przejścia podziemnego, które później wykorzystano do budowy przejścia podziemnego na placu Mytnova.

Dalej od klasztoru znajduje się Brama Klingońska, która broniła dawnego Lwowa przed wrogami. Znajomość z nimi należy rozpocząć od drewnianego mostu nad stylizowaną fosą.

Miasto Arsenał

W dalszej części ulicy Podwalnej, przecznicę od kompleksu bramnego, znajduje się Arsenał Miejski.

 W Arsenale mieści się Muzeum Broni, w którym zgromadzono dużą kolekcję zimnej stali oraz broni palnej, dział i zbroi z różnych krajów i epok. W XVIII wieku w lochach arsenału więziono Kozaków i sianożęty, znajdowały się tam również sale tortur i siedziba miejskiego kata.

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Obok Arsenału, przy skrzyżowaniu z ulicą Rosyjską, znajduje się wejście na dziedziniec cerkwi prawosławnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

 Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest główną cerkwią prawosławną we Lwowie. Od XVI w., podczas swojego wielowiekowego istnienia, był wielokrotnie przebudowywany. Pod kościołem mieściła się drukarnia, muzeum, szkoła i biblioteka. Tutaj w 1918 r. odbyło się posiedzenie Ukraińskiej Rady Ludowej, która później stała się parlamentem ZUNR (Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej).

W skład zespołu architektonicznego kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, oprócz samego kościoła, wchodzą dzwonnica, wieża Korniakta i kaplica.

Pomnik Iwana Fiodorowa

W pobliżu kościoła znajduje się pomnik Iwana Fiodorowa, ukraińskiego pierwszego drukarza. Znajduje się tu również mały rynek książki, gdzie za niewielką opłatą można kupić książki, które zachowują niepowtarzalną atmosferę Lwowa.

Wieża prochowa

Naprzeciwko, po drugiej stronie ulicy Podwalnej, znajduje się Baszta Prochowa, usytuowana za drugą linią fortyfikacji miejskich; w czasie wojny wieża służyła jako magazyn amunicji, a w czasie pokoju - jako spichlerz.

W 1959 r. przeniesiono tu biuro zarządu lwowskiego oddziału Związku Architektów Ukrainy. Mniej więcej w tym samym czasie przy wejściu do wieży ustawiono dwie figury lwów z białego marmuru.

Katedra Dominikanów

Wróćmy do pomnika Fiodorowa. Na lewo od niej widać jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Lwowa - Katedrę Dominikanów.

Katedra w stylu barokowym została zbudowana na miejscu opuszczonego gotyckiego kościoła, w którym Piotr Wielki podpisał z Polakami układy koalicyjne przeciwko Szwedom.

Fasadę budynku zdobi motto zakonu dominikańskiego - "Tylko Bogu niech będzie cześć i chwała". W czasach sowieckich w katedrze otwarto muzeum.

W katedrze otwarto Muzeum Historii Religii i Ateizmu, które później przekształciło się w Muzeum Historii Religii, otwarte dla zwiedzających do dziś.

Muzeum Farmacji "Pod Czarnym Orłem"

Muzeum Farmacji działa od setek lat na skrzyżowaniu ulic Stavrapigiska i Drukarskiej, przecznicę od katedry dominikańskiej.

Apteka "Pod Czarnym Orłem" jest najstarszą we Lwowie. Na jego terenie znajduje się muzeum, którego eksponaty opowiadają o rozwoju farmacji. W Muzeum Farmacji można kupić markowe wino żelazne lub sacharynian żelaza, który ma działanie regenerujące dla turystów.

Muzeum-restauracja "Gasova Lyampa"

Po przejściu jednej przecznicy ulicą Drukarską aż do ulicy Armiańskiej należy skręcić w lewo, by zobaczyć Muzeum-Restaurację "Lampa Gasowa", które zostało otwarte z okazji 155. rocznicy wynalezienia we Lwowie pierwszej lampy naftowej.

Posiada imponującą kolekcję lamp. Pracownicy muzeum-restauracji witają gości pod postacią wynalazców tych lamp. We wnętrzu wykorzystano reprodukcje zdjęć i różne akcesoria laboratoryjne.

Katedra ormiańska

 W pobliżu znajduje się inny zabytek Lwowa - Katedra Ormiańska. Jest to unikalny na kontynencie europejskim zabytek kultury wschodniej. Wnętrze świątyni przyciąga turystów rzeźbionymi figurami, witrażami okiennymi i dekoracyjną mozaiką, szczególną uwagę należy zwrócić na kopułę, która jest podtrzymywana przez wydrążone żebra wykonane z glinianych dzbanów.

Plac Rynek

Dalej ulicą Armiańską przecinamy ulicę Krakowską i na skrzyżowaniu z placem Rynok skręcamy w lewo.

Jego architektura jest znana wszystkim środkowoeuropejskim miastom z okresu średniowiecza. Po wielkim pożarze, który miał miejsce w 1527 r., ze starych drewnianych budynków pozostały jedynie piwnice.

Na rogach placu znajdują się fontanny: Adonisa, Amfitryty, Neptuna i Diany.

Wokół Placu Rynok znajdują się interesujące domy: Casa Bandinelli, Czarny Kamień, Dom Wenecki, Pałac Lubomirskich i Pasaż Andreoli.

Obszar zwiedzania

Turyści we Lwowie mają wyjątkową okazję, by spojrzeć na plac i otaczającą go okolicę z góry. Nie trzeba być leniwym, aby wspiąć się na sam szczyt Ratusza.  Do Ratusza można wejść za darmo, ale aby dostać się na taras widokowy, trzeba uiścić symboliczną opłatę.

Jeśli nie jesteś w dobrej kondycji fizycznej, uzbrój się w cierpliwość i wodę, bo to długa wspinaczka, ale za to jaka nagroda na mecie. Katedry, które wydawały się gigantami, z wysokości stają się po prostu zabawkami.

Restauracja "Włoski dziedziniec"

Na placu Rynok pod numerem 6 znajduje się przytulne miejsce - "Italian Yard".

Przytulny i przestronny taras pozwala poczuć się jak we Włoszech, na loggii w centrum dziedzińca można wypić aromatyczną lwowską kawę, w okresie letnim "Włoskie podwórko" organizuje wieczory muzyki kameralnej, a wzdłuż loggii znajduje się stała wystawa rzeźb antycznych.

"Kryivka"

 Po drugiej stronie placu znajduje się kolejny wyjątkowy lokal - Kryivka, która słynie nie tyle z kuchni, choć i ta jest dobra, co z otoczenia.

"Kryivka" jest kryjówką żołnierzy UPA, ale niełatwo do niej trafić, bo nie jest oznakowana. W "Kryivka" można zobaczyć kolekcję sprzętu wojskowego, niemieckie granaty, granatniki i inną broń, radia, szyfrogramy i oczywiście spróbować prawdziwych półmiętowych kiełbas, krovianki, kulek, śledzi, a także napić się gorolki, nalewki lub kvassu.

"Kopalnie Cava"

Nie jest tajemnicą, że w ukraińskim klimacie drzewka kawowe nie zakorzeniają się, dlatego lwowska kawa uprawiana jest w głębokiej kopalni, znajdującej się bezpośrednio pod Rynkiem.

Zwiedzający mogą tu nie tylko skosztować specjalnego lwowskiego napoju, ale także kupić ciekawe książki i pamiątki na pamiątkę wycieczki. Można też zjechać do kopalni w kasku i wypić tam kawę, tuż pod ziemią.

Lwowska czekolada

Niedaleko placu Rynkowskiego znajduje się Lwowska Czekoladziarnia.

Choć w wielu miastach Ukrainy działa już sieć sklepów z czekoladą, koniecznie trzeba odwiedzić Lwowską Manufakturę Czekolady we Lwowie. Obfituje w wyroby czekoladowe, aromatyczną kawę i słodkie pamiątki, których nie można przegapić.

"Mazoch" Café

 W kawiarni Mazoch panuje atmosfera rodem z powieści Leopolda von Sacher-Masocha: pejcze, kajdanki, skórzane pejcze, ciekawe krzesła z nutą pieprzu, wiszące biustonosze i erotyczne zdjęcia. Wszystkie potrawy i napoje są również związane z tematem masochizmu.

Przy wejściu do kawiarni artystycznej stoi pełnoplastyczna rzeźba Leopolda von Sacher-Masocha, a po coś ciekawego można sięgnąć do jego kieszeni.

Oczywiście nie jest to miejsce dla dzieci, ale po opisie można się domyślić, że tak właśnie jest.

Kaplica Boimowa

Skręcając z ulicy Serbskiej w prawo, należy iść ulicą Starą Europejską do najjaśniejszej kaplicy we Lwowie - kaplicy Boimowa.

Jest to zabytek późnego renesansu, który jest unikatem w architekturze europejskiej. Od strony ulicy Halickiej na ścianie kaplicy znajdują się oryginalne portrety bogatego kupca Jerzego Boima i jego żony Jadwigi z początku XVII wieku. We wnękach fasady znajdują się postacie apostołów Piotra i Pawła.

Katedra Łacińska lub Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Po przejściu obok kaplicy zbliżamy się do jedynej ukraińskiej świątyni, która otrzymała status małej bazyliki - katedry łacińskiej.

Ta katedra ma szczególne wyróżnienie - złotą różę, przyznaną przez papieża Jana Pawła II. Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny jest w budowie od 100 lat, a jej budowa rozpoczęła się w XIV wieku. Przez cały czas istnienia katedry jej wygląd ulegał zmianom; najbardziej znacząca renowacja miała miejsce pod koniec XVIII wieku, kiedy to kościół nabrał cech popularnych wówczas stylów barokowego i rokokowego.

Kościół św. Piotra i Pawła

Skręcając w lewo w ulicę Teatralną, dojdziemy do kolejnego zabytku Lwowa - kościoła św. Piotra i Pawła Zakonu Jezuitów.

Został zbudowany w latach 1610-1630 i od tego czasu niewiele się zmienił, z wyjątkiem wieży, którą dobudowano w XVIII wieku.  Przez długi czas była to najwyższa wieża w mieście. Kościół jezuitów jest interesujący ze względu na lochy, w których można zobaczyć pozostałości murów książęcych z XIV wieku, artefakty i freski.

Pomnik Tarasa Szewczenki

Przechodząc przez plac Iwana Pidkowa, dojdziesz do jednego z głównych miejsc na alei Swobody - pomnika ukraińskiego poety Tarasa Szewczenki, który został wzniesiony dla upamiętnienia pierwszego dnia niepodległości Ukrainy w miejscu, gdzie stał pomnik Lenina.

Rzeźba jest wykonana z brązu i stoi na postumencie z szarego i czarnego granitu. Pomnik poety osiąga wysokość prawie czterech i pół metra, a obok niego znajduje się 12-metrowa stela z brązu, symbolizująca falę odrodzenia narodowego.

Plac przy pomniku jest jednym z ulubionych miejsc lwowskiej młodzieży.

Statua Wolności

 Lwów ma swój własny pomnik Wolności, ale jest on siedzący. Znajduje się on niemal naprzeciwko pomnika Szewczenki, po drugiej stronie Alei Wolności.

 Mieści się na górnej fasadzie Muzeum Etnografii i Rzemiosła Artystycznego. Podobnie jak w przypadku rzeźby amerykańskiej, na głowie kamiennej postaci kobiecej znajduje się korona, a rzeźba trzyma pochodnię.  Jednak w przeciwieństwie do swojej zagranicznej siostry, galicyjska Swoboda siedzi, a także obejmuje dwóch kamiennych mężczyzn.

Lwowska Opera Narodowa

Idąc wzdłuż Alei Swobody, można dojść do kolejnego symbolu miasta - Lwowskiej Opery Narodowej.

To właśnie jego fasada jest przedstawiona na ukraińskich banknotach o nominałach 20 hrywien.  Teatr jest słusznie uważany za jeden z najpiękniejszych w Europie i ma dobrą akustykę. Za opłatą w wysokości 100 hrywien można wejść do środka i obejrzeć dwie sale: Salę Lustrzaną, w której znajdują się popiersia wielkich śpiewaków, dyrygentów i aktorów, którzy występowali w tej operze, oraz Salę Widowiskową.

Park "Zamku Wysokiego"

Ostatnim przystankiem na trasie zwiedzania Lwowa w ciągu jednego dnia będzie Park Wysokiego Zamku.

Dojazd z opery zajmie 20-30 minut, ponieważ z tego miejsca w mieście nie kursuje komunikacja miejska.  Park położony jest na wysokości 413 m n.p.m. na Górze Zamkowej, która została sztucznie usypana pod koniec XIX w. dla upamiętnienia rocznicy Unii Lubelskiej.

Widok na miasto zapiera dech w piersiach, a jeśli wybierzesz się tam wcześnie rano, będziesz mógł cieszyć się tym widokiem, a cisza doda Ci romantyzmu.

 W lecie jest to przyjemna wędrówka, natomiast zimą trzeba się sporo napracować, aby dotrzeć na szczyt.

Jak widać, tylko jedna trasa we Lwowie może dostarczyć wielu niezapomnianych wrażeń. Prawie każdy, kto choć raz był we Lwowie, zauważy, że miasto ma swoją aurę, która sprawia, że ciągle się tu wraca i za każdym razem odkrywa się je z zupełnie innej strony.

Jeśli chcesz połączyć wysokiej jakości i niedrogie leczenie z wycieczką do jednego z najpiękniejszych miast Europy, skontaktuj się z menedżerami UAmedTOURS.

FAQ więcej

Kliniki znajdujące się w naszym katalogu zostały wybrane na podstawie najwyższego możliwego poziomu usług, najnowocześniejszego wyposażenia oraz opinii niezależnych lekarzy.

Staraliśmy się wybierać hotele w dogodnych lokalizacjach, tak aby łatwo było dostać się na lotnisko lub do kliniki. Jednak najważniejszym czynnikiem był oczywiście komfort i najwyższy poziom obsługi.

Na Ukrainie znajduje się wiele ośrodków leczenia chorób przewlekłych, w których można się leczyć. Okres leczenia wynosi od dwóch do czterech tygodni. Dziedziny leczenia obejmują osteopatię, gastroenterologię, choroby ogólnoustrojowe (w tym u dzieci), kardiologię i wiele innych.

 

Najlepsze kliniki w Lwów

"Szpital Expert" to nowa wysokospecjalistyczna szpital, która świadczy kompleksowe usługi medyczne z zapewnieniem nowoczesnej i wysokiej jakośc...
Sieć klinik stomatologicznych Parodent jest jedną z najbardziej renomowanych i wykwalifikowanych klinik stomatologicznych nie tylko we Lwowie, ale na całej Ukra...
W kwietniu 2022 roku Klinika Academician V. Griszczenko otworzyła oddział we Lwowie na Ukrainie. Otwarcie takiego kompleksowego centrum medycyny reprodukcyjnej...
W samym sercu Lwowa, gdzie tradycje historyczne łączą się z nowoczesną jakością, klinika My Dentistry oferuje najwyższej klasy usługi zgodnie z międzynarodowymi...
«ARTKLINIK» – to nie tylko centrum medyczne, to laboratorium badawcze zdrowia reprodukcyjnego, w którym zaawansowane technologie łączą...
Witamy w klinice okulistycznej "Pavliv" - Twoim oknie na świat wyraźnego widzenia! Klinika okulistyczna "Pavliv" to miejsce, w któ...
"Centre Perio" jest jedynym centrum periodontologicznym na Ukrainie! Jego celem jest leczenie chorób tkanek przyzębia. Klinika stomatologicz...
Klinika Rozrodu Człowieka "Alternatywa" – lider w świadczeniu wysokiej jakości usług medycznych we Lwowie. Nasz zespół jest jednym z n...
Centrum Medyczne «VeroMed» we Lwowie to niezawodny partner na drodze do zdrowia i dobrego samopoczucia. Nasze centrum jest wielofunkcyjną instytucj...

Jak organizujemy podróż medyczną?

1. Zostaw zgłoszenie na stronie (najlepiej ze wszystkimi testami, zdjęciami i diagnozami)
2. Spotkaj się online z lekarzem prowadzącym w celu postawienia wstępnej diagnozy
3. My pomożemy w organizacji przyjazdu, zakwaterowania, wyżywienia, pobytu i leczenia, zgodnie z Twoimi preferencjami
4. Pobierz fakturę i zarezerwuj bilety, wizyty u lekarza, pokój w hotelu itp
5. Zorganizujemy transfery do hotelu i interesujące Cię wizyty: w placówce medycznej, hotelu, restauracji itp
6. Po udanym leczeniu otrzymujesz rachunek i transfer na lotnisko

Artykuły

Macierzyństwo zastępcze w Europie jest legalne w następujących krajach: Kraj Dostęp do macierzyństwa zastępczego Udział cudzoziemc&oacute...
Od 2024 roku istnieją trzy sposoby przyjazdu na Ukrainę: pociągiem, autobusem i samochodem. Od 24 lutego 2022 roku loty na Ukrainę zostały tym...
Dawstwo komórek jajowych, czasami określane również jako dawstwo komórek jajowych, to świetna okazja, aby pomóc parom, które...
Informacje dla par Jeśli jesteś parą z Polski i chcesz znaleźć matkę zastępczą (wynajem brzucha, brzuch do wynajęcia), zalecamy skontaktowanie się z wykwal...
Aborcja medyczna jest jedną z opcji zakończenia ciąży, którą można wybrać w zależności od osobistych okoliczności i decyzji. Rozumiemy, że podjęcie te...
Jednym z najbardziej palących problemów ludzkości jest stopniowe pogarszanie się ogólnego stanu zdrowia naszej populacji, co prowadzi do powstawan...
Przeszczep włosów to jeden z najpopularniejszych zabiegów w dziedzinie chirurgii plastycznej. Według ISHRS (International Society of Hair Restorat...
Po raz pierwszy od 2012 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opracowała i uruchomiła nowe kompendium wytycznych dotyczących zabiegów aborcyjnych i ich...
Zdrowy promienny uśmiech jest celem prawie co trzeciego mieszkańca planety. Jednak szkodliwe nawyki, zła dziedziczność i urazy powodują ich korektę. I często pa...
Dziś chcemy porozmawiać o problemie, z którym boryka się wielu z nas, a mianowicie o konieczności usunięcia zębów mądrości. A także udzielić ki...